Piękno

Poznański dystrybutor Tongariro wprowadził na ekrany kin studyjnych wyprodukowane w ubiegłym roku „Piękno”. To bardzo ciekawy (choć dość przygnębiający) obraz, w którym fascynacja młodym mężczyzną jest punktem wyjścia do ukazania konsekwencji tłumionego przez lata pożądania.

Fabuła filmu nie jest skomplikowana. François (Deon Lotz), łysy mężczyzna w średnim wieku, prowadzący własną firmę w branży stolarskiej czy też drzewnej, ma żonę i córki – jedną z nich wydaje na początku filmu za mąż. Rodzinna uroczystość to okazja do spotkania bliskich osób, z którymi nie miało się kontaktu od kilku lat. Wśród nich jest młody student prawa Christian (Charlie Keegan).

François wpatruje się w młodego gościa tak, by nikt tego nie zauważył. Jest gotowy na współpracę z Christianem, gdy ten ukończy studia, a od jego ojca wyciąga numer telefonu do atrakcyjnego studenta. Dlaczego jednak ten szanowany mąż, ojciec i przedsiębiorca tak bardzo fascynuje się młodszym o ćwierć wieku mężczyzną?

 

Rozwiązanie zagadki Françoisa poznajemy, gdy ten udaje się wiele kilometrów od miejsca zamieszkania, gdzie w ustronnym domku spotykają się tacy jak on – panowie w średnim i starszym wieku, brzuchaci, łysiejący, zaniedbani. Jeden z mężczyzn sprowadza młodego ciemnoskórego geja – pozostali reagują oburzeniem, bo przecież „nie jesteśmy pedałami”. Ów gej byłby w tym towarzystwie zbyt wyzwolony i zagrażałby tajemnicy, która ich połączyła. Zaraz po wypiciu piwa panowie zaczynają uprawiać seks. Reżyser nie oszczędza widzom obrazów orgii, w czasie której otyłe ciała kopulują w tajemnicy przed światem i przy zgaszonym świetle. François po dojściu do samochodu płucze usta wodą i ta scena chyba najpełniej odzwierciedla jego psychikę – mężczyzna nie dopuszcza bowiem myśli o akceptacji swojej natury. Fascynacja męskim ciałem to dla niego wyłącznie cielesna zachcianka, niemal fizjologiczna, której trzeba uczynić zadość, a potem spróbować zapomnieć.

Młody student nie daje jednak o sobie zapomnieć. Tęsknota za nim skłania Françoisa do odwiedzenia odległej miejscowości, w której ten mieszka, pod pretekstem załatwiania spraw biznesowych. Stłumione pożądanie płci męskiej i odgrywany przez wiele lat spektakl udawania tzw. porządnego człowieka, w połączeniu z fascynacją młodym męskim ciałem, spowodowały frustrację, której efektem stało się obłędne śledzenie Christiana. Kulminacją jest jednak scena, przed którą muszę zatrzymać swój opis, żeby nie spojlerować.

Nie jest to przyjemny film. Dodatkowo reżyser pozostawia widza z pytaniami i wątpliwościami co do tego, jak cała historia się skończyła. Najmocniejsza scena filmu wydaje się wręcz niemożliwa psychologicznie. A może po prostu w ogóle nie miała miejsca? Może zdarzyła się tylko w chorej wyobraźni bohatera?

Film Olivera Hermanusa pozostawia jednak na końcu nadzieję. Poza spotykającymi się na seks w tajemnicy przed światem pięćdziesięciolatkami rośnie nowe pokolenie, które porzuca społeczne naciski i nie obawia się publicznego okazywania sobie czułości. Jeśli dodamy, że Republika Południowej Afryki jest jedynym krajem afrykańskim, w którym zostały wprowadzone małżeństwa jednopłciowe (2006 r.), obraz Hermanusa (dodajmy, że był to oficjalny kandydat RPA do Oscara!) staje się czymś w rodzaju pożegnania ze starymi, niezbyt dobrymi czasami.

 

 

Piękno

Produkcja: RPA, Francja. Niemcy

Reż. Oliver Hermanus

W głównych rolach: Deon Lotz i Charlie Keegan

 

 

 

 

 

 

Autorzy:

zdjęcie Krzysztof Halama (Walpurg)

Krzysztof Halama (Walpurg)

Bloger (Walpurg.pl, Walpdrive.pl), witkacolog-amator, w sztuce lubiący groteskę, w ludziach – indywidualizm, w partnerach – testosteron, zapalony eMKaeMowiec (miłośnik komunikacji miejskiej). Mimo wszystko mężczyzna. Życiowe motto: „Lepiej być kanciastym Czymś niż okrągłym Niczym” (C.F. Hebbel)

4 komentarzePiękno

 • Erico

  nie lubie filmów, w której ludzie nie są gay. Zresztą jak łatwo zrobić homiczy smutny film. Z wesołych filmów mamy same szmiry.

 • Piotr Bukowski

  A gdzie będzie można film obejrzeć?

 • Uschi

  Informacje od dystrybutora http://tongariro.pl/piekno/:

  Od 11.05.2012:
  Kraków: Kino pod Baranami,
  Łódź: Kino Charlie,

  Od 25.05.2012:
  Białystok: Kino Forum
  Gdańsk: Kino Żak
  Katowice: Kino Światowid
  Kraków: Kino Mikro
  Legnica: Kino Piast
  Łódź: Kino Cytryna, Kino Polonia
  Olsztyn: Kino Awangarda 2
  Oświęcim: Nasze Kino
  Poznań: Kino Malta, Kino Muza, Kino Rialto
  Szczecin: Kino Pionier
  Wałbrzych: Kino Apollo
  Warszawa: Kino Luna,Kinoteka, Kino KC, Kino Kultura
  Wrocław: DCF
  Zdzieszowice: Kino Odrodzenie
  Zielona Góra: Kino Nysa

  Od 01.06.2012:
  Częstochowa: Kino Iluzja
  Toruń: Kino Centrum

  Od 08.06.2012:
  Gliwice: Kino Amok

  Od 15.06.2012:
  Katowice: Kino Kosmos

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa