Wielka Brytania unieważni homofobiczne wyroki

Oscar Wilde z Alfredem Douglasem

W Wielkiej Brytanii jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku można było zostać skazanym za stosunki homoseksualne oraz za „publiczną manifestację homoseksualizmu”. Osoby, na których ciążą takie wyroki, mogą składać teraz wnioski o ich unieważnienie.

Jeszcze w połowie XIX wieku za stosunki homoseksualne groziła kara śmierci, zamieniona później na dożywocie, a w końcu restrykcyjne prawo złagodzono i gejów skazywano na kilka lat ciężkich robót lub więzienia. Kontakty homoseksualne zalegalizowano w Anglii i Walii w 1967 roku, w Szkocji w 1980, a w Irlandii Północnej dopiero w 1982 roku.

Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku zdarzały się sprawy karne przeciwko gejom na podstawie prawa Sodomy law, które kończyły się wyrokami skazującymi. Od października 2012 roku każdy, kto stał się ofiarą sądowej homofobii, może złożyć wniosek o rehabilitację i unieważnienie wyroku. Państwo nie przewiduje jednak odszkodowań dla skazanych i zrehabilitowanych gejów.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa