Przeprowadzone w tym roku na próbie ok. 5 tys. respondentów w wieku 16-27 lat, pochodzących z 45 krajów europejskich, badanie opinii dało ciekawe wyniki. W tegorocznej odsłonie Ogólnoeuropejskiego Badania Opinii Młodzieży przeprowadzonego przez niezależną organizację pozarządową Europejski Parlament Młodzieży przy współpracy z fundacją Mercator zapytano o opinie na temat osób homoseksualnych oraz małżeństw homoseksualnych.
85 % europejskiej młodzieży opowiedziało się za zrównaniem praw małżeństw jedno- i różnopłciowych. Najwięcej zwolenników takiego rozwiązania można było znaleźć w Austrii, Niemczech i w Szwecji – tam odsetek respondentów popierających to rozwiązanie wyniósł niemal 100 proc. Polska, z wynikiem 58 % na „tak”, uplasowała się na ostatnim miejscu – za Serbią i Ukrainą (w tym pytaniu uwzględniono tylko wyniki z 26 państw – z których liczba uczestników sondażu wyniosła przynajmniej 50 osób). Pytanie dotyczące adopcji dzieci przez pary jednopłciowe uzyskało również wysoki odsetek głosów pozytywnych – powyżej 70 % (w przypadku Polaków tylko 35 %).
Respondenci wyraźnie byli świadomi, że w ich krajach homofobia jest na porządku dziennym. 80,4% zgodziło się, że w ich krajach panuje powszechne uprzedzenie do gejów i lesbijek, a 64% sądzi, iż przyznanie się do homoseksualizmu stanowi w ich kraju przeszkodę w karierze. W przypadku tego drugiego pytania autorzy badania zwrócili uwagę na duże rozwarstwienie wyników – podczas gdy w Turcji (95%), we Włoszech (78%) i Austrii (77%) wiele osób uważa, że homoseksualizm utrudnia karierę, tylko 39% uczestników badania z Holandii i 25% z Norwegii podziela taki pogląd. Wśród badanych Polaków uważało tak tylko 57,6%.
65 % respondentów uznało, że Unia Europejska powinna interweniować w przypadku, gdy dane państwo członkowskie nie chce uznać praw związków jednopłciowych. Z kolei 83 % poparło udzielanie pomocy uchodźcom z państw trzecich prześladowanym ze względu na orientację.
Interesujące może być, że Polska zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby respondentów, którzy przyznali, że czują się „nieswojo” w towarzystwie osób otwarcie homoseksualnych. Odsetek polskich respondentów, którzy zgodzili się z powyższą opinią, wyniósł nieco ponad 40, podczas gdy średnia europejska to ok. 20 %.
Krótkie podsumowanie badania przedstawia poniższy filmik:
Pełne wyniki w języku angielskim znajdziecie TUTAJ (wersja .pdf)
[sass, źródło: www.eypej.org, www.uniaeuropejska.org]
Skomentuj