- homiki.pl - http://homiki.pl -

Małżeństwofile we Francji

Posted By Uschi On 14 stycznia 2013 @ 08:09 In Świat | 1 Comment

[1]W zorganizowanej w niedzielę w Paryżu demonstracji zwolenników „tradycyjnego modelu rodziny” wzięło udział, według szacunków, ok . 500 tys osób (policja mówi o 300 tys., organizatorzy o 800 tys.). Demonstracja była odpowiedzią na politykę francuskiego rządu „Małżeństwo dla wszystkich”, która zakłada rozszerzenie instytucji małżeństwa na pary jednopłciowe oraz umożliwienie im adopcji dzieci. W tym celu zostaną wprowadzone zmiany w kodeksie cywilnym:  rząd chce m.in. wpisać do kodeksu cywilnego definicję małżeństwa w następującym brzmieniu: „Małżeństwo zawierają dwie osoby różnej płci lub tej samej płci”. W ten sposób, bez jakiejkolwiek innej zmiany ustawodawstwa, związki jednopłciowe zyskałyby te same prawa co małżeństwa, w tym prawo do adopcji dzieci. Konsekwentnie też usuwa się z kodeksu słowa: „mąż” i „żona” zastępując je słowem „małżonek”, zaś słowa: „ojciec” i „matka” – słowem „rodzice” bądź „jedno z rodziców” (wyborcza.pl). Rząd francuski zdecydował się na pewne ustępstwo i zlikwidował możliwość dotowania zapłodnienia in vitro dla par lesbijek (dofinansowywane jest ono w przypadku par heteroseksualnych).

Protestujący, zjednoczeni przez francuską satyryczkę Frigide Barjot, wywodzą się z różnych grup społecznych i religijnych – na ulicach Paryża pojawili się chrześcijanie, żydzi i muzułmanie, wszystkie media podkreślają również obecność grup LGBTQ. Organizatorzy wielokrotnie podkreślali, że nie chodzi im o homofobię, a o obronę tradycyjnego małżeństwa (stąd określenie „małżeństwofile”) oraz podkreślenie, że dziecko powinno wychowywać się z matką i ojcem.

Podobna demonstracja miała już miejsce w Paryżu pod koniec grudnia, jednak była mniej liczna. Społeczeństwo francuskie, które jest silnie zlaicyzowane i w którym coraz więcej związków nieformalnych i osób zawierających PACSy, zaś rodziny stają się coraz mniej „tradycyjne”, a coraz częściej np. patchworkowe, najwyraźniej nie jest gotowe na usankcjonowanie prawem istniejącej rzeczywistości. W tym obszarze wyraźnie widać rozdźwięk między parlamentem i rządem a społeczeństwem, ponieważ większość parlamentarna, jaką dysponuje rząd, najprawdopodobniej umożliwi mu bezproblemowe przyjęcie ustawy.

[sass, źródło: tvn24.pl, wyborcza.pl, PinkNews]

 

***

Od redakcji: Warto zastanowić się nad tym zjawiskiem i jego przyczynami w świetle trwającej u nas walki o związki partnerskie. W polskim społeczeństwie podejście do roli rodziny jest nieporównywalnie bardziej konserwatywne i być może czekają nas protesty o podobnej skali. Chęć publicznego wyrażania sprzeciwu na ulicach jest w Polsce dużo słabsza, jednak opór społeczny wobec zmian prawnych ułatwiających życie rodzinom i parom LGBTQ może okazać się czynnikiem wyzwalającym dużą energię społeczną.

 


 

 

 


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2013/01/malzenstwofile-we-francji/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2013/01/Flag_of_France.svg_.jpg

[2] Równość małżeńska we Francji: http://homiki.pl/index.php/2013/02/rownosc-malzenska-we-francji/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.