Dunin zaprezentował prezydium klubu Platformy swój projekt ustawy!

Projekt „Umowa o związku partnerskim”, którą poseł PO Artur Dunin zapowiadał we wtorek, tuż po głosowaniu nad usunięciem czytania projektów SLD i RP, został dziś zaprezentowany podczas posiedzenia prezydium Klubu Platformy Obywatelskiej. Prezydium wstępnie zaakceptowało propozycje ustawowe Dunina. Dokument ma być dyskutowany w Sejmie po wakacjach.

Mam nadzieję, że ustawa będzie szybko procedowana i wejdzie w życie – napisał autor ustawy na swojej stronie internetowej i dodał: – Bardzo bym prosił, żeby czytać zapisy ustawy ze zrozumieniem, ponieważ nieprawdziwe są zarzuty, że dotyczy ona par homoseksualnych. Moim podstawowym celem było przygotowanie takich zmian, które ułatwią życie par żyjących w związkach nieformalnych.

Projekt Artura Dunina przedstawiany jest w opozycji do propozycji ustaw firmowanych przez SLD i Ruch Palikota, które nie zostały dopuszczone do czytania w Sejmie z powodu „istotnych wad konstytucyjnych” (choć we wtorkowym głosowaniu przeważyły jednak emocje, moralizatorstwo i niezgoda na zmiany światopoglądowe).

Projekt Dunina umożliwia zawarcie umowy o związku bez względu na płeć partnerów. Dokument reguluje sprawy majątkowe i dziedziczenia, a także o obowiązku alimentacyjnym. Mówi również o obowiązku wzajemnej opieki partnerów, prawie do informacji medycznej oraz do pochówku partnera. Milczy natomiast w takich sprawach jak wspólne rozliczenia podatkowe czy adopcje. W dokumencie nie pada określenie odnoszące się do tożsamości seksualnej (homoseksualista, gej, lesbijka etc…).

Co ciekawe, zwolennikiem projektu PO jest… Stefan Niesiołowski. Podoba się również Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. Część posłów Platformy uważa jednak, że projekt trzeba poprawić, bo jest dziurawy i miejscami chaotyczny. Artur Dunin w uzasadnieniu do projektu przypomniał, że w Polsce karalność homoseksualizmu zniósł kodeks karny z 1932 roku. Wciąż nie ma jednak rzetelnych danych, co do ilości gospodarstw domowych prowadzonych przez takie związki w Polsce. I dodał, że według szacunków, par żyjących w konkubinacie może być nawet dwa miliony.

W uzasadnieniu czytamy również, że celem projektowanej regulacji nie jest, legalizacja czy to konkubinatu, czy to związków osób tej samej płci. Związki te są prawnie dozwolone i akceptowane, czego najlepszym dowodem jest, że uzyskują one ochronę sądową. Ustawa miałaby za zadanie unormowanie relacji pomiędzy osobami pozostającymi w takim związku w sposób zapewniający przewidywalność ich przyszłej sytuacji (stąd wspólnota majątkowa, dziedziczenie, prawo do informacji o zdrowiu itd..).

Będziemy się bacznie przyglądać, co dzieje się z propozycją Artura Dunina i w jaki sposób projekt będzie ewoluował. W sprawie nie wypowiedzieli się jeszcze platformerscy fundamentaliści religijni pokroju Gowina. Mamy nadzieję, że po wakacjach nie rozpęta się żenujący spektakl na wzór tego w sprawie in vitro.

Ustawa dostępna jest do pobrania TUTAJ.

Autorzy:

zdjęcie Jerzy Piątek

Jerzy Piątek

Jeden ze współzałożycieli i redaktor portalu Homiki.pl, w stowarzyszeniu Otwarte Forum.
Zawodowo związany z branżą PR.
Prywatnie – zapalony fotograf, miłośnik poezji Rolfa Dietera Brinkmanna, dobrej kawy i rowerów.

13 komentarzyDunin zaprezentował prezydium klubu Platformy swój projekt ustawy!

 • ziemowit

  Jak dla mnie to to jest ewidentne bawienie się w kotka i myszkę. I zapowiada się, że ta zabawa jeszcze długo potrwa.
  Przyjęcie ustawy która, jest nie spełnia naszych postulatów nie jest roztropne. Ewentualne późniejsze poprawki spotkają się z silnym oporem i zarzutami że geje i lesbijki chcą coraz więcej i więcej.

  dobrze o tej sprawie pisze T. Machała http://tomaszmachala.natemat.pl/24677,do-donalda-tuska-gdzie-sie-pan-ukryl-przed-zwiazkami-partnerskimi

 • Erico

  Widze zacietrzewienie palikotowców i SLDowców. Z innej beczki, Abiekt na fb napisał : „i znowu PO zrobiła nas w jajo”. Ja nie rozumiem. TO my chcemy ustawy, czy chcemy ustawy najszej, najmojszej? Dla nie ma znaczenia czy to notariusz czy USC, czy bazylika. My być skuteczne.

 • Uschi

  Zrobiła, zrobiła, bo uwaliła dwa dobre projekty, a zaprezentowała dużo gorszy, źle przygotowany, dający nam mniej praw i możliwości (jak wynika z pobieżnej oceny znajomych prawników) – i mający szansę na przyjęcie.

  I teraz trzeba zadać sobie pytanie, czy wolimy byleco, którym PO zamknie nam usta na lata, czy walczymy przeciw temu projektowi, co zostanie przez tzw. opinię publiczną przyjęte fatalnie?

 • Erico

  Walczymy przeciw projektowi PO? Walczyc przeciwko jedynemu mozliwemu rozwiazaniu, majac w perspektywie kilkanascie lat bez zadnych praw? Nie rozumiem logiki. A moze warto pojsc metoda malych kroczkow? a projekt PO – dziedziczenie (najwazniejsze) jest, odwiedziny w szpitalu – sa, sprawy prawne i zakaz swiadkowania – sa. TO w czym problem? Bo to nie ‚nasz’ projekt? Na litosc boska.

 • zewsząd i znikąd

  Przy okazji taki mały szczególik: jak twierdzą Palikot i Biedroń, Platforma ukradła ustawę. Projekt ponoć „łudząco podobny” do projektu RP. Trochę to mało etyczne zachowanie…
  Kto chce „najmojszej” ustawy? Moim zdaniem dokładnie to można raczej zarzucić PO. Uwaliła dwa projekty – niewykluczone, że właśnie w celu pozbycia się konkurencji.
  Jeżeli Platforma próbuje w ten sposób zjednać sobie elektorat LGBTQ, może się mocno przeliczyć. Osobiście mam wręcz nadzieję, że nikt nie będzie przed kolejnymi wyborami kierował się myśleniem typu „dobry pan dał nam ustawę”, tylko dużo bardziej będzie pamiętał te wcześniejsze żałosne podchody wokół pozostałych ustaw; niszczarkę Kopacz, obłudę Gowina i oburzenie Niesiołowskiego. I cały czas ludzi spotykają zdarzenia niemiłe, a nawet tragiczne przez to, że nie mogą zalegalizować związku. Doprawdy, gratuluję dobrego samopoczucia ludziom, dla których „niekonstytucyjne” szczególiki są większą „kontrowersją” niż ludzkie tragedie.

 • zewsząd i znikąd

  Gwoli ścisłości: jeśli o mnie chodzi, uważam, że lepsza zła ustawa o związkach partnerskich niż całkowity brak uregulowania – bo za ten brak płacą zwykli ludzie pozbawieni pewnych praw. Ale poza tym uważam, że to przede wszystkim PO podchodzi do sprawy na zasadzie „najmojszego projektu” i wyeliminowania na złość (?) konkurencji.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa