Nauczycielska homofobia na Facebooku

Pod koniec września na facebookowym profilu Elżbieta Haśko, nauczycielka wychowania do życia w rodzinie w gimnazjum w Wiązownicy (województwo podkarpackie) zamieściła wpis o treści W homoseksualizmie biorą udział częściowo czynniki genetyczne, ale największe znaczenie odgrywa odpowiednie wychowanie psychoseksualne w domu. Z całą pewnością można go leczyć, a nawet trzeba, bo nikt z tych ludzi nie czuje się prawdziwie szczęśliwym wewnętrznie (wiem, bo znam takie osoby)!!! To dla moich uczniów… bo dziś wywiązała się dyskusja na ten temat... Jak później tłumaczyła, wpis był komentarzem do tematu omawianego na lekcji wychowania do życia w rodzinie – a mianowicie homoseksualizmu.

Ponieważ wieści z Facebooka rozchodzą się lotem błyskawicy, już po kilku dniach media podchwyciły temat nauczycielki, która zamiast rozpowszechniać neutralną wiedzę naukową sugeruje „leczenie” z homoseksualizmu. Na szkodliwość wyrażania tego typu poglądów przez nauczycieli – osoby kształtujące wiedzę i spojrzenie na świat młodych ludzi – zwrócili uwagę nie tylko dziennikarze, ale też specjaliści. Dr Andrzej Depko, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, mówił w radiu TokFM: [nauczycielka] dostarcza też nieprawidłowej wiedzy. Łamie tym samym Powszechną Deklarację Praw Seksualnych człowieka, rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Deklaracja mówi, że edukacja musi się opierać na wynikach rzetelnych badań naukowych i musi być zgodna z osiągnięciami współczesnej nauki. A współczesna nauka nie traktuje homoseksualizmu jako choroby. Opinię na temat tego, że homoseksualiści są nieszczęśliwi, skomentował następująco: Homoseksualiści są szczęśliwi wewnętrznie. Tylko przestają być, w momencie, gdy społeczeństwo w którym żyją usiłuje im wmówić, że ich życie jest nieprawidłowe.

Na naruszenie przepisów prawa zwrócił też uwagę komentujący wydarzenie dla telewizyjnej Panoramy Krzysztof Śmiszek, prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Miażdżąco o opiniach prezentowanych przez nauczycielkę wypowiedział się również prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Tymczasem nauczycielka broni swojego prawa do wyrażania poglądów, podkreśla, że wszystkich traktuje zawsze z szacunkiem, ale uważa, że homoseksualizm jest zagrożeniem dla rodziny. Nie zamierza odwoływać tego, co powiedziała. Jak pisze gazeta.pl Pani pedagog bardzo chętnie rozmawia o swoich lekcjach, także o tej, która wywołała oburzenie. – Uczniom podaję to, co mówi literatura, i to, czego się nauczyłam na studiach na Uniwersytecie Rzeszowskim – mówi. – Muszę dać dzieciom nadzieję, bo jest to prawda autentyczna, że kto chce skończyć z homoseksualizmem, to może się poddać terapii. A kto nie chce, nikt go nie zmusi. Powiedziałam uczniom, że homoseksualizm to nie jest też koniec świata – asekuruje się nauczycielka. Jej zdaniem homoseksualizm trzeba leczyć. – Kościół również tak uważa – mówi Elżbieta Haśko. Na zarzuty o nietolerancję i szerzenie homofobii odpowiada, że ją to obraża. Bo jako nauczyciel ma misję, a uczniów kocha, musi ich uczyć od małego, bo umysły mają „chłonne jak gąbka”. Nauczycielka z wdzięcznością przyjmuje wsparcie, jakiego na Facebooku udzielają jej takie osoby jak były marszałek Sejmu Marek Jurek, senator Solidarnej Polski Kazimierz Jaworski czy Adam Gmurczyk, lider nacjonalistycznego Narodowego Odrodzenia Polski.

Tymczasem zainteresowanie sprawą wyraziło Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. W gimnazjum przeprowadzona zostanie kontrola, która ma na celu sprawdzenie, czy nauczycielka prawidłowo realizuje podstawę programową i czy nie uchybiła godności zawodu nauczyciela. Pani Elżbiety Haśko broni dyrektorka szkoły, która początkowo krytycznie wypowiedziała się o wpisie na Facebooku.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału telewizyjnego, w którym zobaczycie zarówno wypowiedzi nauczycielki i dyrektorki, jak też przedstawicieli kuratorium oraz specjalistów.

Warto przypomnieć w tym kontekście niedawne wystąpienie Pełnomocniczki ds. Równego Traktowania do Ministerstwa Edukacji Narodowej „o podjecie działań mających na celu przeciwdziałanie i zwalczanie mobbingu i przemocy w placówkach oświatowych wobec osób LGBT”. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz napisała w nim między innymi: 60 procent uczestników badania [przygotowanego przez KPH] przyznało, że w szkole tematyka orientacji seksualnej nie jest poruszana wcale, a jeśli tak to jedynie na lekcjach religii, gdzie przedstawiana jest w kategoriach grzechu czy choroby. Jednocześnie czytamy w badaniu, że trudne sytuacje związane są z tym, że często nauczyciele nie są zupełnie przygotowani merytorycznie. Nie wiedzą jak reagować na sytuacje, kiedy w klasie jest osoba nieheteroseksualna, nieukrywająca swojej orientacji. Nawet jeśli posiadają wiedzę encyklopedyczną, nie są w stanie stawić czoła wykluczającej atmosferze w klasie. Jak wynika z badania nauczyciele potrzebują w tym względzie wytycznych i instrukcji ze strony resortu edukacji.

 

Serdecznie współczujemy młodzieży w polskich szkołach…

 

[sass, źródła: TokFM, gazeta.pl, http://rownetraktowanie.gov.pl]

 

1 komentarz do: Nauczycielska homofobia na Facebooku

  • ziemowit

    Sprawa jest bardzo poważna – z tej nauczycielki inni zaczną brać przykład, a homofobicznych nauczycieli w Polsce jest wiele. Szkoda, że brakuje głosów inaczej myślących nauczycieli, którzy faktycznie są tolerancyjni i otwarci. Bardzo mnie też martwi akcja wspierania jej przez homofobów prawicowych…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa