Jest już program Queerowego Maja

Teoretycznie to „tylko” 5 dni, w praktyce – kolorowy zawrót głowy. Przedstawiamy niezwykle bogaty program wydarzeń, którym patronujemy:

 

 

17-21 MAJA, KRAKÓW

program festiwalu:

(również w formacie .pdf tutaj)


 

17 maja, czwartek

19.00, Scena 21/Coco, ul. Gazowa 21

Otwarcie festiwalu na Scenie 21 w Coco

“Lamentacje londyńskie” Edwarda Pasewicza

reż. Kamil Błoch, spektakl w wykonaniu Teatru KraKoTeka

Rzecz dzieje się w Londynie, w środowisku młodych, polskich imigrantów. Każdy z uczestników tej przedziwnej dramy jest na swój sposób „nienormalny”. Zbiorowisko freaków pozwala nam zauważyć, że nawet najdziwniejsza postać ma swoje zalety a jej zniknięcie ze sceny (i życia) zubożyłoby pozostałych. Potem czeka nas nagły zwrot akcji.

OBSADA:
Adelka – Kaja Sosnowska / Weronika Łaska
Katie – Katarzyna Ilnicka / Olga Sypek
Didi – Tomasz Adamski
Nate – Paweł Frydrych
Pati – Patryk Malcher
Stiv – Adam Możdżonek
Terrorysta – Sławomir Hrycyk
Tom – Wojciech Kiwacz

GRAFIK: Paweł Sobierajski

Więcej informacji: www.facebook.com/krakoteka

Bilety na hasło „queerowy maj” z 50% zniżką!

oraz

„Suita na wiolonczelę solo” Benjamina Brittena w wykonaniu Łukasza Laxy

Współorganizatorzy: Scena 21, Cocon, Stowarzyszenie Krakowski Kolektyw Twórczy, Teatr KraKoTeka

 – — – — – — – — – — – — – — –

21:00 – 22:00

Zapraszamy na róg ul. Józefa i ul. Nowej na Kazimierzu!

Sztuka//niespodzianka: Miasto Ujawnione mappuje Kazimierz – instalacja video na architekturze w przestrzeni miejskiej.

Organizatorka: Miasto Ujawnione

  – — – — – — – — – — – — – — –

21.30, Kawiarnia Naukowa, ul. Jakuba 29-31

Wernisaż wystawy fotograficznej „Różnorodność. NIE różnica. Queer koncept”

Konkurs ma na celu zaktywizowanie lokalnych społeczności, by w swoim najbliższym otoczeniu zwrócili uwagę na otaczająca ich mozaikę różnorodnych, czasami oryginalnych, a czasami wręcz dziwacznych postaci, osoby, konteksty czy sytuacje. By umieć się zatrzymać i zastanowić nad tym, jak dzięki tej różnorodności, nasze lokalne społeczności są fascynujące, ciekawe i przede wszystkim równe, zasługujące na respekt i prawo do bycia sobą.

Zgłoszenia do 15 maja, więcej informacji: www.queerowymaj.org

  – — – — – — – — – — – — – — –

18 maja, piątek

 

16.00, Fundacja Autonomia, ul. Krakowska 19 (domofon „TIK”)

Genderbending – strategia oporu przeciwko opresji płci społeczno-kulturowej

Spotkanie z Moniką Kłosowską – socjolożką, trenerką, fotografką. Jest feministką i uczestniczką formalnych i nieformalnych grup działających na rzecz równości. W ramach studiów doktoranckich w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego zajmuje się zjawiskiem genderbeningu, rozumianym jako strategia oporu przeciwko opresji płci kulturowej. Podczas spotkania opowie o tym, czym jest w praktyce genderbending i o swoich dotychczasowych badaniach, jakie od roku prowadzi wśród kobiet.

Organizatorka: Fundacja Autonomia

  – — – — – — – — – — – — – — –

18.00, Massolit Books & Cafe, ul. Felicjanek 4

Naukowa konstrukcja i reprezentacje lesbijek w Polsce od ok. 1870 do 1939 roku a indywidualne biografie nieheteronormatywnych kobiet

Spotkanie z historyczką i badaczką seksualności Agnieszką Weseli dotyczące jej autorskich badań nad biografiami nieheteronormatywnych kobiet. Zobacz: www.weseli.info

Organizatorka: Agnieszka Weseli Furja

  – — – — – — – — – — – — – — –

19.00, Pub KOD, ul. Berka Joselewicza 6

Tęczowe Wawelowe – speed-dating Tylko Dla Chłopaków

Speed-dating to bardzo niesamowity sposób na spędzenie wieczoru. W określonym czasie rozmawiasz z kilkunastoma chłopakami. Możesz flirtować do woli, ale to też rodzaj eksperymentu, w którym możesz dowiedzieć się o sobie kilku interesujących rzeczy (iks razy odpowiadasz na pytanie: kim właściwie jesteś?) i przekonać się, że w każdym rozmówcy jesteś w stanie odnaleźć coś interesującego. A jeśli ktoś w ciągu tych 5 minut zainteresuje Cię bardziej niż trochę (z wzajemnością), będziesz mógł kontynuować tę znajomość.

Szczegóły i obowiązkowe zapisy na www.teczowewawelowe.blogspot.com

Organizator: Tęczowe Wawelowe

 – — – — – — – — – — – — – — –

20.00, Kino 18, ul. Floriańska 18

Projekcja na Queerowy Maj

Szczegółowy opis wydarzenia dostępny od 11.05.2012 na www.kino18.pl

  – — – — – — – — – — – — – — –

20.00, Fundacja Autonomia, ul. Krakowska 19 (I piętro, domofon „TIK”)

Wystawa “Berlin – Yogyakarta”

Wystawę można będzie oglądać od 17 maja – Dzień Przeciwko Homofobii do ok. 17 czerwca 2012. Zapraszamy w godzinach pracy biura – szczegółowe informacje na stronie www.autonomia.org.pl

Na tytuł wystawy składają się nazwy dwóch miast z dwóch kontynentów, podkreślając globalną skalę zarówno zjawiska wykluczania jak i obowiązywania praw człowieka w odniesieniu do osób nieheteronormatywnych. Z nazwą Yogyakarty łączy się aktualna część wystawy prezentująca tzw. Zasady Yogyakarty, czyli zasady stosowania międzynarodowego prawa praw człowieka w odniesieniu do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej, Berlinowi przypisany jest jej aspekt historyczny. Szkicuje on początki i osiągnięcia ruchu na rzecz emancypacji osób nieheteroseksualnych oraz przedstawia historię ich prześladowań przez nazistów.

Wystawa zostanie pokazana w dwóch częściach. Przez pierwsze dwa tygodnie zobaczyć będzie można część historyczną – “Berlin” a przez kolejne dwa tygodnie część aktualną/teraźniejszą “Yogyakarta”.

Wystawa stanowi element większego projektu pt. “Berlin – Yogyakarta” którego celem jest przypomnienie historii prześladowań gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transgenderowych przez nazistów podczas ich panowania w Europie oraz podkreślenie, że prawa człowieka są niezbywalną własnością wszystkich ludzi, również osób nieheteroseksualnych.

Refleksja nad tragedią II wojny światowej skutkowała wydaniem szeregu dokumentów podkreślających wagę praw człowieka i obywatela, w tym Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ oraz tzw. “Zasad Yogyakarty”.

“Zasady” zostały opublikowane w 2006 roku w formie deklaracji w mieście Yogyakarta przez Międzynarodową Komisję Prawników, organizację pozarządową założoną przed 50 laty w Berlinie. Deklaracja ustanawia międzynarodowe standardy stosowania praw człowieka w odniesieniu do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej.

Projekt „Berlin-Yogyakarta realizowany jest przez Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii przy finansowym wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ)

 

Organizatorki: Agata Teutsch, Fundacja Autonomia we współpracy z Katarzyną Remin, Kampania Przeciw Homofobii

 – — – — – — – — – — – — – — –

20.30, Fundacja Autonomia, ul. Krakowska 19 (domofon „TIK”)

The Ethical Slut – spotkanie wokół książki „Puszczalscy z zasadami” z Katarzyną Michalczak oraz Agnieszką Weseli

Książka Dossie Easton i Janet W. Hardy, której tłumaczenie pojawiło się niedawno w księgarniach będzie dla nas pretekstem do rozmowy o poliamorii i otwartych związkach, ale także o poradnikach dotyczących seksu i seksualności oraz nie/normatywnym języku. Katarzyna Michalczak jest socjolożką, badaczką poliamorii w Polsce.

Agnieszka Weseli jest historyczką seksualności, tłumaczką i redaktorką.

Współorganizatorki: Kolektyw Kikimora, Wydawnictwo Czarna Owca

  – — – — – — – — – — – — – — –

21.00, Scena 21/Coco, ul. Gazowa 21

Graficzno – Muzyczny Performance grupy Pismo Obrazkowe

Grupa Pismo Obrazkowe na co dzień zajmuje się produkcją prześmiewczych oraz walczących obrazków, m.in. o tematyce queer.
Wymyśla je znana gitarzystka eksperymentalna Urszula Stosio, rysują – Gabi Ganczarska (wokalistka krakowskiego zespołu Translola), Milena Milewska oraz Katarzyna Lojek.

Event Pisma Obrazkowego to połączenie eksperymentalnej muzyki granej na gitarach i innych instrumentach z grafikami rysowanymi live przez Gabi Ganczarską. Występowi towarzyszyć będzie wystawa niektórych grafik Pisma Obrazkowego.

Zapraszają:
Urszula Stosio – gitary, e-bow, looper, analogowe i cyfrowe przetworzenia sygnału, autorka koncepcji rysunków – www.myspace.com/ulagitara
Gabi Ganczarska – grafika – www.myspace.com/translola

www.facebook.com/PismoObrazkowe

Współorganizatorzy: Scena 21, Pismo Obrazkowe

 – — – — – — – — – — – — – — –

19 maja, sobota

14.00, Plac Szczepański

MARSZ RÓWNOŚCI


Idziemy ulicami Krakowa pod hasłem

„Różnorodność, solidarność, równość” – zapraszamy!

  – — – — – — – — – — – — – — –

16.00, Finka, ul. Warszauera 1 (Plac Nowy)

„Moja strategia oporu”

Debata z udziałem uczestniczek i uczestników Marszu Równości

– — – — – — – — – — – — – — –

17.00, JCC Kraków, ul. Miodowa 24

“Żydowscy liderzy LGBT – od Magnusa Hirszfelda po Harveya Milka” wykład Macieja Kraśniewskiego

Poczynając od Magnusa Hirschfelda, wielu znanych aktywistów, działaczy i twórców społeczności LGBT było Żydami/Żydówkami. Wykład przybliży sylwetki najważniejszych z nich. Wyjaśni też związek pomiędzy pozycją Żydów w społeczeństwie a pojawianiem się wśród nich ważnych dla społeczności LGBT osobistości.

Organizator: Jewish Community Centre/Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Krakow)

  – — – — – — – — – — – — – — –

18.00, No Local, ul. Sławkowska 14 (II piętro)

„Mężczyźni pożądający mężczyzn w kinie PRL-u” wykład Sebastiana Jagielskiego

Reprezentacja jawnych homoseksualistów w kinie okresu PRL-u jest znikoma, ale nie brakuje w nim rozmaitych manifestacji męsko-męskiego pożądania. Za sprawą filmów Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego – najważniejszych bodaj reżyserów epoki PRL-u – męskie pożądanie mężczyzn lokuje się w samym centrum kanonu kina polskiego. Pierwiastek erotyczny w relacji między mężczyznami przybiera w ich filmach postać fantomu, śladu pragnienia, które nigdy nie zostaje zobrazowane wprost, wymyka się fotograficznej dosłowności i bezpośredniości. Utajone homoerotyczne pożądanie zostanie zanalizowane na przykładzie najważniejszych filmów K. Zanussiego (“Barwy ochronne”, “Życie rodzinne”) i A. Wajdy (“Lotna”, “Brzezina”, “Ziemia obiecana”).

Projekt “Różowe okulary PRL-u. Queer Cafe” realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji Humanity in Action Polska oraz Ambasady USA w Polsce.
Główna partnerka projektu: Fundacja Kultura dla Tolerancji

  – — – — – — – — – — – — – — –

20:00, Fort numer 7, ul. Rydla 54 (dojście z przystanku Bronowice), wejście bezpłatne

Zdrada Pałki i gender-bending – pomarszowa impreza crossdressingowa

Zdrada Pałki to wrocławski projekt muzyczny tworzący brzmienia z pogranicza new disco i chamskiego techno. Pomimo kiczowatego image’u grupy, tematyka poruszana w tekstach ma polityczny wydźwięk – oscyluje wokół queeru, feminizmu, weganizmu i szeroko pojętego wyzwolenia. Celem grupy jest zmienianie oblicza ziemi, tej ziemi.

Po koncercie impreza taneczna dopóki nam nie zabraknie sił!

Przebierz się! Damy Ci ciuchy i zrobimy makijaż, pożyczymy szpilki, dokleimy wąsy, założymy szelki i owiniemy w boa: bawimy się kreatywnie, rozciągamy marginesy męskości i kobiecości, przekraczamy schematy, eksplorujemy warianty, eksperymentujemy z różnicą, przesuwamy granice!

Udostępniamy ciuchy, buty, akcesoria itd., pomagamy zrobić makijaż, robimy zdjęcia. W barze m.in. napoje i wegańskie przekąski.

Organizatorka: Kolektyw Kikimora i Komitet Organizacyjny Queerowy Maj

  – — – — – — – — – — – — – — –

20 maja, niedziela

11.00, Krakowskie Błonia – róg ul. Piastowskiej i ul. Na Błoniach (bulwar Rudawy)

Piknik nieskrępowanej radości

Pamiętacie, jak fajnie było być dzieckiem? Przez kilka godzin każde z nas znowu będzie mieć 10 lat, a przynajmniej bez skrępowania będzie udawać, że ma. Przypomnimy sobie gry i zabawy, jakimi oddawaliśmy się w szczenięcych latach.

Odbycie się imprezy uzależnione od przyjaznych warunków pogodowych (jeśli będzie zbyt zimno lub zbyt mokro, impreza może zostać odwołana). Warto przynieść ze sobą picie, jedzenie oraz coś do siedzenia. Proponowane aktywności: ciuciubabka, wyścigi na hulajnogach, wyścig na trzech nogach, badminton, gra w dwa ognie, gra w krowę, podstawy żonglerki – pojki, slackline, przeciąganie liny…

Organizator: Krakowski Klub Sportowy Krakersy

  – — – — – — – — – — – — – — –

13:00, ul. Krakowska 19, siedziba Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, Fundacji Autonomia i Fudacji Kobiecej eFKa (I piętro, domofon „TIK”)

Trans*inkluzywność w ruchu lgbT

Warsztat trans*inkluzywności jest skierowany do aktywistów i aktywistek LGBTQI, które i którzy chcieliby i chciałyby dowiedzieć się, w jaki sposób działać na rzecz osób transpłciowych w szerszym niż dotychczas zakresie.

Warsztat ma na celu również przybliżenie tematyki transpłciowości, interseksualności oraz płciowej różnorodności, a także uświadomienie dominującej cispłciowej perspektywy w dotychczasowych działaniach na rzecz osób LGBTQI.

Przyswojona podczas ćwiczeń wiedza pozwoli uczestnikom i uczestniczkom poszerzyć swoją wiedzę na temat zarówno tożsamości płciowej, jak i orientacji oraz tożsamości seksualnej oraz zachęci do uważnej obserwacji (i zmiany) własnych, homonormatywnych działań.

Zapisy na warsztat przyjmowane są do dnia 15 maja pod adresem: wiktor.dynarski@transfuzja.org Limit miejsc ograniczony!

Organizatorka: Fundacja Trans-Fuzja

 – — – — – — – — – — – — – — –

16.00, Sibro, ul. Węgłowa 4

„Lala Shalong miejscem spotkań chińskich lesbijek w Pekinie” wykład Ady Augustyniak

„Lala Shalong” czyli „Salon lesbijek” jest grupą działającą w Pekinie od kilku lat, skupiającą kobiety identyfikujące się jako lesbijki. Spotkania odbywają się w każdą sobotę w jednym z pekińskich klubów – zaczyna się od moderowanej dyskusji, potem jest czas na bardziej nieformalne rozmowy przy piwie czy herbacie.

Ada Augustyniak – filozofka, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmująca się filozofią chińską trafiła do Lala Shalong w czasie swojego półrocznego pobytu na Minzu University of China. W czasie spotkania opowie o swoich rozmowach z uczestniczkami salonu oraz o sytuacji lesbijek w Pekinie.

  – — – — – — – — – — – — – — –

16:30 – 18:45, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu AGH, ul. Piastowska 26a

Otwarty trening siatkówki

Zapraszamy osoby zainteresowane siatkówką, niezależnie od stopnia zaawansowania. Będzie to okazja do odświeżenia sobie dawnych umiejętności i nawiązania nowych znajomości. Dobra zabawa gwarantowana.

Macie okazję przekonać się, jaką radość daje uprawianie sportu. Zobaczycie, że sport, choć amatorski, nie jest domeną jedynie heteroseksualnych mężczyzn. Przypomnimy i pokażemy Wam podstawowe ćwiczenia i techniki stosowane w siatkówce, z którymi na pewno większość osób miała do czynienia w szkole. Będziecie mieli i będziecie miały okazję przećwiczyć to wszystko w grze na boisku. Zapraszamy do zabawy i rywalizacji. Koniecznie przynieście strój sportowy.

