Polska podpisze konwencję ws. zapobiegania przemocy wobec kobiet

Rząd Donalda Tuska zdecydował się podpisać Konwencję o zwalczaniu i zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Wbrew Jarosławowi Gowinowi i innym skrajnym konserwatystom w Platformie, którzy widzieli w dokumencie „promocję feminizmu oraz małżeństw homoseksualnych”.

Jak napisała dziś na łamach Natemat.pl Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania: konwencja jest potrzebna kobietom, bo nie tylko podwyższa standard ochrony nad ofiarami przemocy, ale przede wszystkim – zwraca uwagę, że najczęściej tymi ofiarami są kobiety i pokazuje jak można przemocy zapobiegać, poprzez politykę równościową państwa.

Nie dostrzega tego Jarosław Gowin, który w sprawach światopoglądowych reprezentuje w swojej partii twardą linię Kościoła Katolickiego. Zdaniem platformerskiego konserwatysty europejska konwencja służy zwalczaniu tradycyjnego modelu rodziny i promowaniu związków homoseksualnych. Jest to ewidentnie sprzeczne z polską konstytucją, trudno więc, bym takie rozwiązania popierał – mówił polityk w rozmowie z portalem Onet.pl. W podobnym duchu wypowiadał się w ciągu ostatnich kilku tygodni wiele razy (czytaj więcej na ten temat).

Podpisanie dokumentu nie oznacza jeszcze pełnego sukcesu, ponieważ dokument musi zostać ratyfikowany przez Sejm. Trudno dziś powiedzieć, czy są na to jakiekolwiek szanse.

Konwencja o zwalczaniu i zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przyjęta w maju 2011 r.w Stambule przez Komitet Ministrów Rady Europy. Dotychczas została podpisana przez 19 państw. Ratyfikowała ją jedynie Turcja. Z jej treścią można zapoznać się na portalu Europapraw.org.

(Za: Rownetraktowanie.gov.pl, Natemat.pl, Onet.pl, TOK FM)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa