- homiki.pl - http://homiki.pl -

Homomałżeństwa we Francji legalne

Francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło wczoraj ustawę, dzięki której osoby homoseksualne będą mogły zawierać związki małżeńskie, a także adoptować dzieci. Z nowym prawem nie zgadza się wielu Francuzów – na ulicach Paryża trwają protesty, dochodzi do zamieszek.

Izba niższa francuskiego parlamentu przyjęła we wtorek ustawę stosunkiem głosów 331 do 225, co było do przewidzenia, ponieważ rządzący socjaliści Francoisa Hollande’a mają w Zgromadzeniu Narodowym większość. Ustawa, wzbudzająca we Francji tyle emocji, przeszła wcześniej przez Senat. Jak podkreślają media, wczorajsze głosowanie przejdzie do historii jako największa reforma społeczna inicjowana przez polityków od czasu wykreślenia kary śmierci z Kodeksu karnego w 1981 roku.

Reforma instytucji małżeństwa, zaproponowana przez Hollande’a, wywołała falę krytyki w środowiskach konserwatystów oraz we francuskim Kościele katolickim. Fala ta nie słabnie od wielu tygodni, a właściwie można powiedzieć, że przybiera na sile. Demonstracje obywateli domagających się albo w ogóle wycofania nowych rozwiązań prawnych, albo do wykreślenia z ustawy prawa do adopcji dzieci przez małżeństwa gejowskie i lesbijskie zamieniły się wczoraj wieczorem w zamieszki uliczne.

***
Sprzeciw wobec homomałżeństw w laickiej Francji może zaskakiwać, jego siła jest jednak w naszych krajowych mediach znacznie przeceniana. Demonstracje przeciwników nowego prawa gromadziły do tej pory do kilkudziesięciu tysięcy protestujących (30-40 tys. w ubiegłą niedzielę,  ok. 3 tys wczoraj, po decyzji Zgromadzenia Narodowego) – m.in. katolików, wyznawców islamu, osoby o poglądach konserwatywnych, a także skrajną prawicę i kiboli. Widowiskowość ulicznych tych demonstracji, jak również atrakcyjność medialna wczorajszych zamieszek, może wywoływać wrażenie, że Francja nie jest tak otwartym krajem, jak się powszechnie sądzi. Nic bardziej mylnego, ludność Paryża to grubo ponad 2 miliony, demonstrację gromadzącą kilka do kilkudziesięciu tysięcy protestujących trudno uznać zatem za masową. Również z sondaży opinii publicznej wyłania się inny obraz niż ten z telewizyjnych migawek z zamieszek. W badaniu wykonanym przed kilkoma miesiącami za małżeństwami dla gejów i lesbijek opowiedziało się 63 proc. Francuzów. Również poparcie dla adopcji nie jest małe – zwolenników i przeciwników adoptowania dzieci przez małżeństwa homoseksualne jest mniej więcej tyle samo (49 proc. i 51 proc.).

***
Francja jest 14 krajem na świecie, gdzie osoby homoseksualne mogą zawierać małżeństwa na takich samych zasadach jak heteroseksualni obywatele.

[jepi]

[m.in.za: CNN, BBC, Gazeta.pl, Queer.de]