- homiki.pl - http://homiki.pl -

Wspaniała kampania o rodzicach i dla rodziców

Posted By Uschi On 28 lutego 2013 @ 21:02 In Kraj | No Comments

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że od 1 marca startuje wspaniała akcja wpisująca się w coraz szerszy ostatnio nurt podkreślania znaczenia naszych rodzin. To bardzo ważny nurt w działalności edukacyjnej – pokazywanie społeczeństwu osób LGBTQ w kontekście rodziny, bliskich, wspierających osób. To sygnał, że nie jesteśmy wyizolowanymi jednostkami – a także zachęta dla rodzin osób LGBTQ, by odważyły się dawać wsparcie i miłość swoim bliskim. Zachęcamy do dzielenia się informacjami na temat kampanii:

***

 

Od piątku, 1 marca rusza kampania społeczna „Rodzice, odważcie się mówić”, której bohaterami są rodzice osób homoseksualnych i biseksualnych. Jedną z jej twarzy jest aktor, Władysław Kowalski wraz ze swoim synem, Kubą. Inicjatorem wydarzenia jest Kampania Przeciw Homofobii. Na plakatach kampanii zobaczymy twarze trzech rodzin – matki, ojca lub rodziców z dorosłym dzieckiem oraz trzy hasła, które – wzajemnie się dopełniając – budują całość przekazu:

[1]- “Córka nauczyła mnie odwagi. Elżbieta, matka lesbijki”
- “Syn nauczył mnie jak ważne jest być sobą. Władysław ojciec geja”
- “Córka nauczyła nas mówić otwarcie. Aneta i Rafał, rodzice lesbijki”.

Plakaty przez miesiąc będą eksponowane w 5 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, w sumie w 140 lokalizacjach.

Na potrzeby akcji została stworzona strona internetowa www.OdwazcieSieMowic.pl [2], na której znaleźć można podstawową wiedzę na temat homoseksualności oraz odpowiedzi na wiele pytań, nurtujących rodziców gejów i lesbijek oraz krótki film z rodzicami. Będzie też możliwość nawiązania kontaktu internetowego z innym rodzicem osoby LGB. Uzupełnieniem kampanii będzie kolejna edycja Akademii Zaangażowanego Rodzica, czyli cykliczne warsztaty dla rodziców, organizowane przez Kampanię Przeciw Homofobii.

“Z badań KPH wynika, że ponad 41 % osób LGB ukrywa swoją orientację przed najbliższą rodziną. Rodzice, którzy nie wiedzą, a najczęściej wiedzieć nie chcą, mogą tylko częściowo uczestniczyć w życiu swych dzieci. Obszar, z którego sami się wykluczają z biegiem czasu rośnie, więź rodzinna słabnie. Bohaterowie naszej kampanii stoją u boku swych dzieci i są z nich dumni. Szanują ich tożsamość, o homoseksualnej orientacji dziecka mówią otwarcie, jak o jednym z przejawów  rzeczywistości”  - mówi Katarzyna Remin, koordynatorka i, wraz z Gregorym Czarneckim, pomysłodawczyni projektu, działaczka KPH.

[3]Akcja plakatowa to zwieńczenie pracy na rzecz rodziców osób LGB, prowadzonej przez KPH już od dwóch lat. W 2011 została wydana broszura „My, rodzice”, w 2012 przeprowadzono pierwszą edycję Akademii Zaangażowanego Rodzica (dzięki wsparciu Fundacji Róży Luxemburg), w ramach której do Polski zaproszono (we współpracy z ambasadą USA) Judy i Dennisa Shepard oraz Jody Huckaby, wybitne postaci ruchu rodziców LGB w Stanach.

Matki, które zdecydowały się użyczyć swego wizerunku kampanii społecznej, Elżbieta Bajan i Aneta Ostrowska, właśnie z Akademii Zaangażowanego Rodzica się wywodzą. Obie zakładają właśnie własną organizację: AKCEPTACJA Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Homoseksualnych, Biseksualnych i Transpłciowych [4].

 

Kampania społeczna „Rodzice odważcie się mówić” została zrealizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii ze środków Open Society Foundations. Partnerem projektu jest agencja LOWE GGK, która pro bono przygotowała koncepcję kreatywną i czuwała nad produkcją.  Autorem  zdjęć jest Kuba Dąbrowski, filmu Anna Grzelewska.

 

[5]Patronat nad akcją objęły Wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Pełnomocniczka Rządu do spraw Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Dodatkowe informacje:

Katarzyna Remin , koordynatorka projektu „Rodzice, odważcie się mówić”, remin@kph.org.pl [6] tel.: 506 055 713

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2013/02/wspaniala-kampania-o-rodzicach-i-dla-rodzicow/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2013/02/KPH_30012013_CLP_corka-WAW.jpg

[2] www.OdwazcieSieMowic.pl: http://www.odwazciesiemowic.pl/

[3] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2013/02/KPH_30012013_CLP_rodz29D7E.jpg

[4] AKCEPTACJA Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Homoseksualnych, Biseksualnych i Transpłciowych: http://www.facebook.com/Akceptacja?ref=ts&fref=ts

[5] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2013/02/KPH_30012013_CLP_syn-WAW.jpg

[6] remin@kph.org.pl: mailto:kremin@kph.org.pl

[7] Rodzice jednoznaczni?: http://homiki.pl/index.php/2013/03/rodzice-jednoznaczni/

[8] Rodzic potęgą jest i basta: http://homiki.pl/index.php/2013/02/rodzic-potega-jest-i-basta/

[9] Mamo, tato, jestem... bi: http://homiki.pl/index.php/2012/02/7576/

[10] Ile zależy od nas?: http://homiki.pl/index.php/2011/10/ile-zaley-od-nas/

[11] Lesbijka na drzewie: http://homiki.pl/index.php/2011/09/lesbijka-na-drzewie/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.