Minister sprawiedliwości podważa wyrok sądu?

News dzisiejszy nie zasługuje na inną kategorię niż tylko satyryczne „Fakty przegięte”. Nie można bowiem inaczej niż z niedowierzającym rozbawieniem przyjąć słów ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który w wywiadzie dla tak niezwykle merytorycznej gazety jaką jest Super Express wypowiedział niezwykle głęboką myśl: Nie mam sprecyzowanego zdania, czy [Anna Grodzka – przyp.red.] pozostaje mężczyzną, czy jest już kobietą. Tę kuriozalną wypowiedź tonują nieco dalsze słowa, w charakterystycznym namaszczonym stylu pana ministra: Rozumiem jednak, że zdarzają się rzadkie przypadki osób o innej psychice niż cielesności. To osobisty dramat i cierpienie. I niezależnie od sporów naukowych powinniśmy odnosić się do tych osób z szacunkiem.

Z szacunkiem przypominamy panu premierowi, że Anna Grodzka została uznana za kobietę wyrokiem sądu. Sądu, którego Ministerstwo Sprawiedliwości jest jednostką nadrzędną. Albo coś tu jest niespójne, albo my jako skromna redakcja nie rozumiemy głębi wypowiedzi pana ministra.

Szybką reakcję podjęła Kampania Przeciw Homofobii, wystosowując do Ministerstwa Sprawiedliwości oburzone pismo. Możemy w nim przeczytać: Polskie prawo przewiduje procedurę korekty płci metrykalnej. Wyroki w tych sprawach, ustalające płeć powoda lub powódki stanowią podstawę zmiany dokumentów tożsamości, kreują więc rzeczywistość społeczną i są skuteczne erga omnes. […] Publiczne poddawanie w wątpliwość czyjejkolwiek płci może być również sygnałem dla społeczeństwa, iż tego typu wypowiedzi są akceptowane i w konsekwencji zachęcać do mowy nienawiści, na którą osoby transpłciowe są niezwykle często narażone.

Całość listu KPH na jej stronie internetowej, zaś wywiad z panem ministrem można (odpłatnie) przeczytać na stronie SE.

 

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa