- homiki.pl - http://homiki.pl -

Warszawska UFA padła ofiarą ataków

[1]Do serii ataków na siedzibę kolektywu LGBT UFA doszło w ostatnich tygodniach na warszawskim Muranowie. Niezidentyfikowani sprawcy wybijali w lokalu szyby, blokowali możliwość wejścia, zakładając na bramę łańcuch i kłódkę, wypisywali na drzwiach obraźliwe napisy. Policja bagatelizuje sprawę, nie dopatrując się w niej znamion homofobii.

Zdaniem działaczek UFY ataki nasiliły się po 11 listopada, kiedy przez Warszawę przeszedł marsz nacjonalistów podczas którego przywódcy ONR i Młodzieży Wszechpolskiej zapowiedzieli rozprawę z „liberałami, lewakami i pedałami”. W sumie doszło do już do 7 aktów wandalizmu, które miały na celu głównie uniemożliwienie dostania się do lokalu. Ostatni miał miejsce w sobotę, 1 grudnia.

Jak można przeczytać na stronie organizacji, „UFA jest otwartą kobieco-queerową centrą kulturalno-społeczną non-profit”. Zajmuje się m.in. działalnością antydyskryminacyjną, którą kieruje do środowisk LGBTQ. W jej siedzibie odbywały się prowadzone przez fundację Centra warsztaty dla kobiet z Muranowa. Z powodu ataków część z planowanych zajęć nie odbyła się.

Przedstawicielki UFY wielokrotnie zgłaszały sprawę na policję, ta jednak nie dostrzega problemu – przyjmuje zgłoszenia, ale nie chce otoczyć okolic lokalu szczególną obserwacją. Funkcjonariusze nie uważają też, aby przyczyną ataków była homofobia motywowana profilem działalności kolektywu.

– Moim zdaniem mamy tu do czynienia z wybitnie chuligańskimi wybrykami i szukanie tu drugiego dna nie ma sensu – mówił 30 listpada w rozmowie z TOK FM Tomasz Oleszczuk z Komendy Stołecznej Policji. Następnego dnia po tej rozmowie doszło do kolejnego ataku nieznanych sprawców na UFĘ.

Zdaniem działaczek za wszystkie ataki jest odpowiedzialna ta sama osoba lub grupa osób, najprawdopodobniej to ktoś mieszkający w okolicy. Do jednego z aktów wandalizmu doszło w ciągu 15-minutowej przerwy w zajęciach, więc sprawcy musieli obserwować wychodzące osoby. Ataki zaś mają podłoże homofobiczne. – Jakby to był zwykły chuligan, nie pisałby na drzwiach „cwele” czy „pedały” – zaznacza w rozmowie z Gazetą.pl Natalia z UFY.

 

[km, Źródła: Gazeta.pl, TOK FM, u-f-a.pl]