- homiki.pl - http://homiki.pl -

Co ZUS wie o osobach LGBTQ?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się być instytucją przyjazną ludziom. Musi dbać o swój wizerunek, biorąc pod uwagę, jakie straszliwe daniny z nas zdziera… Na jego stronie internetowej znaleźć więc można mnóstwo przydatnych informacji na wszelkie tematy związane z ubezpieczeniami, świadczeniami, emeryturami itp., a wyszukiwaniu informacji pomaga bot – tzw. wirtualny doradca, pod dwoma postaciami – Krzysztofa i Moniki.

W pytaniach zadanych wirtualnemu doradcy system wyszukuje słowa kluczowe i na ich podstawie sporządza odpowiedź. Jeśli np. wpiszemy do pola dialogowego „wysokość emerytury”, bot odpowie: Osobom, które na dzień 31 grudnia 2009 roku ukończyły co najmniej 35 lat, ale nie ukończyły 55 roku życia w przypadku kobiet oraz 60, jeśli chodzi o mężczyzn- ZUS podaje wysokość hipotetycznej emerytury w roku osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, a także jej wysokość na przestrzeni kolejnych pięciu lat. itd.

Czytelnik serwisu wiadomości.gazeta.pl zwrócił jednak uwagę, że system doradczy ZUSu dość… nerwowo reaguje na słowo „gej”: odpowiedzi brzmią między innymi: „Jestem wstrząśnięta, nie mogę rozmawiać w takim tonie”, „Nie mów takich rzeczy! To bardzo nieładnie!”, „Co Ty mówisz? Nie sądziłam, że potrafisz się tak zachowywać”, „No wiesz?! Nie wiem, skąd ludzie znają takie słowa!”, „Jestem kobietą światową, ale i wrażliwą, nie chciałabym więc wdawać się w nieprzyzwoite potyczki słowne” – wymienia nasz czytelnik. Równocześnie awatar robi obrażoną minę, zakłada ręce na piersi lub grozi palcem. „I najlepsze na koniec: „Nie spodziewałam się po Tobie takiego zachowania. Możesz jeszcze odkupić winy, ja udam, że niczego nie słyszałam”.

Czyżby system ZUS-u uważał słowo „gej” za obraźliwe i reagował tak jak na inne „k…wy”, „ch…e” i tym podobne? Zapewne z tego wynika jego reakcja, ale… Chyba możemy oczekiwać wyższego poziomu świadomości? Poza tym, nawet jeśli ZUS nie ma nic do zaoferowania parom jednopłciowym (a nie ma, za wyjątkiem kuriozalnych przypadków, kiedy dwóch mężczyzn uznano za związek tylko po to, by jednemu z nich nie wypłacić świadczeń), może po prostu dzielić się ogólnie uznaną wiedzą, choćby w szczątkowej postaci, a nie zasłaniać „brakiem takiego słowa w zusowskiej bazie danych” (podane przez gazeta.pl wyjaśnienie rzecznika ZUS-u Jacka Dziekana).

Aby jednak rzetelności dziennikarskiej stało się zadość, postanowiliśmy sami przetestować ZUS-owskiego doradcę (a właściwie doradczynię, gdyż wybraliśmy awatara żeńskiego).

Zgodnie z oczekiwaniami, na słowo „gej” usłyszeliśmy za pierwszym razem: Chyba Cię nie zrozumiałam. Czasami mam problemy ze zrozumieniem ludzi, ale jeśli spróbujesz napisać to w inny sposób spróbuję zrozumieć. Nie chciało nam się więcej próbować, tym bardziej, że nic ciekawego nie dowiedzieliśmy się zadając mniej „prowokacyjny” temat „ubezpieczenie rentowe dla gejów”.

Niespodzianka czekała nas po wpisaniu słowa „lesbijka” – okazuje się bowiem, że jest to termin zrozumiały i wcale nie uważany za obraźliwy!

[1]

 

Zachęceni tym budującym przykładem idziemy dalej. „Osoby biseksualne”? Niestety nie wiem co powiedzieć. Jeśli sformułujesz pytanie w inny sposób postaram się odpowiedzieć. Hm. „Osoba transpłciowa”? Chyba Cię nie zrozumiałam. Czasami mam problemy ze zrozumieniem ludzi, ale jeśli spróbujesz napisać to w inny sposób spróbuję zrozumieć. Może choć „osoba transseksualna”? Niestety nie wiem co powiedzieć. Jeśli sformułujesz pytanie w inny sposób postaram się odpowiedzieć.

Z hasłem „queer” woleliśmy nawet nie ryzykować. Ostatnia rozpaczliwa próba – skoro system zna słowo „lesbijka”, to może „homoseksualista”? Pudło. Przykro mi, ale nie znam odpowiedzi na to pytanie. Widocznie niezbyt dobrze zrozumiałam. Proszę spróbuj napisać to inaczej.

Cóż. Mamy cichutką nadzieję, że po medialnej aferze ZUS dokształci zarówno siebie, jak i swój system. A kiedyś, kiedy już doczekamy się rozwiązań prawnych dla par jednopłciowych, będziemy się z tak zamierzchłej historii tylko śmiać.

A czy Wam, Czytelniczki i Czytelnicy, zdarza się testować w ten sposób różne „pomocnicze” boty na stronach internetowych? Podzielcie się z nami wiedzą w komentarzach!

Serwis gazeta.pl