Pięta zachował immunitet – wolno mu obrażać obywateli

Sejm.gov.pl

Poseł PiS Stanisław Pięta nie stanie przed sądem, pozwany przez stowarzyszenie Pracownia Różnorodności za chamską, homofobiczną wypowiedź z 2010 roku, ponieważ Sejm nie zgodził się na uchylenie mu immunitetu. Jak podało TOK FM, Pięta tuż o głosowaniu, siedząc w ławie poselskiej, pokazał „gest Kozakiewicza”, czyli po prostu wała.

Pięta w 2010 roku napisał do ministra kultury list, w którym protestował przeciwko otwarciu w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawę „Ars Homo Erotica”. Poseł PiS napisał w nim z przekąsem, że ekspozycja prezentująca dzieła homoerotyczne dyskryminuje zoofilów i pedofilów. M.in. za te słowa Przemysław Szczepłocki ze Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności pozwał posła Piętę do sądu.

W dzisiejszym głosowaniu koledzy Stanisława Pięty z poselskich ław odrzucili wniosek o uchylenie mu immunitetu. Procesu nie będzie. Tuż po ogłoszeniu wyników głosowania Pięta pokazał wszystkim obsceniczny gest wała (grzecznie zwanym w mediach głównego nurtu „gestem Kozakiewicza”), co zarejestrowało na zdjęciu i pokazało na swoich stronach www TOK FM. Poseł PiS, pytany o wyjaśnienia, stwierdził, że zdjęcie jest niewyraźne i nic na nim nie widać. Przekonajcie się sami – zobaczcie fotografię na TOK FM.

(Za TOK FM, Pracownia Różnorodności)

Przypadek Pięty dowodzi, że poseł może więcej niż szary obywatel „z ulicy”. Może pleść publicznie bzdury, co byłoby jeszcze w jakiś sposób wybaczalne. Niestety immunitet pozwala też bezkarnie obrażać, ubliżać i dawać przykład, jak twórczo używać mowy nienawiści. Immunitet powinien chronić posła przed zamachem na jego mandat i demokratyczną misję. W rzeczywistości jednak służy on do migania się od odpowiedzialności i stawiania siebie ponad prawem. To – jak sądzę – poważne psucie demokracji. Tym bardziej zresztą, że chowanie się posła Stanisława Pięty za parlamentarnym parawanem to nie jest odosobniony przypadek, lecz norma. Jeśli parlamentarzystów chroni immunitet, to co ma chronić godność i bezpieczeństwo obywateli?

Jerzy Piątek

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa