Euro Pride House – tęczowa przestrzeń na piłkarskie mistrzostwa

8 czerwca ruszyła w Warszawie inicjatywa EGLSF (Europejskiej Federacji Sportu Gejów i Lesbijek) – Euro Pride House, część większego programu antydyskryminacyjnego tej organizacji „Football For Equality”. Jego celem jest przyczynianie się do procesu rozwiązywania problemu homofobii oraz pokrewnych form dyskryminacji w Europie Środkowej i Wschodniej.

Jak wyjaśniają na swojej stronie internetowej organizatorzy: Piłka nożna to sport wyzwalający wiele uczuć. Podczas Euro 2012 tysice kibiców przyjedzie do Polski oraz na Ukraine aby wspólnie przeżywać sportowe emocje. Wśród nich nie zabraknie osób społeczności LGBT. […] W ostatnim miesiącu podczas pierwszej parady gejowskiej w Kijowie byliśmy świadkami brutalnego pobicia Svyatoslav Sheremeta, szefa ukraińskiego Gay – Forum. Wywołało to poważne obawy odnośnie bezpieczeństwa osób LGBT uczestniczących w Euro 2012. […] Sport jest doskonałą okazją do wsparcia podstawowych praw i dialogu zainteresowanych stron piłkarskich takich jak kluby, stowarzyszenia, grupy fanów, czy związki graczy. Ideą Euro Pride House jest pokazywanie, że w sporcie wszyscy są równi. Każdy może sam czynnie w nim uczestniczyć, albo być zapalonym kibicem. Podczas Euro 2012 powstanie miejsce pełne tolerancji, które ideę równych praw pokaże w praktyce.

Podczas piątkowego uroczystego otwarcia w Euro Pride House pojawiła się tęczowa działaczka sportowa Louise Englefield z brytyjskiej organizacji LGBT Sports Development & Equity, która przyznała, że niezwykłym wydarzeniem jest anty-homofobiczna i anty-transfobiczna przestrzeń podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej, szczególnie w Polsce, która wsławiła się ostatnio wyborem pierwszej osoby homoseksualnej i pierwszej osoby transpłciowej do parlamentu. Wśród gości zagranicznych pojawili się również inni działacze – Piara Powar z FARE Network, aktywiści Wiedeńskiego Instytutu Dialogi Międzynarodowego oraz Nikola Staritz iElisabeth Kotvojs z Football for Equality.

Po przemówieniu tłum gości zasiadł do oglądania meczu Polska-Grecja.

[mat.org.]

Mała łyżka dziegciu – ani na stronie internetowej ani na fanpejdżu na Facebooku nie udało się nam znaleźć adresu Euro Pride House. Dopiero po wnikliwym śledztwie ustalono, że mieści się w klubie Solec na Powiślu. Domyślamy się, że utajnienie adresu podyktowane było względami bezpieczeństwa (?), ale jak zainteresowani kibice mają znaleźć tęczowo-przyjazne miejsce do obejrzenia meczu? Jak ma się to do deklaracji, że przez cały czerwiec w Euro Pride House wyświetlane będą mecze, a środowisko będzie sprzyjać wszystkim, zarówno osobom heteroseksualnym, jak i LGBT. Każdy będzie mógł przyjść, obejrzeć mecz, skorzystać z bardzo dobrej kuchni i bogato wyposażonego baru, czy po prostu spędzić czas w gronie życzliwych osób, których wspólną pasją jest football. Dodatkowo, dla tych którzy zdecydują sie odwiedzić Euro Pride House czekają różnego rodzaju atrakcje – między innymi “turniej piłkarzyków stolowych” z nagrodami dla uczestników.

[sass, źródło: europridehouse.pl]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa