- homiki.pl - http://homiki.pl -

Trzy osoby pobite pod klubem LGBT w Łodzi

W nocy z soboty na niedzielę w Łodzi kilkuosobowa grupa młodych mężczyzn napadła na gości wychodzących z klubu popularnego wśród osób LGBTQ. Pobite zostały trzy osoby. Dwaj pokrzywdzeni ‑ pracujący w firmie IT Olaf Zmit i działacz samorządowy Adam Jarecki ‑ zdecydowali się na ujawnienie swoich danych i w specjalnym oświadczeniu zaapelowali do polityków o podjęcie działań przeciwko przemocy wymierzonej w osoby homoseksualne.

Dopóki nie poczujesz jak ktoś pięścią rozbija ci twarz, kopie po żebrach gdy leżysz już skulony na ziemi; dopóki nie poczujesz wszechogarniającej cię bezsilności i strachu ‑ nigdy nie zrozumiesz człowieka dotkniętego przemocą ‑ piszą Zmit i Jarecki w przejmującym oświadczeniu „Od nienawiści do zbrodni” opublikowanym na stronach łódzkiego Ruchu Palikota. Ich zdaniem napad, którego ofiarami padli, był typowym przykładem tzw. gay bashingu ‑ niesprowokowanych aktów przemocy wobec osób homoseksualnych, lub za takie uważanych. W przypadku Olafa, który ma korzenie polsko-arabskie, dodatkowo mogły wchodzić w grę rasistowskie motywy napaści.

[1]O zajściu poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota. Jego partyjny kolega Artur Dębski zaapelował do przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości o zapewnienie skutecznej ochrony osobom należącym do wykluczanych mniejszości. ‑ Nie chcemy się czuć zaszczuci w państwie prawa ‑ mówił Dębski. Jak dodał Rozenek, dzięki sprawnej akcji funkcjonariuszy policji, większość napastników odpowiedzialnych za ten atak została zatrzymana i trwają czynności śledcze z ich udziałem.

Pokrzywdzeni w swoim oświadczeniu zwracają uwagę na to, że pozbawieni perspektyw młodzi Polacy łatwo stają się obiektami manipulacji środowisk faszystowskich i nacjonalistycznych. Za taki stan rzeczy obwiniają państwo, które pozostaje bezczynne wobec problemu młodzieży wywodzącej się z ubogich rodzi. Dlatego Zmit i Jarecki apelują do liberalnych polityków ‑ Janusza Palikota i Leszka Millera ‑ o podjęcie stosownych działań.

Wspólne działanie przeciwko brunatnej fali zalewającej Polskę były bardzo dobrym początkiem – chcielibyśmy, aby poszły za nim inicjatywy ustawodawcze, dotychczas zamiatane pod dywan przez obecną koalicję rządzącą. Uważamy, że powstrzymanie fali przemocy wobec mniejszości seksualnych, choćby w drodze edukacyjnej funkcji prawodawstwa, jest jednym z fundamentalnych celów społecznych. Aby człowiek mógł realizować cele osobiste i społeczne, musi żyć (!) i nie obawiać się o swoje zdrowie ‑ piszą w oświadczeniu.

Pełny tekst oświadczenia „Od nienawiści do zbrodni” Olafa Zmit i Adama Jareckiego [2]

Nagranie z sejmowej konferencji posłów Ruchu Palikota [3]

 

[km, zdjęcie: rplodz.pl]