Zniesienie DADT nie zaszkodziło armii USA

Rok temu zniesiono w armii amerykańskiej niesławną zasadę Don’t Ask Don’t Tell. Jak pamiętamy, walka o to trwała przez wiele lat i kosztowała kariery wielu żołnierzy i żołnierek amerykańskich, służących wiernie swojej ojczyźnie, ale zmuszonych do odejścia przez ujawnienie orientacji. Dopiero prezydent Obama, który jeszcze jako kandydat pokazał się jako obrońca praw mniejszości (oczywiście na tyle, na ile było to wygodne w jego karierze politycznej), zdecydował się na ostateczny ruch. Podjęta w grudniu 2010 r. decyzja została wprowadzona w życie we wrześniu 2011 r.

Jak można się było spodziewać, próby zniesienia DADT i ostateczne ich powodzenie wywoływały powszechny sprzeciw w armii, szczególnie wśród wyższych rangą oficerów, gdzie panuje powszechny konserwatyzm, wzmacniany jeszcze oczywiście hierarchiczną strukturą. Politycy, generałowie i cywilni pracownicy wieszczyli upadek morale i dyscypliny, powszechną degrengoladę, niechęć młodych ludzi do zaciągania się na służbę, a także wszelkie inne możliwe do wyobrażenia negatywne skutki.

Tymczasem na początku września opublikowano wyniki badań całkowicie obalające te obawy. Dogłębną analizą zagadnienia zajął się związany z University of California Los Angeles Law School instytut badawczy Palm Center. Naukowcy przeprowadzili wywiady z generałami i niższym rangą oficerami oraz szeregowymi żołnierzami, starając się – przynajmniej w przypadku tych pierwszych – dotrzeć do przeciwników zniesienia DADT, aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne dane. Przeanalizowano również doniesienia medialne i inne prace naukowe, a także przeprowadzono badania opinii w licznych jednostkach.

Wyniki okazały się jednoznaczne. Zniesienie DADT nie tylko nie zaszkodziło morale armii, ale wręcz je podniosło dzięki poprawie zaufania w jednostkach. Osoby LGBTQ, nie musząc ukrywać szczegółów swojego życia, pracują i służą efektywniej i z większym zaangażowaniem. Poprawiła się również komunikacja – zarówno pomiędzy żołnierzami równymi rangą, jak i z przełożonymi. Respondenci ankiet i wywiadów mówili, że w kontaktach w jednostkach pojawiła się większa otwartość i możliwość jasnego stawiania spraw. Podkreślano również, że Pentagon w bardzo profesjonalny i sprawny sposób wdrożył decyzję zniesienia DADT, co dodatkowo wzmocniło jej pozytywny efekt.

Dyrektor Palm Center Aaron Belkin pokusił się wręcz o stwierdzenie, że dzięki zebranym wynikom badań mamy wyraźne dowody: zniesienie DADT nie zaszkodziło armii, a wręcz pozwoliło Pentagonowi na jeszcze skuteczniejsze realizowanie jej misji.

W Stanach coraz powszechniejsze są jednak obawy, że ewentualna wygrana w wyborach prezydenckich kandydata Republikanów może przynieść przywrócenie DADT. Na szczęście żadna jednoznaczna tego typu deklaracja jeszcze nie padła.

Wyniki badań można znaleźć na stronie Palm Center: http://www.palmcenter.org/files/One%20Year%20Out_0.pdf

 

[sass, źródła: Huffington Post, palmcenter.org; zdjęcie: huffingtonpost.com]

 

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa