Szybkie szoty: Jeden procent?

Od kilku lat – wcześniej na blogu – piszę o 1 procencie dla pozarządowych organizacji LGBT. Za rok 2011 wyniki organizacji nie napawają optymizmem.

Kampania Przeciw Homofobii otrzymała 57954,49 zł

Lambda-Warszawa otrzymała 19672,73 zł

Fundacja Trans-Fuzja otrzymała 7814,30 zł.

Łącznie organizacje ściągnęły zatem 85441,52 zł. Lambda-Warszawa odnotowała niewielki wzrost pieniędzy z jednego procenta (+13%), ale wciąż nie dorównała wynikowi z 2008 roku (prawie 25 tys.). Kampania Przeciw Homofobii dostała o 7 procent mniej pieniędzy niż przed rokiem. Olbrzymi wzrost zanotowała zaś TransFuzja – wzrost o 142 procent! Duży wpływ na to miał fakt, że można było przekazać pieniądze TranFuzji wskazując jako cel Miłość nie wyklucza (na ten cel wpłynęło 1897,6 zł) oraz oczywiście doskonały PR organizacji dzięki pani posłance.

Jeśli zwrócimy uwagę na fakt, że w tym roku w ramach jednego procenta przekazano rekordowe 457,3 miliona złotych,  czyli nastąpił wzrost o 14 procent  przekazywanych środków, to w przypadku Lambdy mamy zasadniczą stabilizację wpływów (mimo sporej i niezłej kampanii reklamowej). Kampania Przeciw Homofobii powinna chyba przemyśleć swoje reklamy i całą strategię marketingową, skoro osiągnęła wynik nieco gorszy niż rok temu.

Mitologizowanie 1 procenta, którego dokonałem powyżej, nie jest dobre, ale jednocześnie jest to jakiś miernik popularności organizacji LGBT i identyfikowalności społeczności LGBT z ich celami. Jak się okazuje – identyfikujemy się z TransFuzją i to ją „lubimy” co raz bardziej.  Ciepły i serdeczny wizerunek Anny Grodzkiej działa tu zapewne cuda, ale ma znaczenie również sposób funkcjonowania samej fundacji, która nie kreuje się na bardzo profesjonalną, a jednocześnie profesjonalizm okazuje na każdym kroku.

Ileś miesięcy temu zapytano mnie, czy po kampanii reklamowej w Warszawie, którą przeprowadziła Lambda, wzrosną jej wpływy z 1 procenta. Od razu odpowiedziałem „nie”. I w zasadzie miałem rację. Pytanie, którędy droga dla organizacji LGBT do kieszeni podatników, wciąż nie znalazło odpowiedzi.

 

 

 

Autorzy:

zdjęcie Wojciech Szot

Wojciech Szot

rocznik 86, pracownik, księgarz

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa