Partnerstwo dla związków

Jak wszyscy doskonale wiemy, ostatnie tygodnie były gorące i miały kluczowe znaczenie dla obecnego etapu walki o związki partnerskie w Polsce. Śledząc na bieżąco wszystko, co działo się w Sejmie i pod Sejmem, nie możemy jednakże przeoczyć powstania nowego tworu na polskiej scenie organizacji pozarządowych.

Te NGOsy, którym bliska jest idea wspierania związków partnerskich, nie chcąc powielać swoich działań ani wywoływać chaosu informacyjnego, stworzyły koalicję, nazwaną „Partnerstwo dla związków”. Ostatecznym bodźcem do jej powstania była decyzja Komisji Ustawodawczej Sejmu o niekonstytucyjności projektów. Jak piszą na stronie http://partnerstwodlazwiazkow.pl/ twórczynie i twórcy koalicji:

Bez względu na to, czy jesteśmy w relacji różnopłciowej, czy jednopłciowej, chcemy w świetle prawa tworzyć rodziny i być dla siebie – także w świetle prawa – osobami bliskimi. Tymczasem we czwartek 28 czerwca Sejmowa Komisja Ustawodawcza po zaledwie 30 minutach obrad, które trudno nazwać merytorycznymi, uznała złożone w sejmie projekty ustaw o związkach partnerskich za niezgodne z Konstytucją RP. Tą samą Konstytucją, której artykuł 32 mówi: „Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.
Mamy dość traktowania nas jak obywatelek i obywateli drugiej kategorii. Mamy dość niesłuchania nas i lekceważenia naszych postulatów! Bez szerokiej koalicji nie będziemy w stanie uzyskać rozwiązań prawnych, które dadzą osobom dotychczas przez prawo niedostrzeganym możliwość stworzenia rodziny, wzajemnej opieki i pomocy w trudnych sytuacjach życiowych.
Udowodnijmy, że ta sprawa nie dotyczy niewielkiej grupy Polek i Polaków. Pokażmy, jak wiele osób, również będących w relacji różnopłciowej, pragnie zawrzeć związek partnerski. Pokażmy, jak wiele osób, które zdecydowały się i mogły wziąć ślub, popiera ideę związków partnerskich. Działajmy po partnersku!

Koalicję tworzy obecnie 36 przeróżnych podmiotów, od sformalizowanych organizacji (wśród nich oczywiście Stowarzyszenie Otwarte Forum) po takie inicjatywy jak Wyspa Kobiet czy Nieformalna Grupa Łódź Gender.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony Partnerstwa, bo można tam znaleźć prawdziwe skarby:

– filmik przygotowany przez Akcję Miłość Nie Wyklucza w celu edukowania posłów i posłanek:

– Alfabet związków, gdzie znajdziemy informacje o różnych aspektach związków partnerskich, od A-dopcji po Z-wiązki właśnie, a po drodze F-inanse, K-onstytucja, S-padek czy T-ęczowe rodziny,

– zachętę do korespondowania z posłankami i posłami w naszych sprawach, by zachęcić ich do poparcia projektów bądź odpytać z przyczyn sprzeciwu wobec nich,

– wybrane cytaty z wypowiedzi (w tym maili) parlamentarzystów i parlamentarzystek, gdzie oprócz słynnego już maila posłanki Bartuś do „młodego geja Patryka” przeczytamy na przykład: Związki nieformalne nie są w Polsce karane, a więc nie są prześladowane. Nie posiadają one jedynie pewnych przywilejów prznależnych rodzinie, tj. formalnemu związkowi mężczyzny i kobiety, w sposób zgodny z naturą ukierunkowanemu na zrodzenie i wychowanie dzieci [Tadeusz Woźniak]; Za pośrednictwem mediów tłumaczę swoje stanowisko. Natomiast osobiście z tymi ludźmi się nie spotkam. Boję się ich. Pobiliby mnie. Są tolerancyjni, ale tylko dla samych siebie [Stefan Niesiołowski]; Przywileje podatkowe, prawo do świadczeń rentowych i emerytalnych po partnerze, brak obowiązku alimentacyjnego naruszają w sposób oczywisty konstytucyjną zasadę równości wobec prawa. Stanowi też o możliwości obejścia przez adresatów tego projektu porządku prawnego [Witold Pahl].
Znajdziemy tam również podsumowanie wypowiedzi posłanek i posłów do raportu „Mam prawo wiedzieć”, gdzie odpowiadali na pytania dotyczące związków jednopłciowych.

Koalicja „Partnerstwo dla związków” przygotowuje obecnie obszerne stanowisko na temat projektu ustawy o związkach partnerskich przygotowanego przez posła Dunina. Z niecierpliwością czekamy na jego publikację.

6 komentarzyPartnerstwo dla związków

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa