Niewidzialni

Z debatą publiczną w sprawie związków partnerskich jest trochę jak z Yeti. Wszyscy o niej słyszeli, ale czy ktoś widział? Ja widziałem, parlamentarzyści niestety nie. I tak sukcesywnie od wielu lat. Były wcześniejsze projekty ustaw, cały szereg artykułów, marsze dozwolone i zakazane, eventy na FB, protesty, wysyłanie maili, w programach publicystycznych temat regularnie się przetacza, do tego dochodzą inicjatywy lokalne, i tak dalej i tak dalej… To jest debata czy jej nie ma? Posłowie i posłanki twierdzą, że chyba nie ma. Że społeczeństwo jej nie przeszło, a na legalne związki partnerskie jej za wcześnie. Może za rok. Może na jesień, albo na wiosnę, lub zimę, być może stanie się to latem lub po maturach, ale tak przed komuniami i koniecznie po komuniach. W przyszłej kadencji lub w tej, ale gospodarka, kryzys, upały, działkowicze i brak debaty – to się nie może udać.

Do tej pory rodziny homoseksualne były w podobnej sytuacji. Gdzieś o nich napisano, były badania i oficjalne spotkania w zamkniętym gronie, ale wiadomo, jak się czegoś nie widzi, to trudno człowiekowi uwierzyć. Okładka Newsweeka nie tylko udowodniła, że w Polsce istnieją rodziny homoseksualne wychowujące dzieci. Udowodniła, że istnieją lesbijki, o czym często się zapomina. Nie do wszystkich to jednak dotarło i dalej mogłem poczytać w komentarzach na różnych stronach internetowych, że jak to możliwe, żeby chłopiec był wychowywany przez gejów z okładki. Na szczęście było dużo pozytywnych komentarzy, a to już jakiś znak czasu. W całej dyskusji najbardziej denerwujące były komentarze osób (domyślam się, że heteroseksualnych), które pisały, że jak można skazywać dzieci na dom dziecka, to już lepiej oddać je parze gejów czy lesbijek. A niech mają. A, co tam. Taka łaska, na zasadzie, „że jak już mają mieć przesrane, to niech mają trochę mniej”, jest uwłaczająca dla homoseksualnych rodziców, którzy powinny być traktowani na równi z rodzicami heteroseksualnymi, a nie jako mniejsze zło.

Dziewczyny przetarły szlak. Stały się widzialne i rozpoczęły debatę. W jednym z komentarzy ktoś porównał je, do osoby czarnoskórej, która w poprzednim wieku pierwszy raz usiadła w autobusie na siedzeniu dla białych. Chwilowy szok, biała Ameryka wstrzymała oddech i… i nic. Dzisiaj to norma, że bez względu na pochodzenie, religię czy kolor skóry siedzimy w jednym przedziale pociągu. A segregacja rasowa budzi uśmiech politowania, że ktoś kiedyś mógł być tak uprzedzony. Osoby czarnoskóre czy inne dyskryminowane grupy paradoksalnie miały lepiej, ich „piętno” było widać – miały inny kolor skóry, były kobietami, pisały lewą ręką. Łatwiej było im się policzyć, pokazać siłę tłumu.

Geje i lesbijki są w gorszej sytuacji, bo ich „gejostwa” i „lesbijstwa” nie widać. Dzięki temu mogą żyć w ukryciu długie lata, choć nie wiedzą, że sami na tym tracą i traci całe środowisko, bo trudniej walczyć o coś, gdy tak ciężko jest się policzyć, a politycy mogą nas zbywać machaniem i ręki i mówić o garstce osób na paradzie gdybyśmy braku debaty. Może gdybyśmy byli bardziej pomiatani w codziennym życiu, w sposób bardziej dotkliwy i masowy, tak jak osoby czarnoskóre jeszcze jakiś czas temu, to mielibyśmy większego wkurwa. I motywację, żeby zaprotestować. Na koniec ostrzegam: to, że na czole nie mamy wypisane, że jesteśmy gejami nie oznacza, że np. mama czy kolega z pracy się nie domyśla. I wcale wskazówką dla nich nie musi być kolekcja płyt Madonny, którą ukradkiem zobaczyli, gdy pokazywaliśmy im nowe mieszkanie.

Autorzy:

zdjęcie Damian Niebieski

Damian Niebieski

Idealista, który mimo wszystko wierzy w szczęśliwe zakończenia. Lubi czytać fantasy. Odkąd pamięta chciał wyruszyć w podróż do Skandynawii i kiedyś to na pewno zrobi. Lato spędza najdalej od słońca, zasłuchany w ulubione utwory muzyczne. Obecnie stawia kolejne kroki w dorosłym życiu i dmucha i chucha, aby się udało.

5 komentarzyNiewidzialni

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa