Co się pisało, co się publikowało

Kontynuując nową świecką tradycję zapoczątkowaną rok temu, i tym razem chciałabym przedstawić Wam, szanowne Czytelniczki i drodzy Czytelnicy, subiektywny wybór tekstów z 2012 r. Nie mogę jednak zacząć go bez przyznania, jak ogromnie jestem zadowolona z prezentu, którym w tym roku zrobiliśmy Wam – i sobie samym, czyli z nowych Homików.pl. Obecna odsłona portalu, dzieło zespołu dzielnych współpracowników, cieszy nas jako (współ)twórców i redakcję i mamy nadzieję, że dla Was również jest satysfakcjonująca. Rok 2012 był więc niewątpliwie przełomowy.

Rozpoczęliśmy w nim trzy duże cykle. Dwa z nich należą do działu „Elementarz”: dzięki Marcinowi Rzeczkowskiemu dowiedzieliśmy się sporo na temat transpłciowości, zaś Ewa Krawczyk wprowadzała nas w – nie zawsze apetyczne – zawiłości chorób przenoszonych drogą płciową, zaczynając od przypomnienia, że HIV/AIDS ma się dobrze i hula nadal bezkarnie…

Redaktor Jerzy Piątek rozpoczął i konsekwentnie prowadzi cykl felietonów „Piątek w piątek (lub okazjonalnie w inne dni tygodnia)”, w którym krytycznie komentuje rzeczywistość, próbując w niej jednakże znaleźć coś – choćby okruszek – dobrego.

Napisaliśmy o kilku ważnych osobach, o kilku tematach, które może nie są wszystkim znane, a warto być ich świadomym, gdzieś tam je wykorzystać jako cegiełkę do budowania tożsamości LGBTQ. Był tekst Krzysztofa Halamy Walpurga o Marianie Pankowskim, był tegoż samego o Alanie Turingu. Opublikowaliśmy też świetne wprowadzenie do teologii queer autorstwa Marka Woszczka – o katolicyzmie i chrześcijaństwie piszemy zazwyczaj krytycznie, tymczasem warto wiedzieć, że tożsamość LGBTQ (czy też queer) nie musi się wcale z nimi kłócić. Niejednoznaczne elementy tożsamości? Proszę bardzo, oto pojawił się u nas tekst o homoseksualnych fascynacjach w nazizmie. Warto przegryźć.

Byliśmy też na bieżąco z polityką, śledząc przede wszystkim walkę o projekty ustaw o związkach partnerskich, ale także o zmiany w prawie karnym, ustawę o uzgodnieniu płci czy przepisy antydyskryminacyjne. Staraliśmy się jednak także spojrzeć na politykę bardziej refleksyjnie – stąd krytyka posła Roberta Biedronia, analiza potrzeb w kontekście związków partnerskich czy apel o „wyjście offline”.

Porad praktycznych mieliśmy dla Was zaskakująco niewiele jak na portal o nastawieniu pozytywistycznym. Jednak przygotowany przez Ewę Tomaszewicz poradnik o zabezpieczaniu się na wypadek różnych wypadków życiowych dał do myślenia również mi.

Wśród świadectw szczególnie poruszyło mnie bardzo pesymistyczne wyznanie o paleniu szafy. Czy nie czas zacząć myśleć inaczej o coming-outach niż do tej pory, szczególnie w świetle badania kobiet nieheteroseksualnych mieszkających poza dużymi miastami? To, jak radzą sobie one z funkcjonowaniem w społecznościach, pokazuje, że pełny coming-out może nie być jedyną opcją i nie zawsze jest tą najlepszą…

Życie kulturalne? Omawialiśmy książki, filmy, publikacje naukowe też. Obawiam się, że tych artykułów jest wręcz za wiele, by jakiekolwiek wyszczególniać, sami zobaczcie, co się działo w dziale „Kultura”. Niezmiennie publikowaliśmy też ciekawe eksponaty historyczne w naszym wirtualnym muzeum – Homikotece.

Gdybym miała jednak wybrać najważniejsze moim zdaniem publikacje tego roku, byłyby to dwa niedawne teksty (przygotowane przeze mnie, ale zapewniam, że to nie autopromocja) – Heteroseksualni sojusznicy oraz Rodzice, rodziny i przyjaciele osób LGBTQ. Niedługo opublikujemy również trzeci tekst na ten sam temat – temat współpracy z osobami heteroseksualnymi w walce o nasze prawa. To zagadnienie ma szanse zmienić naszą optykę nie tylko w dziedzinie antydyskryminacji, ale i walki o związki partnerskie czy zwalczania przemocy motywowanej homo- i transfobią. Widzę tu wielkie pole do działania i wierzę, że jeśli uda się nam stworzyć sojusz LGBTQ-hetero podobny do amerykańskiego, nasze szanse wzrosną znacząco. A to chyba dobre, optymistyczne założenie na nowy rok, czyż nie?

 

Autorzy:

zdjęcie Uschi

Uschi „Sass” Pawlik

Tłumaczka z zawodu, korektorka z powołania. Ma kota na punkcie kotów. Pasjonują ją zagadnienia [trans]genderowe, kwestie rodzin LGBTQ i feminizm.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa