Równość małżeńska we Francji

Parlament francuski przyjął najważniejszą część zapisów wprowadzających równość małżeńską – artykuł nowej ustawy przewidujący, że małżeństwo to „związek dwóch osób”, a nie, jak dotąd, „kobiety i mężczyzny”. Projekt, przedstawiony przez rządzącą obecnie lewicę, ma szerokie poparcie w parlamencie – wystarczy powiedzieć, że za pierwszym – i najważniejszym – zapisem głosowało 249 parlamentarzystów i parlamentarzystek, a przeciw 97.

Społeczeństwo francuskie jest wyraźnie za równością małżeńską – badania mówią o ponad 70-procentowym poparciu, jednak już na przykład kwestia adopcji dzieci dzieli Francuzów równo po połowie. Wyrazem tego są protesty i demonstracje organizowane od wielu miesięcy w całym kraju. Największy marsz przeciwników równości małżeńskiej w Paryżu liczył ok. pół miliona uczestników, marsz zwolenników – prawie 200 tysięcy. Francuski rząd jednak od samego początku odrzucał możliwość przeprowadzenia referendum w tej sprawie.

W najbliższych dniach odbędą się głosowania nad kolejnymi zapisami ustawy i zgłoszonymi licznymi poprawkami. Przyjęcie całej ustawy będzie oznaczało całkowite zrównanie w małżeństwie par osób tej samej i różnej płci, czyli również np. w kwestii adopcji.

Trzymamy mocno kciuki.

 

[sass, źródło: Polskie Radio, PinkNews, gazeta.pl]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa