Okulary Równości dla (między innymi) Agnieszki Holland…

21 marca po raz kolejny Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej przyznała „Okulary Równości” – nagrody za za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz praw kobiet, mniejszości i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, niepełnosprawność albo orientację seksualną oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej i zwalczania ubóstwa.

W tym roku wśród laureatek obok Wandy Nowickiej, Joanny Erbel i Marii Sadowskiej znalazła się Agnieszka Holland. Wyróżniono ją za „pokazanie swoim przykładem innego modelu Matki-Polki i znakomity dowód, że można zmieniać i cywilizować debatę publiczną; za wsparcie rodziców osób nieheteroseksualnych w ich walce o prawa i poszanowanie godności każdego dziecka”. Agnieszka Holland skomentowała: Walka z homofobią, która stała się takim nowym polskim antysemityzmem (…) jest ważna także dlatego, że homofobia nie upośledza tylko tych, którzy padają jej ofiarą, ale całe społeczeństwa. Walcząc z nią, walczymy nie tylko o tych, którzy są nam bliscy, ale walczymy o to, by nasz kraj był lepszy.

Kapituła przyznała też cztery „Skierowania do okulisty”, dla osób, których działania rażąco naruszają prawa lub wolności stanowiące fundament powszechnych praw człowieka. Otrzymali je posłowie Krystyna Pawłowicz (PiS) i Jacek Żalek (PO), ks. Franciszek Longchamps de Berier, członek Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, oraz wiceprezydent Krakowa Anna Okońska-Walkowicz.

 

[sass, źródło: PAP]

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa