Koko koko, Euro naprawdę nie-spoko

Jesteśmy homofobami i rasistami! Wreszcie ktoś odważył się powiedzieć głośno prawdę. Szkoda tylko, że musieli to zrobić dziennikarze BBC.

Bo oto rozgrzmiała burza po reportażu programu BBC One Panorama, w którym bardzo negatywnie oceniono Polskę i Ukrainę w kontekście akceptacji inności. Jak podaje gazeta.pl, dziennikarz Panoramy zapytał piłkarza Sola Campbella – Czy poleciłbyś rodzinom z dziećmi podróż na Euro 2012? – Nie ma szans. Zostańcie w domu – odpowiada Campbell. – Obejrzyjcie Euro 2012 w telewizji. Nie ryzykujcie. Możecie wrócić w trumnie. Materiał pokazywał też przykłady nienawistnego graffiti z polskich miast. Konkluzja była oczywista: Polska i Ukraina nie powinny dostać w ogóle Euro – są to kraje niebezpieczne dla wszelkich odmienności.

Po emisji materiału zrobiło się na tyle głośno, że nawet polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wypowiedziało się na temat rasizmu w Polsce i żąda od BBC sprostowania. Nie rozumiemy tylko po co? Przecież BBC ma rację. To, że ministra Sikorskiego i kilku innych ministrów nikt nie szykanuje nie znaczy, że problem nie istnieje. Powiedzmy sobie szczerze – jesteśmy na bakier z tolerancją. Wszyscy, bez wyjątku. Także w środowisku gejów i lesbijek zdarzają się przypadki nietolerancji. Do woli można mnożyć z życia wzięte przykłady tego, jak bardzo trudno jest nam – homikom – zaakceptować innych gejów, którzy np. są bardziej „przegięci”.

Nienawiść wobec ludzi o innym kolorze skóry płynie równolegle z nienawiścią do gejów i lesbijek. Nie dalej jak wczoraj pisaliśmy o naszych wątpliwościach na temat odbywającej się w najbliższy weekend w Warszawie Parady Równości.
Przypomnijmy: przez 11 miesięcy Policja analizowała nagrania pokazujące ekstremistów rzucających petardami w paradę, do tej pory zarzutu nie postawiono. Tymczasem kilka miesięcy temu w Londynie jedna rasistowska wypowiedź Angielki w tramwaju poskutkowała aresztem dla winowajczyni i rozprawą sądową. Tu, w Londynie, przykład idzie z góry. Burmistrz stolicy Wielkiej Brytanii co roku otwiera Gay Pride i kroczy w jej szeregach, mimo że sam jest z partii konserwatywnej. Tymczasem prezydent Warszawy wydaje się udawać, że parada w ogóle nie istnieje.

Smutne. Mamy rasistowskich, homofobicznych i niedouczonych polityków, a skoro nie ma kto dawać przykładu, jak przeciętny kibol ma zrozumieć co dobre, a co złe? Polska jest krajem rasistów, ksenofobów i homofobów. Nadchodzące Euro, a także chwilę wcześniej Parada Równości, będzie testem i dla Policji i dla pani prezydent. Obawiamy się, że tak jak autostrady się niezbyt udały przed Euro, tak walka z głupkowatą nienawiścią niestety spali na panewce.

Głosem rozsądku w dyskusji okazał się Tomasz Lis, który w felietonie dla portalu www.nazywo.pl napisał: Jak długo rasizm i antysemityzm będziemy w Polsce traktowali jak margines, tak długo nas będą uważali za margines. Na Euro nasi goście z zagranicy nie zobaczą takiej naszej twarzy. Nie na stadionach. Na stadionach będą normalni kibice, nie męty, karki i różnoraka swołocz. Ale obrazków z kadrów reportażu BBC to nie unicestwi. Z bardzo prostego powodu. Są prawdziwe.

 

[pb&pwal]

8 komentarzyKoko koko, Euro naprawdę nie-spoko

 • „Także w środowisku gejów i lesbijek zdarzają się przypadki nietolerancji. Do woli można mnożyć z życia wzięte przykłady tego, jak bardzo trudno jest nam – homikom – zaakceptować innych gejów, którzy np. są bardziej ‚przegięci’ „.

  Równie trudno znaleźć na branżowych stronach jakieś pozytywne wypowiedzi na temat fanów futbolu i Euro…
  Reportaż BBC poruszył pewien problem, ale zrobił to tendencyjnie (rozgrywki klubowe przeniósł na poziom międzynarodowego turnieju) – równie dobrze można by zaapelować: „nie jedźcie do Londynu – będziecie musieli skakać z płonącego domu”…

 • Erico

  Wstyd dla nas, chociaż o taki materiał posądzałbym bardziej Daily Mail niż BBC.
  Kiedy nawet premier Tusk rechocze z geja, na co można liczyć? Ryba psuje się od głowy, od polityków idzie przykład.
  Miałem w pracy czarnoskórego kolegę, który bardzo chciał zwiedzić Polskę. Bardzo się miotałem jak mu powiedzieć, by uważał tam na siebie..

 • urk

  niedobrze. Czy moglibyście przez parę dni cieszyć się Euro i przez parę dni dać spokój z marudzeniem? Na walke o nasze prawa przyjdzie czas. A teraz mamy korowód narzekań: na drogi, koleje, strefy kibica i rasizm. A Anglicy też są prostacy, rasiści i homofobi, tylko robią to w białych rękawiczkach. pozdrawiam gej-kibic

 • Erico

  —> urk. To najpierw pójdź z facetem na mecz i go czule obejmij, a potem mów, że na nasze prawa przyjdzie czas.

 • Soniasonia

  … Zapomnieli wspomnieć o dotychczas nierozwiązanej sprawie seryjnych podpaleń świątyń niekatolickich w północnej i wschodniej Polsce oraz mordowaniu użytkowników ukraińskiego na Ukrainie *facepalm* Ale sami w końcu zobaczyli, iż mylą się w najczarniejszych wizjach ^^ A impreza była znakomita, świetnie zorganizowana i stanowiła doskonałą reklamę dla Polski i Ukrainy 😀

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa