Newsweek nie naruszył etyki dziennikarskiej

O straszliwie kontrowersyjnej okładce Newsweeka pisaliśmy już jakiś czas temu. Niezwykle odważna para kobiet wychowujących dziecko postanowiła pokazać się z otwartą przyłbicą polskiemu społeczeństwu. Zdjęcia rodziny opublikowano, wraz z ciepłym i rzeczowym artykułem, w Newsweeku, a szczególnie piękny portret pojawił się na okładce.

Oczywiście pozytywne przedstawienie tęczowej rodziny nie mogło spodobać się konserwatywnej części naszego politycznego spektrum. Głos zabrała Solidarna Polska. Jak pisaliśmy zdaniem SP publikacja ta stanowi „część kampanii homoseksualnej, którą zaczął wspierać tygodnik Tomasza Lisa, aby na siłę wszczepić społeczeństwu akceptację homoseksualizmu” – jak uważa anonim o nicku drive-thru z Salonu 24, którego opinię w całości opublikowano na stronie internetowej Solidarnej Polski. Natomiast rzecznik SP Patryk Jaki powiedział w czwartek w Sejmie, że jest to nachalne promowanie homoseksualizmu, a na dodatek w trakcie pisania tekstu posłużono się instrumentalnie „niewinnymi i nieświadomymi dziećmi”. SP domagać się będzie od REM, aby ta nałożyła na wydawcę tygodnika karę na tyle dotkliwą, aby w przyszłości żadnemu medium nie opłacało się publikować treści promujących wartości niezgodnych z konstytucją.

Tymczasem konserwatywnych aktywistów spotkało niemiłe zaskoczenie. Otóż Rada Etyki Mediów nie tylko nie potępiła Newsweeka, ale wręcz potwierdziła, że media mają pokazywać zmiany społeczne, za którymi nie nadąża czasem powszechna opinia publiczna. Ryszard Bańkowicz napisał w uzasadnieniu decyzji REM: Media są między innymi po to, by uświadamiać społeczeństwu, iż uznawane przez nie „normy prawne i obyczajowe” nie odzwierciedlają zmian zachodzących w życiu publicznym, w strukturze społeczeństwa, w obyczaju, w technice i technologii. Wykazując anachronizm krytykowanych norm prawnych i zwyczajowych, media spowodowały, że kobietom w Europie przyznano prawo głosu, a w polskich miastach wprowadzono strzałki pozwalające na skręt w prawo przy czerwonym świetle do jazdy na wprost. W odniesieniu do zarzutów SP o naruszenie norm prawnych i zwyczajowych definiujących rodzinę jako związek kobiety i mężczyzny oraz manipulację i naruszenie zasady obiektywizmu REM uznała wręcz, że publikacja ta przekonywała natomiast, że bezwzględne i kategoryczne obstawanie przy tych normach wynika z niedostrzegania zmian obyczajowych w Polsce (i Europie) i zmian w modelu rodziny, a także krzywdzi ludzi o odmiennej od powszechnej orientacji seksualnej, uniemożliwiając im lub utrudniając funkcjonowanie w homoseksualnym związku.

Ryszard Bańkowicz pozwolił sobie na drobną złośliwość wobec autorów zarzutów: polska praktyka – proszę mi pozwolić na tę dygresję – sprowadza się często do tego, iż czytelnik (słuchacz, telewidz) uznaje za etyczne takie dziennikarstwo, które podziela jego poglądy, a w dziennikarstwie, które im zaprzecza, dopatruje się nieetyczności.

Jesteśmy poruszeni do głębi i zbudowani taką postawą jednostki – było nie było – publicznej. Szczególnie warte pochwały jest nawet nie bronienie prawa do pozytywnego przedstawienia tęczowej rodziny, ale podkreślenie, że media mają pokazywać zmiany obyczajowe, tak by społeczeństwo mogło się o nich jak najwięcej dowiedzieć. Rada Etyki Mediów poparła rzetelne dziennikarstwo, które pokazuje sprawy może dla niektórych kontrowersyjne, ale robi to bez urażania uczuć i godności przedstawionych osób.

1 komentarz do: Newsweek nie naruszył etyki dziennikarskiej

  • ShinGay

    Śliczne zdjęcia i wspaniała decyzja Rady Etyki Mediów 🙂

    Jedni ludzie nie chcą mieć dzieci, oddają je więc do sierocińca, po to by inni mogli się nimi zająć. Wśród środowiska LGBT, jest wiele przykładnych rodzin, godnych na tyle zaufania, by zająć się i wychować dziecko. Jedynym problemem, mogą być inne dzieciaki i zaściankowa mentalność.

    Przypomina mi się piosenka „On Ma Dwóch Ojców” lub jak kto woli „He has two fathers”. Ten dzień i ta reakcja Rady Etyki, jest dla mnie przełomowa i na poważnie się cieszę 🙂 oby tak dalej.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa