Tęczowe małżeństwa w Urugwaju

Dziś w nocy niższa izba parlamentu Urugwaju przyjęła znaczącą większością głosów (92 do 71) ustawę wprowadzającą małżeństwa osób tej samej płci. Projekt poparła już wcześniej izba wyższa, jego wielkim zwolennikiem jest również prezydent Jose Mujica. Prawo wejdzie w życie prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni.

Ustawa wpisuje się dobrze w klimat zmian społecznych zachodzących w ostatnich latach w Urugwaju. Wcześniej wprowadzono związki partnerskie i możliwość adopcji dzieci przez pary jednopłciowe oraz zezwolono homoseksualistom na służbę w armii. Zmiany te zachodzą mimo oporu kościoła katolickiego, który ma znaczący wpływ na politykę i społeczeństwo Urugwaju.

Co ciekawe, nowa ustawa o małżeństwie podwyższa minimalną granicę wieku osób zawierających małżeństwo – dla kobiet (dziewcząt…) z 12 do 16 lat i dla mężczyzn z 14 do 16 lat.

Jeśli chodzi o inne kraje Ameryki Łacińskiej, w Argentynie pary jednopłciowe mogą zawierać małżeństwa, w Brazylii prawa takich par są identyczne jak par różnopłciowych. Małżeństwo można zawrzeć także w Mexico City (ale nie w całym Meksyku).

 

[sass, źródło: BBC]

 

 

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa