Awans generalski dla lesbijki w USA

Prezydent Barack Obama podpisuje akt odwołania DADT, 22 grudnia 2010 r.

Amerykanka Tammy S. Smith, wyoutowana lesbijka, do tego żyjąca w związku małżeńskim z działaczką ruchu LGBT, otrzymała nominację na generała brygady. To wielki przełom w armii Stanów Zjednoczonych, gdzie do tej pory pokłosie zbiera zasada „nie pytaj, nie mów” w odniesieniu do orientacji seksualnej.

Tammy Smith służy w amerykańskich siłach zbrojnych  już od ponad ćwierćwiecza (obecnie w Pentagonie), jednak przez cały ten czas ukrywała swoją homoseksualną tożsamość. Gdyby złamała zasadę don’t ask, don’t tell  (nie pytaj, nie mów) jej kariera zapewne ległaby w gruzach, jak u 17 tys. oficerów i rekrutów US Army. Zasada DADT, wprowadzona w życie za kadencji Billa Clintona, dopuszczała osoby homoseksualne do służby wojskowej pod warunkiem jednak, że będą one milczały na temat swojej tożsamości. Polityka  don’t ask, don’t tell została uznana przez kalifornijski sąd za niekonstytucyjną.  W ubiegłym roku zasada została zniesiona z inicjatywy Baracka Obamy, co wywołało ogromne kontrowersje wśród konserwatystów oraz w szeregach armii.

Smaku sprawie pierwszej homoseksualnej nominacji na wysoki stopień generalski dodaje fakt, że żoną Tammy S. Smith (panie zawarły oficjalni związek w Waszyngtonie) jest Tracey Hepner, aktywistka ruchu LGBT. Jest jedną z incjatorek powstania organizacji o nazwie Military Partners and Families Coalition, której celem jest walka z dyskryminacją osób nieheteronormatywnych w siłach zbrojnych USA oraz wsparcie dla ukrywających się/chcących dokonać coming-outu czynnych żołnierzy i żołnierek.

Ceremonia wręczenia nominacji odbyła się pod pomnikiem żołnierek w Arlington. Media informują, że w trakcie prywatnej uroczystości szlify generalskie otrzymała z rąk swojej żony.

(Za: Gazeta.pl, Queer.de)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa