- homiki.pl - http://homiki.pl -

Publius Vergilius Maro, Bukoliki Publiusza Wirgiliusza Marona. Przekładania Józefa Lipińskiego, Warszawa 1805

Posted By Uschi On 4 stycznia 2013 @ 03:11 In Homikoteka,XIX w. | Comments Disabled

Publius Vergilius Maro, Bukoliki Publiusza Wirgiliusza Marona. Przekładania Józefa Lipińskiego, Warszawa 1805.

 

Sielanki rzymskiego poety Wergiliusza (70 p.n.e. – 19 p.n.e.), znane także jako bukoliki lub eklogi, są utworami wzorowanymi na sielankach greckiego poety Teokryta. Jednocześnie mają w części charakter autobiograficzny. Z powstałego w IV w. n.e. „Vita Vergiliana”, bazującego na wcześniejszych zapiskach, dowiadujemy się, że Wergiliusz był człowiekiem znanym z namiętności do pięknych młodzieńców. Jego szczególnymi ulubieńcami byli niewolnicy lub wyzwoleńcy Cebes i Aleksander. Aleksandra, którego otrzymał w darze od Azyniusza Polliona, upamiętnił jako Aleksisa (Alexego) w bukolice 2, powstałej około 42 r. p.n.e.

Sielanki Wergiliusza były począwszy od II połowy XVI w. wielokrotnie tłumaczone na język polski, przy czym w XIX w. powstało kilka ich przekładów. Poniżej przedstawiany bukolikę 2 w przekładzie pedagoga i pisarza doby klasycyzmu Józefa Lipińskiego (1764 – 1828). Warto w tym miejscu wspomnieć, ze sielanka ta, będąca najbardziej homoerotycznym dziełem Wergiliusza, została pominięta w wyborze jego bukolik opublikowanym po raz pierwszy w 1953 w serii „Biblioteka Narodowa” i wznowionym w 2006 r.

Do reprodukcji tekstu dołączamy fotografię mozaiki z III w. n.e. przedstawiającej Wergiliusza w otoczeniu muz, znalezionej w ruinach rzymskiego miasta Hadrumetum (obecnie Sousse w Tunezji).

 

Skany z książki zostały udostępnione do publikacji przez osobę, która zastrzega sobie anonimowość. Fotografia w zbiorach Pawła Fijałkowskiego.

 

Kliknij aby powiększyć obrazek

[1]

[2]

[3]

[4]

[5]

 


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2013/01/publius-vergilius-maro-bukoliki-publiusza-wirgiliusza-marona-przekladania-jozefa-lipinskiego-warszawa-1805/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2013/01/wergiliusz_1.jpg

[2] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2013/01/wergiliusz_2.jpg

[3] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2013/01/wergiliusz_3.jpg

[4] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2013/01/wergiliusz_4.jpg

[5] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2013/01/wergiliusz_5.jpg

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.