Klip na Youtubie w walce z homofobią na Ukrainie

W popularnym serwisie Youtube.com pojawiło się wideo zatytułowane „Ukraino! Powstrzymaj 8711” („Україно! Зупини 8711”). 8711 to numer, pod którym w Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowano projekt ustawy o zakazie „propagandy homoseksualizmu”. Zgodnie z tą propozycją ustawodawcy osoby LGBT oraz ich sympatycy mogą być poddane wielu sankcjom – od grzywny po karę pozbawienia wolności do lat pięciu.

W trwającym minutę wideoklipie ludzie z wielu krajów wyrażają swoje obawy związane z sytuacją osób LGBT na Ukrainie po ewentualnym przyjęciu przez tamtejszy parlament homofobicznej ustawy 8711. Osoby wypowiadające się do kamery zwracają uwagę na konsekwencje wejścia w życie nowych przepisów. Niemcy, Austriacy, Portugalczycy, Białorusini, Polacy i Ukraińcy wzywają do walki o prawa obywatelskie i pytają: Kto następny: niepełnosprawni, rudzi lub ludzie, którzy lubią koty? Nie jestem z Ukrainy, ale nie jesteśmy obojętni. Jak państwo śmie integrować w życie osobiste?

Projekt ustawy przewiduje „ochronę dzieci przed wpływem mediów i innych środków rozpowszechniających informację o środowisku LGBT”. W praktyce będzie to oznaczać pełne odcięcie „tęczowej społeczności” od środków masowego przekazu, blokadę informacyjną, zakaz wyświetlania na festiwalach i rozpowszechniania filmów o tematyce homo-, bi czy transseksualnej, zakaz publikacji w mediach jakichkolwiek wypowiedzi przedstawiających homoseksualizm w pozytywnym świetle, itd.

Pracę nad ustawą 8711 będzie kontynuowała nowa Rada Najwyższa Ukrainy, której pierwsze posiedzenie zaplanowano na 17 grudnia. Po pierwszym czytaniu, jeszcze w starym składzie parlamentu, dokument został przekazany do komisji ds. wolności słowa i dostępu do informacji celem jej dopracowania. Co ciekawe, żaden z sześciu autorów homofobicznego prawa nie został wybrany ponownie posłem. Niestety ich propozycja legislacyjna będzie z całą powagą traktowana przez nowo wybraną Radę Najwyższą.

I tak Jekatierina Lukjanowa (Екатерина Лукьянова) startująca z okręgu kijowskiego zdobyła marne 0,08 proc. głosów. Paweł Ungurjan (Павел Унгурян) w swoim okręgu otrzymał tylko 2,89 proc. głosów. Tarasu Chornowołu (Тарасу Черноволу) do wejścia do parlamentu nie wystarczyło 6,47 proc. głosów, które dostał w swoim okręgu. Jeden z głównych inicjatorów projektu ustawy 8711, komunista Jewgienij Carkow (Евгений Царьков), którzy najgłośniej wyrażał się o potrzebie „zakazu homo-propagandy” i operował w swoich przemówieniach mową nienawiści, przegrał wybory w okręgu nr 139, gdzie zdobył 17,22 proc. głosów. Pozostałe dwie współautorki ustawy, Lilia Grigorowicz (Лилия Григорович) i Julia Kowalewska (Юлия Ковалевская), również nie dostały się do Rady Najwyższej.

 

 

Tłumaczenie wideo 
Powstrzymaj 8711 – ustawę, która łamie prawa człowieka.

Słyszałem, że na Ukrainie chcą przyjąć ustawę przeciwko homoseksualnej propagandzie. Co dalej? Prawo przeciwko niepełnosprawnym, rudym, przeciwko ludziom, którzy lubią koty? Czym jest „propaganda homoseksualizmu?” To jest absurd! Nie mogę sobie wyobrazić, że mój najlepszy przyjaciel pójdzie do więzienia tylko dlatego, że – jest inny. 8711 sprawia, że czuję się tak, jakby mnie włożono do pudła. Ta ustawa – jak wilk w owczej skórze. Ta ustawa jest sprzeczna z konstytucją Ukrainy. Po prostu nie możemy tego ignorować. Musisz walczyć o swoje prawa. Myślę, że Ukraina toczy się od demokracji do totalitaryzmu. Nic dobrego nie wyniknie, jeżeli potępiasz ludzi i ich zdolności do miłości. Chcę mieć możliwość wyboru. Wiele osób się boi. To nie jest w porządku. Nie jestem Ukrainką, ale nie jestem obojętna. Chcę pomóc, co mogę zrobić? Chodzi tu nie tylko o wolność słowa, czy dyskryminację LGBT. Jest to – naruszenie podstawowych praw człowieka. Mówię: wszyscy różni, wszyscy równi. To jest po prostu źle. Jak miłość między dwojgiem ludzi może być przestępstwem? Myślę, że jest to krok wstecz dla ludzkości. Jak państwo śmie integrować w życie osobiste ludzi? Jesteśmy tymi, kim jesteśmy. 8711 – to jest prawdziwa przemoc wobec każdego z nas.

 

 [db, jp]

 

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa