Nie żyje Chavela Vargas

Wczoraj, 5 sierpnia, zmarła jedna z ikon sztuki lesbijskiej, znakomita pieśniarka, znana również ze swojego niekonwencjonalnego trybu życia.

Chavela Vargas urodziła się 93 lata temu w Kostaryce, jednak już w wieku 14 lat wyjechała do Meksyku, i z tym krajem ją zawsze identyfikowano. Bardzo szybko zainteresowała się tradycyjnymi pieśniami zwanymi rancheras, mówiącymi o namiętności do kobiet, które tradycyjnie wykonywali w Meksyku mężczyźni. Śpiewała w barach i knajpach, sławę zyskując dopiero po trzydziestce. Jej występy na scenie charakteryzował niepowtarzalny styl – ubrana była prawie zawsze w czerwone poncho, paliła cygara i popijała alkohol.

Przez całe swoje długie życie związana była z awangardą artystyczną Meksyku, zaprzyjaźniona z takimi postaciami jak Frida Kahlo, Juan Rulfo i Diego Rivera. Głośno było o jej młodzieńczym romansie z Fridą Kahlo.

W wieku 81 lat otwarcie potwierdziła w wywiadzie, że jest lesbijką. Słynne są jej słowa: homoseksualność nie boli, ale boli, kiedy traktują cię z jej powodu jak trędowatą.

A tak zaśpiewała swą słynną pieśń La Llorona w filmie o swojej dawnej kochance…

 

[sass, źródło i zdjęcie: BBC, allmusic.com]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa