Wspaniała kampania o rodzicach i dla rodziców

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że od 1 marca startuje wspaniała akcja wpisująca się w coraz szerszy ostatnio nurt podkreślania znaczenia naszych rodzin. To bardzo ważny nurt w działalności edukacyjnej – pokazywanie społeczeństwu osób LGBTQ w kontekście rodziny, bliskich, wspierających osób. To sygnał, że nie jesteśmy wyizolowanymi jednostkami – a także zachęta dla rodzin osób LGBTQ, by odważyły się dawać wsparcie i miłość swoim bliskim. Zachęcamy do dzielenia się informacjami na temat kampanii:

***

 

Od piątku, 1 marca rusza kampania społeczna „Rodzice, odważcie się mówić”, której bohaterami są rodzice osób homoseksualnych i biseksualnych. Jedną z jej twarzy jest aktor, Władysław Kowalski wraz ze swoim synem, Kubą. Inicjatorem wydarzenia jest Kampania Przeciw Homofobii. Na plakatach kampanii zobaczymy twarze trzech rodzin – matki, ojca lub rodziców z dorosłym dzieckiem oraz trzy hasła, które – wzajemnie się dopełniając – budują całość przekazu:

– “Córka nauczyła mnie odwagi. Elżbieta, matka lesbijki”
– “Syn nauczył mnie jak ważne jest być sobą. Władysław ojciec geja”
– “Córka nauczyła nas mówić otwarcie. Aneta i Rafał, rodzice lesbijki”.

Plakaty przez miesiąc będą eksponowane w 5 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, w sumie w 140 lokalizacjach.

Na potrzeby akcji została stworzona strona internetowa www.OdwazcieSieMowic.pl, na której znaleźć można podstawową wiedzę na temat homoseksualności oraz odpowiedzi na wiele pytań, nurtujących rodziców gejów i lesbijek oraz krótki film z rodzicami. Będzie też możliwość nawiązania kontaktu internetowego z innym rodzicem osoby LGB. Uzupełnieniem kampanii będzie kolejna edycja Akademii Zaangażowanego Rodzica, czyli cykliczne warsztaty dla rodziców, organizowane przez Kampanię Przeciw Homofobii.

“Z badań KPH wynika, że ponad 41 % osób LGB ukrywa swoją orientację przed najbliższą rodziną. Rodzice, którzy nie wiedzą, a najczęściej wiedzieć nie chcą, mogą tylko częściowo uczestniczyć w życiu swych dzieci. Obszar, z którego sami się wykluczają z biegiem czasu rośnie, więź rodzinna słabnie. Bohaterowie naszej kampanii stoją u boku swych dzieci i są z nich dumni. Szanują ich tożsamość, o homoseksualnej orientacji dziecka mówią otwarcie, jak o jednym z przejawów  rzeczywistości”  – mówi Katarzyna Remin, koordynatorka i, wraz z Gregorym Czarneckim, pomysłodawczyni projektu, działaczka KPH.

Akcja plakatowa to zwieńczenie pracy na rzecz rodziców osób LGB, prowadzonej przez KPH już od dwóch lat. W 2011 została wydana broszura „My, rodzice”, w 2012 przeprowadzono pierwszą edycję Akademii Zaangażowanego Rodzica (dzięki wsparciu Fundacji Róży Luxemburg), w ramach której do Polski zaproszono (we współpracy z ambasadą USA) Judy i Dennisa Shepard oraz Jody Huckaby, wybitne postaci ruchu rodziców LGB w Stanach.

Matki, które zdecydowały się użyczyć swego wizerunku kampanii społecznej, Elżbieta Bajan i Aneta Ostrowska, właśnie z Akademii Zaangażowanego Rodzica się wywodzą. Obie zakładają właśnie własną organizację: AKCEPTACJA Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Homoseksualnych, Biseksualnych i Transpłciowych.

 

Kampania społeczna „Rodzice odważcie się mówić” została zrealizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii ze środków Open Society Foundations. Partnerem projektu jest agencja LOWE GGK, która pro bono przygotowała koncepcję kreatywną i czuwała nad produkcją.  Autorem  zdjęć jest Kuba Dąbrowski, filmu Anna Grzelewska.

 

Patronat nad akcją objęły Wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Pełnomocniczka Rządu do spraw Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Dodatkowe informacje:

Katarzyna Remin , koordynatorka projektu „Rodzice, odważcie się mówić”, remin@kph.org.pl tel.: 506 055 713

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa