- homiki.pl - http://homiki.pl -

Koko koko, Euro naprawdę nie-spoko

Jesteśmy homofobami i rasistami! Wreszcie ktoś odważył się powiedzieć głośno prawdę. Szkoda tylko, że musieli to zrobić dziennikarze BBC.

Bo oto rozgrzmiała burza po reportażu programu BBC One Panorama, w którym bardzo negatywnie oceniono Polskę i Ukrainę w kontekście akceptacji inności. Jak podaje gazeta.pl [1], dziennikarz Panoramy zapytał piłkarza Sola Campbella – Czy poleciłbyś rodzinom z dziećmi podróż na Euro 2012? – Nie ma szans. Zostańcie w domu – odpowiada Campbell. – Obejrzyjcie Euro 2012 w telewizji. Nie ryzykujcie. Możecie wrócić w trumnie. Materiał pokazywał też przykłady nienawistnego graffiti z polskich miast. Konkluzja była oczywista: Polska i Ukraina nie powinny dostać w ogóle Euro – są to kraje niebezpieczne dla wszelkich odmienności.

Po emisji materiału zrobiło się na tyle głośno, że nawet polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wypowiedziało się na temat rasizmu w Polsce i żąda od BBC sprostowania. Nie rozumiemy tylko po co? Przecież BBC ma rację. To, że ministra Sikorskiego i kilku innych ministrów nikt nie szykanuje nie znaczy, że problem nie istnieje. Powiedzmy sobie szczerze – jesteśmy na bakier z tolerancją. Wszyscy, bez wyjątku. Także w środowisku gejów i lesbijek zdarzają się przypadki nietolerancji. Do woli można mnożyć z życia wzięte przykłady tego, jak bardzo trudno jest nam – homikom – zaakceptować innych gejów, którzy np. są bardziej „przegięci”.

Nienawiść wobec ludzi o innym kolorze skóry płynie równolegle z nienawiścią do gejów i lesbijek. Nie dalej jak wczoraj pisaliśmy o naszych wątpliwościach na temat odbywającej się w najbliższy weekend w Warszawie Parady Równości [2].
Przypomnijmy: przez 11 miesięcy Policja analizowała nagrania pokazujące ekstremistów rzucających petardami w paradę, do tej pory zarzutu nie postawiono. Tymczasem kilka miesięcy temu w Londynie jedna rasistowska wypowiedź Angielki w tramwaju poskutkowała aresztem dla winowajczyni i rozprawą sądową. Tu, w Londynie, przykład idzie z góry. Burmistrz stolicy Wielkiej Brytanii co roku otwiera Gay Pride i kroczy w jej szeregach, mimo że sam jest z partii konserwatywnej. Tymczasem prezydent Warszawy wydaje się udawać, że parada w ogóle nie istnieje.

Smutne. Mamy rasistowskich, homofobicznych i niedouczonych polityków, a skoro nie ma kto dawać przykładu, jak przeciętny kibol ma zrozumieć co dobre, a co złe? Polska jest krajem rasistów, ksenofobów i homofobów. Nadchodzące Euro, a także chwilę wcześniej Parada Równości, będzie testem i dla Policji i dla pani prezydent. Obawiamy się, że tak jak autostrady się niezbyt udały przed Euro, tak walka z głupkowatą nienawiścią niestety spali na panewce.

Głosem rozsądku w dyskusji okazał się Tomasz Lis, który w felietonie dla portalu www.nazywo.pl [3] napisał: Jak długo rasizm i antysemityzm będziemy w Polsce traktowali jak margines, tak długo nas będą uważali za margines. Na Euro nasi goście z zagranicy nie zobaczą takiej naszej twarzy. Nie na stadionach. Na stadionach będą normalni kibice, nie męty, karki i różnoraka swołocz. Ale obrazków z kadrów reportażu BBC to nie unicestwi. Z bardzo prostego powodu. Są prawdziwe.

 

[pb&pwal]