Znany działacz LGBTQ zatrzymany podczas protestów w Moskwie

Co najmniej 40 osób zostało zatrzymanych przez policję w Moskwie podczas demonstracji na rzecz praw osób LGBTQ. Jest wśród nich znany rosyjski działacz Nikołaj Aleksiejew.

Nielegalna demonstracja odbywała się pod moskiewskim ratuszem 27 maja – w rocznicę zniesienia karalności męskiego homoseksualizmu przez prezydenta Borysa Jelcyna w 1993 r. Od 2006 roku organizacja GayRussia próbuje uczcić tę rocznicę, organizując paradę Moscow Pride. Władze jednak konsekwentnie odmawiają wyrażenia na nią zgody. Poprzedni mer Moskwy Jurij Łużkow określił marsze homoseksualistów dziełem Szatana, obecny – Siergiej Sobianin – sądzi, że dopuszczenie do parady mogłoby obrazić uczucia religijne wielu Rosjan. Wzbudzają też one sprzeciw prawosławnych i islamskich przywódców religijnych.

Z tego względu co roku aktywiści LGBTQ organizują demonstracje nielegalnie, domagając się poszanowania przez władze wolności zgromadzeń. Działania te spotykają się jednak z przemocą ze strony radykalnych bojówek prawosławnych i nacjonalistycznych oraz są w sposób brutalny rozpędzane przez policję.

W minioną niedzielę protestujący zgromadzili się pod ratuszem w Moskwie. Domagali się zgody na przeprowadzenie legalnej parady, oraz sprzeciwiali się planowanym przez parlament przepisom mającym zakazać rozpowszechniania „propagandy homoseksualnej”. Podobne przepisy na skalę lokalną zostały wprowadzone niedawno w Sankt Petersburgu. W pobliżu zgromadzili się także kontrdemonstranci z grup związanych z Kościołem prawosławnym. Początkowo obie grupy usiłowały się przekrzyczeć. Jednak w pewnym momencie doszło do przepychanek, po których interweniowała policja. Wiec został rozpędzony i aresztowano w sumie około 40 osób z obydwu grup.

Wkrótce po przymusowym rozwiązaniu wiecu inna grupa aktywistów LGBTQ próbowała przeprowadzić kolejną akcję protestacyjną na terenie ratusza, została jednak powstrzymana przez policję. Jak podała agencja RIA Novosti, wśród zatrzymanych był Nikołaj Aleksiejew z organizacji GayRussia, organizator Moscow Pride.

W 2010 roku po skardze złożonej przez Nikołaja Aleksiejewa Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zakazując marszów homoseksualistom, Rosja złamała międzynarodowe przepisy gwarantujące wolność zgromadzeń. Nakazał też wypłatę Aleksiejewowi 12 tys. euro odszkodowania. Pomimo tego wyroku władze Moskwy zgody na przeprowadzanie parad konsekwentnie odmawiają.

 

[km, źródła: Cnn.com, Gayrussia.eu, Tvp.info]

5 komentarzyZnany działacz LGBTQ zatrzymany podczas protestów w Moskwie

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa