- homiki.pl - http://homiki.pl -

Amsterdam powitał Putina tęczowo

[1]

Terminal lotniska w Amsterdamie

Z oficjalną wizytą przyjechał wczoraj do Amsterdamu prezydent Władimir Putin. Oprócz oficjeli gościa powitały również różnorakie demonstracje. Ich uczestnicy chcieli zwrócić uwagę rosyjskiego przywódcy na fakt, że nie wszyscy w Europie aprobują politykę jego państwa wobec osób LGBTQ, a w szczególności niesławne „zakazy propagandy”.

Terminal pasażerski lotniska w Amsterdamie został udekorowany tęczowymi flagami. Te same flagi przed klubami gejowskimi w mieście zostały opuszczone do połowy masztu na znak żałoby. Muzeum Ermitaż przyozdobiono plakatami „Zakaz propagandy homoseksualnej poza tym punktem” oraz „Zakaz wstępu dla zespołów punkowych”. Spotkania z Putinem odmówił aktualny burmistrz Amsterdamu, nie tłumacząc się nagłą chorobą, tylko – szczerze – oburzeniem rosyjską polityką.

Z uwagi na kilkutysięczną demonstrację pod muzeum, w którym miała odbyć się elegancka kolacja na cześć gościa, organizatorzy wieczoru zmuszeni byli w ostatniej chwili przenieść uroczystość w inne miejsce. Demonstracja odbyła się pod hasłem „zatrzymać anty-gejowskie prawo”, a przy jej okazji zebrano 10 tysięcy podpisów pod petycją o tym samym tytule. O prawach osób LGTB nie pozwolił prezydentowi zapomnieć również niderlandzki premier, Mark Rutte. W odpowiedzi Putin oznajmił, że w Rosji „wszystkim przysługują te same prawa”.

[ray, zdjęcie: facebook.com/cocnederland]

 

***

[2]

Władimir Putin i jego kolega Dmitrij Miedwiediew stali się tymczasem obiektem dziesiątków fotomontaży zamieszczonych na stronie internetowej www.putinarainbow.com. Jej autorzy zachęcają do tego, by pośmiać się z homofobicznej retoryki rosyjskich polityków, którzy nie tylko próbują utrudniać emancypację osób LGBTQ we własnym kraju, ale również aktywnie wspierają homofobów w Europie.

Najbardziej popularną tematyką fotomontaży był tandem Putin-Medwiediew. Publiczność zauważyła upodobanie Władimira Putina do mocnej męskiej przyjaźni, a także stosownie przedstawiła obraz prezydenta-macho. Być może nie wszystkie obrazki są w dobrym guście, jednak nie od dziś wiadomo, że szyderstwo i ośmieszenie to groźna broń.

 

 

[3]

[dima]