Ustawa „Kill the Gays” w Ugandzie ciągle możliwa

Sytuacja ugandyjskiej społeczności LGBTQ nigdy nie była godna pozazdroszczenia – poziom homofobii społeczeństwa tego kraju jest przerażający nie tylko jak na zachodnie, ale i afrykańskie standardy. Paradoksalnie, homofobia ta jest spadkiem po czasach, kiedy nad krajem tym władzę sprawowali Brytyjczycy, wprowadzając w nim swoje prawa. Brytyjczycy zniknęli, ustawodawstwo w Wielkiej Brytanii ewoluowało (doczekamy się zapewne małżeństw jednopłciowych w najbliższych latach), tymczasem w Ugandzie sytuacja zmienia się na coraz gorszą.

Ukoronowaniem ugandyjskiej homofobicznej polityki może stać się przyjęcie tzw. Kill the Gays Bill, czyli Anti-Homosexuality Bill. Ustawa ta przewiduje karę śmierci za „ciężkie akty homoseksualne”, czyli seks uprawiany przez osobę będącą nosicielem wirusa HIV, seks z nieletnimi oraz „powtarzalne występki homoseksualne” (za: PinkNews).

Przymiarki do wprowadzenia tej ustawy trwają już trzy lata, jednak w 2012 atmosfera polityczna wobec niej stała się wyjątkowo przychylna. Wspiera ją większość parlamentarna, a szefowa ugandyjskiego parlamentu Rebecca Kadaga jest jej gorącą orędowniczką. Wielu obserwatorów uważa, że nacisk na wprowadzenie ustawy ma przenieść zainteresowanie świata zachodniego z ugandyjskiej przerażającej korupcji (z powodu której pomoc humanitarną wstrzymały już niektóre państwa Europy) na sprawy społeczne. Rebecca Kadaga obiecała, że ustawa będzie „prezentem na Święta Bożego Narodzenia dla ugandyjskich chrześcijan”, którym przywiozła również błogosławieństwo samego papieża Benedykta XVI. Komentatorzy polityczni zwracają uwagę na ironię faktu, że w podzięce za błogosławieństwo pani Kadaga podarowała papieżowi obraz przedstawiający ugandyjskich męczenników, którzy ponieśli śmierć nie chcąc wyrzec się swojej wiary. Ironię pogłębia jeszcze to, że pani Kadaga przewodniczyła delegacji swojego kraju na obrady Zgromadzenia Parlamentarzystów przy Międzynarodowym Trybunale Karnym oraz Światowej Konferencji Parlamentarzystów w sprawie Praw Człowieka…

Tymczasem jednak Kill the Gays Bill nie będzie przedmiotem debaty parlamentarnej w tym roku – ugandyjski parlament zamknął swoje obrady do lutego. Działacze LGBTQ i politycy z całego świata mają więc ciągle nieco czasu, by wywierać naciski na parlamentarzystów ugandyjskich. Jeśli bowiem oni przyjmą ustawę, nikłe są szanse, by nie podpisał jej prezydent Ugandy, a nawet w przypadku jego sprzeciwu parlament może uchylić jego weto. Ugandyjska społeczność LGBTQ zwraca się z dramatycznym apelem o pomoc do całego świata.

 

[sass, źródło: http://thenewcivilrightsmovement.com, PinkNews]

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa