Szansa na równość małżeńską w Meksyku

Sąd Najwyższy Meksyku (państwa, nie miasta) wydał na początku grudnia wyrok, w którym orzekł, że zawężanie prawa do zawierania małżeństw do par różnopłciowych jest niekonstytucyjne. Orzeczenie to wydano na wniosek trzech par, które chciały zawrzeć związek małżeński w stanie Oaxaca.

Podobny w wydźwięku wyrok Sąd Najwyższy wydał już w 2010 r., kiedy stwierdził, że małżeństwa jednopłciowe zwarte w Ciudad de México (stolicy Meksyku) muszą być uznawane w całym kraju.

Orzeczenie Sądu nie będzie miało natychmiastowego przełożenia na przepisy prawne, ale według działaczy LGBTQ otwiera drogę do małżeństw jednopłciowych nie tylko w samym Meksyku, ale również – w ramach Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka, której członkami jest znaczna większość krajów obydwu Ameryk – w innych państwach Ameryki Łacińskiej. Podobne postępowanie jak przed Sądem Najwyższym Meksyku rozpoczęło się właśnie w Chile.

 

 

[sass, źródło: AfterMarriage]

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa