Europejska młodzież popiera homo-małżeństwa

Przeprowadzone w tym roku na próbie ok. 5 tys. respondentów w wieku 16-27 lat, pochodzących z 45 krajów europejskich, badanie opinii dało ciekawe wyniki. W tegorocznej odsłonie Ogólnoeuropejskiego Badania Opinii Młodzieży przeprowadzonego przez niezależną organizację pozarządową Europejski Parlament Młodzieży przy współpracy z fundacją Mercator zapytano o opinie na temat osób homoseksualnych oraz małżeństw homoseksualnych.

85 % europejskiej młodzieży opowiedziało się za zrównaniem praw małżeństw jedno- i różnopłciowych. Najwięcej zwolenników takiego rozwiązania można było znaleźć w Austrii, Niemczech i w Szwecji – tam odsetek respondentów popierających to rozwiązanie wyniósł niemal 100 proc. Polska, z wynikiem 58 % na „tak”, uplasowała się na ostatnim miejscu – za Serbią i Ukrainą (w tym pytaniu uwzględniono tylko wyniki z 26 państw – z których liczba uczestników sondażu wyniosła przynajmniej 50 osób). Pytanie dotyczące adopcji dzieci przez pary jednopłciowe uzyskało również wysoki odsetek głosów pozytywnych – powyżej 70 % (w przypadku Polaków tylko 35 %).

Respondenci wyraźnie byli świadomi, że w ich krajach homofobia jest na porządku dziennym. 80,4% zgodziło się, że w ich krajach panuje powszechne uprzedzenie do gejów i lesbijek, a 64% sądzi, iż przyznanie się do homoseksualizmu stanowi w ich kraju przeszkodę w karierze. W przypadku tego drugiego pytania autorzy badania zwrócili uwagę na duże rozwarstwienie wyników – podczas gdy w Turcji (95%), we Włoszech (78%) i Austrii (77%) wiele osób uważa, że homoseksualizm utrudnia karierę, tylko 39% uczestników badania z Holandii i 25% z Norwegii podziela taki pogląd. Wśród badanych Polaków uważało tak tylko 57,6%.

65 % respondentów uznało, że Unia Europejska powinna interweniować w przypadku, gdy dane państwo członkowskie nie chce uznać praw związków jednopłciowych. Z kolei 83 % poparło udzielanie pomocy uchodźcom z państw trzecich prześladowanym ze względu na orientację.

Interesujące może być, że Polska zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby respondentów, którzy przyznali, że czują się „nieswojo” w towarzystwie osób otwarcie homoseksualnych. Odsetek polskich respondentów, którzy zgodzili się z powyższą opinią, wyniósł nieco ponad 40, podczas gdy średnia europejska to ok. 20 %.

Krótkie podsumowanie badania przedstawia poniższy filmik:

Pełne wyniki w języku angielskim znajdziecie TUTAJ (wersja .pdf)

 

[sass, źródło: www.eypej.org, www.uniaeuropejska.org]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa