- homiki.pl - http://homiki.pl -

Harvey Milk patronem lotniska w San Francisco?

[1]

Harvey Milk

Stowarzyszenie Equality Califronia zaproponowało, aby port lotniczy w San Francisco nazwać imieniem Harveya Milka, słynnego działacza gejowskiego w latach 70. ub. stulecia, pierwszego w świecie polityka, który podkreślał swą homoseksualną tożsamość. Inicjatywę popiera w radzie miejskiej David Campos, radny i aktywny działacz LGBT.

W ubiegłym tygodniu Campos przedłożył radzie miasta odpowiedni wniosek. Na przyjęcie lub odrzucenie wniosku rada SF ma dwa tygodnie. Inicjatywa musi znaleźć poparcie sześciu spośród dwunastu radnych, aby zyskać akceptację. Jeśli wniosek zostanie przyjęty, to 5 listopada br. w San Francisco mogłoby odbyć się referendum, w którym obywatele miasta wydaliby opinię o pomyśle szczególnego uhonorowania Harveya Milka poprzez nazwanie jego imieniem lotniska.


***
Harvey Bernard Milk (ur. 22 maja 1930 w Woodmere, zm. 27 listopada 1978 w San Francisco) – amerykański polityk, który jako pierwszy otwarcie przyznał się do swojej homoseksualnej orientacji, wybrany do Rady Miasta San Francisco. W 1972 r. Milk przeprowadził się z Nowego Jorku do SF, do dzielnicy Castro. Wykorzystując rosnące polityczne i ekonomiczne zaangażowanie dzielnicy, próbował trzykrotnie, bez sukcesu, startować w wyborach do rady miasta. Dopiero w 1977 r. jego dobrze zorganizowana kampania wyborcza pozwoliła mu na zdobycie miejsca w miejskich władzach.
Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, podczas których z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 r. Harvey Milk i burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco, Dana White’a.

Działalność Milka w pigułce:


W 2008 r. na ekrany kin wszedł dramat biograficzny Gusa van Santa „Obywatel Milk” z Seanem Pennem w roli gejowskiego polityka:


Za: LA Weekly, Queer.de, fot.: youtube.com

[jotpe]