W Sejmie debatowano nad zmianą kodeksu karnego

Sejm RP omawiał wczoraj złożony przez polityków RP i SLD a przygotowany przez prawników m.in. SPR i KPH projekt zmiany w kodeksie karnym.

Politycy, którzy przedstawiali projekt, odwoływali się do czysto ludzkiej przyzwoitości, wskazując na to, że często nie zauważamy już po prostu mowy nienawiści w naszym życiu, bo stała się całkowicie przezroczysta. Robert Biedroń mówił: Od mowy nienawiści do przestępstw motywowanych nienawiścią jest bardzo krótka droga. Mowa nienawiści jest tak wszechobecna, iż staje się przeźroczysta. Przyzwyczailiśmy się wszyscy do agresywnej retoryki polityków, tabuizujemy przemoc wobec osób starszych i niepełnosprawnych, akceptujemy rapera nawołującego do wymordowania gejów. Polskie doświadczenia, ale także innych krajów, pokazują, że sama kultura osobista tego nie zmieni, niezbędne są zmiany prawne.

Jak należało się spodziewać, poziom debaty wśród szacownych reprezentantów całego narodu polskiego nie był wygórowany. Prym wiódł naturalnie znany skądinąd poseł Pięta: „Wyraźnie widać, że homolobby chce zaprząc instytucję państwa do indoktrynowania społeczeństwa. […] Język prawny nie powinien być zaśmiecany zwrotami z gejowskiego slangu lub pseudonaukowymi określeniami form aktywności seksualnej. Takie sformułowania, jak mowa nienawiści orientacja seksualna, to bełkot, lewicowa nowomowa. […] Moim zdaniem autorzy tego projektu chcą dla gejowskich aktywistów uzyskać status świętych krów. Chcą wprowadzić swego rodzaju terror politycznej poprawności. Chciałbym zapewnić, że tutaj panowie nie zamkniecie ust katolikom i wszystkim osobom krytykującym gejowską propagandę. […] ten gejowski faszyzm, który państwo proponujecie, nie przejdzie. […] Otóż chciałbym podkreślić, że >>orientacja seksualna<< to zwrot fałszujący rzeczywistość, narzucany społeczeństwu przez gejowskich aktywistów. Jest to próba postawienia na jednej płaszczyźnie zachowania normalnego, naturalnego, służącego przedłużeniu istnienia gatunku, z aktywnością seksualną obrażającą naturę, wynikającą z zaburzeń w ukierunkowaniu popędu seksualnego. I tak dalej, w tym tonie.

Prowadzący obrady Cezary Grabarczyk zapowiedział, że w sprawie tej wypowiedzi zwróci się do sejmowej Komisji Etyki.

 

Niestety, przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości wypowiedział się krytycznie na temat projektu. Według portalu Onet.pl zwrócił on uwagę na nieprecyzyjność poszczególnych pojęć, np. „tożsamości płciowej” i dodał, że wprowadzenie zmian w proponowanej formie może – w sposób niezamierzony przez autorów projektów – naruszyć obecnie obowiązujące regulacje prawne i doprowadzić do kolizji niektórych przepisów. Dlatego ocenił przedstawione propozycje negatywnie. Sejm będzie głosował wnioski o odrzucenie obu projektów w piątek.

 

Ze stenogramem obrad można zapoznać się na stronie Sejmu (TUTAJ link do bardzo dużego pliku .pdf z zapisem obrad 25 maja)

 

[sass. źródło: onet.pl, sejm.gov.pl]

 

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa