- homiki.pl - http://homiki.pl -

Transpłciowość: Orientacja seksualna to fikcja

Orientacja seksualna osób trans jest bardzo trudna do przedstawienia. Dlaczego? W myśleniu o orientacji króluje współcześnie heteronormatywność, bazująca na dwupłciowości i zgodności ciała z tożsamością płciową. Cała ta koncepcja bierze w łeb, gdy na scenie pojawia się osoba trans.

Zacznijmy jednak od rzeczy prostych.

Wiele osób w społeczeństwie traktuje transpłciowość jako formę orientacji seksualnej. Ich zdaniem mężczyzna jest tak bardzo homoseksualny (i kobiecy), że aż zmienia płeć, żeby ułatwić sobie kontakty z mężczyznami. Transwestyci są nagminnie traktowani jako geje tylko dlatego, że się przebierają. Oczywiście to bzdura, bycie trans jest niezależne od orientacji seksualnej. Niby w środowisku LGBTQ wszyscy to wiedzą… Mimo to na większości znanych mi portali dla gejów mogę sobie zaznaczyć orientację transseksualną.

Kolejny etap wtajemniczenia: skoro osoby transpłciowe to nie „skrajni homoseksualiści”, to jakiej są orientacji? I tu zaczynają się schody…

Nawet wśród samych transseksualistów zdarzają się teksty „Skoro pociągają cię kobiety, to po co zmieniasz płeć? Jako facet też możesz się z nimi umawiać”. Jest to zdumiewające, bo kto jak kto, ale TS powinien wiedzieć, że płci nie koryguje się z powodu orientacji – jednak naprawdę pojawiają się takie komentarze. Bycie jednocześnie trans i gejem/lesbijką większości ludzi wydaje się zbyt niesamowite.

W rzeczywistości wiele osób trans nie jest hetero. Część transek uważa za pociągające inne kobiety, transi mogą interesować się mężczyznami. Jak często tak jest? Trudno powiedzieć, odpowiedzi wahają się od „takiego samego odsetka jak wśród cis” do „tylko jedna trzecia jest hetero”.

U osób transseksualnych zmiana roli społecznej i terapia hormonalna mogą sprawić, że orientacja seksualna będzie dość elastyczna. W skrócie: przed korektą można mieć (lub uświadamiać sobie) inne preferencje niż po niej. Można też odkryć, że w ogóle ma się jakieś preferencje, ponieważ część osób transseksualnych jest aseksualna – w ogóle lub tylko przed korektą.

A co z innymi osobami trans? Część ma ciało niezgodne z tożsamością płciową (np. transkobieta niezainteresowana korektą). Część ma ciało, którego nie da się jednoznacznie przypisać jednej płci (osoba po niepełnej korekcie płci lub w jej trakcie). Wiele osób trans nie ma nawet jednoznacznie męskiej lub kobiecej tożsamości płciowej (agenderysta, bigenderysta, genderqueer…). Jak dopasować
do nich szufladki „ta sama płeć”, „przeciwna płeć” lub „obie płci”? Jedynym pewnikiem wydaje się twierdzenie, że zdecydowana większość transwestytów jest hetero.

Jeszcze wyższy stopień wtajemniczenia to orientacja seksualna partnerów osób trans. Naprawdę chciałbym napisać coś w stylu „Gejów (nie) pociągają K/M” albo „Liczy się tylko płeć psychiczna”, albo „Ludzie kierują się tylko genitaliami”. Problem w tym, że tu nie ma NIC oczywistego.

Osoba trans może zainteresować człowieka o każdej możliwej orientacji seksualnej – często ku zdumieniu tego kogoś. Znane są historie heteryczek, które pierwszy raz w życiu zainteresowały się dziewczyną i dowiadywały się, że to K/M. Części z nich żeńskie ciało nie przeszkadzało, innym tak. Znana jest historia lesbijki, która poznała transkę mającą zupełnie męskie ciało i wzięła z nią ślub.

Wielu ludzi stwierdziło – „to nie jest lesbijka!”. Żeby było weselej, jeśli zapytasz osobę trans jak identyfikują się jej partnerzy, może Ci powiedzieć, że jedni jako hetero, inni jako homo, a reszta jako bi, queer lub panseksualna – i to bez względu na to, czy ta osoba jest przed operacją, czy po.

Jak to możliwe? Tu trzeba sięgnąć do bardziej złożonych kwestii.

W kontekście osób trans orientacja seksualna okazuje się tożsamością – zawężeniem wszystkich autentycznych preferencji seksualnych do czegoś, co sztucznie funkcjonuje jako „jedna z dwóch płci albo obydwie”. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona.

Są na przykład ludzie, których pociąga męskość, kobiecość lub androgynia, a nie ciało. Są i tacy, których interesują ludzie z konkretnymi narządami płciowymi. Niektórzy w ogóle nie zwracają uwagi na płeć. Inni deklarują, że pociąga ich konkretny zestaw cech. Tym samym jednego heteryka mogą interesować kobiety zarówno z pochwą, jak i penisem, a drugiego nie, bo jego seksualność ukształtowała się inaczej. Trzeci z kolei mógłby być zainteresowany transką, ale sam sobie tego zabronił, uważając, że to niewłaściwe. Czwarty z kolei tak przywiązał się do myśli, że heterykiem, więc jego transki na pewno nie pociągają, że nigdy na żadną nie zwrócił uwagi. Ponadto są ludzie, których
– z różnych powodów – pociąga transpłciowość lub transpłciowe ciała…

Odpowiedź na postawione wprost pytanie „czy partner transmężczyzny to gej?” jest więc trudna. Wszystko zależy od tego, jak ten partner się identyfikuje i co jest dla niego ważne. Kiedy zapytałem cismężczyzn zainteresowanych transmężczyznami, co ich pociąga w K/M, podali różne odpowiedzi. Dominowała: „męskość”.

Ograniczanie się do orientacji seksualnej jest produktem edukacji o tym, że są dwie płci, kobiety są kobiece, a mężczyźni męscy. Bardzo zuboża to możliwości wchodzenia w relacje, utrudniając doświadczenie czegoś nowego. Ludzka seksualność nadal nosi heteronormatywny kostium. Mówiąc „homo, hetero, bi”, wciąż myślimy heteronormą. Tak pojmowana „prawdziwa” orientacja
seksualna jest fikcją: to tylko tożsamość.

W ramach ciekawostki na zakończenie: na pewnym anglojęzycznym portalu można wybrać sobie jedną z dwunastu orientacji seksualnych oraz jedną z jedenastu tożsamości płciowych. Oto miejsce naprawdę LGBTQI…-friendly!

Autorzy:

zdjęcie Marcin Rzeczkowski

Marcin Rzeczkowski [1]

Wyoutowany transmężczyzna, założyciel strony Trans-Optymista, autor wielu artykułów na temat transpłciowości. Studiował psychoterapię i terapię seksualną. Od 2013 r. prowadzi grupę wsparcia dla osób transpłciowych w siedzibie Lambda Warszawa.