Aresztowania w Mińsku, ostracyzm wobec Petersburga…

W ostatni weekend doszło w Mińsku do aresztowań osób LGBTQ. Jak donoszą media, nieumundurowani milicjanci weszli do gejowskiego klubu, wylegitymowali obecnych i aresztowali 40 osób. Zostały one następnie wypuszczone, jednak akcja ta wpisuje się, jak twierdzą białoruscy działacze LGBTQ, w zaostrzoną politykę władz wobec społeczności LGBTQ (w styczniu miały również miejsce aresztowania). Nasilenie represji działacze wiążą z próbą zarejestrowania pierwszej na Białorusi organizacji LGBTQ o nazwie „Lambda”.

Władze Petersburga tymczasem znalazły się już po raz kolejny w centrum zainteresowania za sprawą słynnej już ustawy zakazującej „homoseksualnej propagandy”, którą przyjęto jesienią. Tym razem w Europie podjęto nietypowe działania protestacyjne. Współpracę z Petersburgiem bowiem, w proteście przeciw tym rozwiązaniom prawnym, zerwały włoskie miasta partnerskie – Mediolan i Wenecja. Lista miast partnerskich Petersburga jest bardzo długa, co ciekawe, znajduje się na niej również Gdańsk i Warszawa… Ciekawe, czy władze polskich miast zdecydują się na podobny gest?

Przepisy zabraniające „homoseksualnej propagandy” zataczają coraz szersze kręgi w Federacji Rosyjskiej, w styczniu przyjęto je w Obwodzie Kaliningradzkim, tuż za naszą granicą. Co gorsza jednak, podobna ustawa, ale już o zasięgu federalnym, przeszła w piątek pierwsze czytanie w Dumie, i to większością głosów 388 do 1. Wywołało to oczywiście natychmiastową reakcję na forum międzynarodowym – protestuje Unia Europejska (Parlament i Wysoka Przedstawiciel Catherine Aston), Rada Europy, nawet ONZ (nie cała, tylko jej oficjalni eksperci), no i oczywiście organizacje pozarządowe w Amnesty International na czele.

 

[sass, źródła: PAP, lgbt-ep.eu, PinkNews]

 

 

1 komentarz do: Aresztowania w Mińsku, ostracyzm wobec Petersburga…

  • Rzecznik_Narodu

    I bardzo słusznie. Można? Można! Niestety „polscy” politycy siedzą pod butem brukseli, dlatego dopóki unio europejska zaraza się nie rozpadnie, to homo propaganda dalej będzie legalna.
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa