Współpraca psychoterapeutów pracujących z osobami LGBTQ

Poniżej zamieszczamy zaproszenie do współpracy dla psychologów i terapeutów pracujących „afirmatywnie” z osobami LGBTQ. Zachęcamy specjalistów do skorzystania, a wszystkich do przekazania informacji dalej.

Grupa Superwizji Koleżeńskiej dla Psychoterapeutów Pracujących z Osobami LGBTQIA

Organizatorzy: Tęczówka – Program Pomocy Psychologicznej i Rozwoju Osobistego dla Osób Homo- i Biseksualnych, Trans oraz Queer (LGBTQ) oraz Ośrodek Terapeutyczno-Szkoleniowy Kontrakt w Warszawie.
Powstanie grupy koordynujemy we dwójkę:
Daniel Bąk – twórca i realizator Programu Tęczówka, członek Zespołu Terapeutycznego Ośrodka Kon-trakt,
Hanna Pinkowska-Zielińska – założycielka i liderka Zespołu Terapeutycznego Ośrodka Kontrakt.
Poniżej adresy stron internetowych:
Ośrodek Kontrakt – www.osrodekkontrakt.pl
Program Tęczówka – www.psychoterapia-lgbt.pl

Postanowiliśmy zorganizować grupę superwizji koleżeńskiej dla terapeutów i terapeutek pracujących z osobami LGBTQIA, czyli z:
– lesbijkami,
– gejami,
– osobami biseksualnymi,
– osobami trans (transgenderowymi, transseksualnymi oraz cross-dresserami/kami),
– osobami interseksualnymi,
– osobami aseksualnymi,
– osobami, które identyfikują się, jako queer,
– osobami, które decydują się na nieprzypisywanie sobie jakiejkolwiek kategorii, definiującej seksualność i/lub gender.

Powód, dla którego zdecydowaliśmy się stworzyć taką grupę? Uzasadnienie dla tego pomysłu jest następujące:
– Chęć wspólnej nauki oraz dzielenia się doświadczeniem w zakresie psychoterapii osób LGBTQIA. Polskie szkolenia psychoterapeutyczne bardzo rzadko uwzględniają bloki tematycz-ne, pozwalające choćby minimalnie przygotować się do pracy terapeutycznej z osobami LGBTQIA. Także literatura w języku polskim stanowi tylko niewielkie wsparcie, jeśli chodzi o praktykę terapii z osobami LGBTQIA (dostępne opracowania teoretyczne i praktyczne nt. Społeczności LGBTQIA zwykle nie odnoszą się wprost do udzielania pomocy psychologicznej).
– Chęć stworzenia bezpiecznej przestrzeni superwizyjnej, w której terapeuci /tki mogliby/łyby swobodnie wnosić kwestię seksualności i/lub gender klienta/ki (pacjenta/ki) oraz swojej do kontaktu superwizyjnego. Z osobistych kontaktów z kolegami/koleżankami „po fachu” wie-my, że nienormatywna seksualność i/lub gender superwizanta/ki nie zawsze jest/są ujawnia-ne w relacji z superwizorem. Uważamy, że taka sytuacja może mieć wpływ na jakość superwi-zji (w szczególności utrudniać analizę wątków przeniesieniowo-przeciwprzeniesieniowych).

Forma superwizji – mała, superwizyjna spółdzielnia. Założenie jest takie, że działalibyśmy na zasadzie pełnej, koleżeńskiej równości. Na każdym spotkaniu jedna osoba pełniłaby rolę moderatora. Potem kolejna; po niej kolejna itd. Zakładamy, że grupa będzie miała charakter zamknięty (z możliwością „otwarcia się” raz na jakiś czas). Na ten moment mamy poczucie, że uczestnicy i uczestniczki superwizji skorzystają najwięcej, współtworząc grupę o stałym składzie.

Uczestnicy superwizji – organizujemy tę grupę z myślą o terapeutach i terapeutkach, którzy/re różnorodności seksualnej i genderowej nie patologizują (przykładowo: nie uznają homoseksualizmu za zaburzenie psychiczne lub jego objaw). Zaproszeni niech czują się wszyscy, bez względu na:
– orientację teoretyczną, z którą identyfikują się jako terapeuci/ki;
– własną orientację seksualną, tożsamość genderową, przyjmowane role genderowe itd. (oczywiście może być tak, że ktoś z nas nie będzie się identyfikował/a z którąś z trzech orientacji seksualnych lub określać się będzie, jako genderqueer itp. – może się tak zdarzyć. To będzie jak najbardziej w porządku.).

Jednocześnie, mając na uwadze spójność tworzonej grupy superwizyjnej, do udziału w spotkaniach zapraszamy terapeutów i terapeutki, którzy/re:
– aktualnie pracują z klientami/pacjentami LGBTQIA;
– mają co najmniej cztero-/pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii (nieko-niecznie z klientami/pacjentami LGBTQIA);

Informacje organizacyjne:
– Rozpoczęcie spotkań grupy planujemy na listopad 2012. Spotkania trwałyby do czerwca 2013 (osiem spotkań). Terminy kolejnych spotkań grupy (poniedziałki): 19.XI.2012; 17.XII.2012; 21.I.2013; 18.II.2013; 18.III.2013; 15.IV.2013; 20.V.2013; 17.VI.2013.
– Spotkania grupy będą odbywać się w siedzibie Ośrodka Kontrakt, ul. Puławska 11 lok. 11 (wejście od ul. Skolimowskiej), w godzinach 08.30-13.30.
– Grupa superwizyjna będzie składała się z sześciu osób.
– Przyjęcie do grupy poprzedza spotkanie z nami (Daniel Bąk, Hanna Pinkowska-Zielińska). Spo–tkanie to będzie bezpłatne. Aby się na nie umówić, prosimy o kontakt z Danielem Bąkiem (tel. 693 348 341) lub Hanną Pinkowską-Zielińską (tel. 504 990 941).
– Członkowie/inie grupy będą wspólnie składać się na wynajem gabinetu w Ośrodku Kontrakt w Warszawie. Wysokość indywidualnej składki za spotkanie/osoba wyniesie 20 PLN. Opłata za udział w grupie przyjmowana będzie w dwóch częściach (z góry, bezzwrotnie): za pierwsze cztery spotkania, potem za kolejne cztery.

Organizatorzy: Tęczówka – Program Pomocy Psychologicznej i Rozwoju Osobistego dla Osób Homo- i Biseksualnych, Trans oraz Queer (LGBTQ) oraz Ośrodek Terapeutyczno-Szkoleniowy Kontrakt w Warszawie.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa