Zmarł Gore Vidal

Gore Vidal w 2009 roku, fot.: David Shankbone, za: Wikipedia

W Hollywood w wieku 87 lat zmarł Gore Vidal, wybitny amerykański pisarz, dramaturg i scenarzysta. Był m.in. autorem głośnej powieści „The City and the Pillar” („Nie oglądaj się w stronę Sodomy”), której bohaterami byli amerykańscy geje lat 40.

Eugene Luther Gore Vidal urodził się w 1925 roku w akademii wojskowej West Point. Wychował się w rodzinie o tradycjach patriotycznych – jego ojciec był instruktorem wojskowym, matka była córką senatora z partii Demokratów. W 1933 roku Gore wstąpił do marynarki wojennej. Walczył w w II wojnie światowej. Swoje przeżycia ze służby na morzu pisarz zawarł w swoim debiucie powieściowym „Williwaw” (1946).

Po wojnie Gore Vidal mieszkał przez pewien czas w Gwatemali, gdzie postała jego słynna powieść „The City and the Pillar” (tytuł polski: „Nie oglądaj się w stronę Sodomy”). To

Pierwsze wydanie „Nie oglądaj się w stronę Sodomy” (1990)

przełomowe dla pisarza i literatury dzieło ukazało się w 1948 roku i wzbudziła ogromną sensację, ponieważ była to jedna jedna z pierwszych powieści z otwarcie homoseksualnymi bohaterami. Co więcej – autor dedykował powieść J.T., swojej wielkiej męskiej miłości.

Gore Vidal znany jest w Polsce głównie jako powieściopisarz (wydał ok 30 powieści z czego tylko kilka zostało wydanych w Polsce), jednak w USA był sławny również jako dramaturg, eseista, autor scenariuszy filmowych. Występował również jako aktor – grał m.in. w „Rzymie” Felliniego (jako on sam), „Gattaca”, dramacie „Shrink”. Dał się poznać również jako wybitny komentator polityczny i społeczny. Kilkakrotnie (w latach 60. i 80. ubiegłego wieku) próbował swoich sił w polityce, m.in. kandydując do Senatu (nie uzyskał jednak mandatu). Od 1950 roku, przez ponad pół wieku był w związku z Howardem Austenem, który zmarł w 2003 roku.

Gore Vidal odszedł 31 sierpnia wieczorem w swoim domu w Hollywood.
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa