- homiki.pl - http://homiki.pl -

Związki zdjęte z obrad

Czytania projektów ustaw o związkach partnerskich zostały usunięte z porządku obrad Sejmu. Wnioskowały o to Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska. Poparła ich większość posłów Platformy Obywatelskiej.

[1]Za usunięciem projektów z porządku obrad głosowało 325 posłów, 88 było przeciw. Większość posłów PO poparła wniosek PiS i SP, choć marszałkini Ewa Kopacz zapewniała, że ona sama zagłosuje za poddaniem ustaw pod dyskusję na sali sejmowej. PSL w całości podążyło drogą Prawa i Sprawiedliwości.

Paweł Olszewski z Platformy wyjaśnił, że jego ugrupowanie poparło wniosek opozycji z powodu zarzutów niekonstytucyjności obu projektów staw. Dodał, że PO ma przygotowany swój projekt ustawy o związkach partnerskich, który w tym tygodniu będzie dyskutowany przez prezydium klubu PO (za: gazeta.pl).

Komentarz redakcji:

Wynik głosowania był do przewidzenia, jednak w skrytości wielu z nas miało malutką nadzieję, że dojdzie przynajmniej do czytania i dyskusji nad projektami zgłoszonymi przez RP i SLD. Smuci postawa PO, która ramię w ramię, jednym frontem poszła z radykalnymi PiS i Solidarną Polską (nazwa ta stanowi niestety jaskrawą antynomię postaw i poglądów tego ugrupowania). Gdzie podziała się europejskość platformersów, którą Donek chwali się na europejskich salonach? Gdzie wizja modernizacji i postępu? Gdzie Polska obywatelska i solidarna? Po co mydlenie oczu „własnym projektem ustawy o związkach”, skoro PO nie jest gotowe w ogóle rozmawiać na ten temat. „Ustawy światopoglądowe” made by Platforma już znamy – zajmuje się nimi w łonie partii głównie Jarosław Gowin.Sprawdźcie posłów PO, na których głosowaliście w wyborach parlamentarnych:

W grupie, która opowiedziała się za niezmienianiem porządku obrad, są platformerscy liberałowie, wśród nich m.in.: Bartosz Arłukowicz, Bogdan Zdrojewski, Cezary Grabarczyk, Joanna Mucha, Małgorzata Kidawa-Błońska, Ewa Kopacz (spełniła obietnicę), Barbara Kudrycka, Marcin Święcicki.