Organizator: Krakowski Klub Sportowy Krakersy

 – — – — – — – — – — – — – — –

18.00, Cafe Młynek, Plac Wolnica 7

Przełamując stereotypy

Gośćmi majowego spotkania w ramach Klubu Queer.pl będą Tomasz Kireńczuk (krytyk teatralny, dramaturg) oraz Rafał Urbacki (choreograf, reżyser i tancerz). Porozmawiamy o “heterykach” wśród gejów, ludziach LGBT wśród niepełnosprawnych, o wierze, wykluczeniu mniejszości przez mniejszości, heterofobii i politycznej poprawności. Gwarantujemy równocześnie, że nasi goście nie będą poprawni politycznie. Zapraszamy wszystkich, którzy wraz z nami chcą przełamywać stereotypy! Spotkanie poprowadzi Radek Oliwa.

Organizator: Portal Queer.pl

 – — – — – — – — – — – — – — –

18.00, Pub KOD, ul. Berka Joselewicza 6

Tęczowe Wawelowe – speed-dating Tylko Dla Dziewczyn

Speed-dating to bardzo niesamowity sposób na spędzenie wieczoru. W określonym czasie rozmawiasz z kilkunastoma dziewczynami. Możesz flirtować do woli, ale to też rodzaj eksperymentu, w którym możesz dowiedzieć się o sobie kilku interesujących rzeczy (iks razy odpowiadasz na pytanie: kim właściwie jesteś?) i przekonać się, że w każdej rozmówczyni jesteś w stanie odnaleźć coś interesującego. A jeśli w ciągu tych 5 minut któraś z nich zainteresuje Cię bardziej niż trochę (z wzajemnością), będziesz mogła kontynuować tę znajomość.

Szczegóły i obowiązkowe zapisy na www.teczowewawelowe.blogspot.com

Organizator: Tęczowe Wawelowe

 – — – — – — – — – — – — – — –

20.30, Scena 21/Coco, ul. Gazowa 21

Kto podskoczy jest pedałem, hej

W panteonie polskich męczenników brakuje wciąż geja, takiego oficjalnego patrona queerowej rewolucji a w miastach – parczków jego imienia z pomniczkiem. W dzień ruszałyby stamtąd pielgrzymki równości a po zmroku całonocne czuwania. Brakuje bazyliczki z weekendową rozpiską imprez masowych dla wierzących w zmiany i eucharystycznym cateringiem. Nie ma do kogo zanosić tęczowych modlitw, ani za co przelewać krwi, która miałaby kolor różowy.

Koncert z pokazem tańca. Ładna choreografia z piękną muzyką o równości w historycznym miejscu.

– pokaz przedpremierowy –

Koncepcja i reżyseria: Rafał Urbacki
Opracowanie muzyczne: Łukasz Laxy
Muzyka: Johann Sebastian Bach i Benjamin Britten
Występują: Łukasz Laxy (wiolonczela) i Rafał Urbacki (taniec)
Czas trwania: 35 min

 – — – — – — – — – — – — – — –

21 maja, poniedziałek

15:30, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN, ul. Podchorążych 2, sala 444, IV piętro

Film dokumentalny „Ratunku! Mamy geja w klasie” i otwarta dyskusja skierowana w szczególności do osób studiujących na Uniwersytecie Pedagogicznym

Statystycznie w trzydziestoosobowej klasie minimum jedna uczennica/uczeń nie jest heteroseksualny/a. W Polsce, w związku z powszechną, wynikającą m.in. z niewiedzy homofobią, takie dziecko żyje w ciągłym lęku, jest narażone na przemoc fizyczną i psychiczną zarówno ze strony rówieśników, jak i rodziców, nauczycieli/ek i innych osób. Poczucie zagrożenia, życie w stałym stresie ma wpływ na wyniki w nauce, skutkuje niskim poczuciem własnej wartości, prowadzi do wyalienowania, samotności i depresji, często samobójstw.

„Ratunku! Mamy geja w klasie”

Holandia, 2010, 49′

reżyseria: Doesjka van Hoogdalem

Celem projekcji i spotkania jest poznanie możliwości przeciwdziałania homofobii i motywowanej nią przemocy w szkołach.

W trakcie dyskusji podejmiemy próbę odpowiedzi na następujące pytania:

  • Na czym polega szczególna rola nauczycieli/ek, pedagożek/gów, psychologów/żek w przeciwdziałaniu homofobii w szkołach?
  • Jakie mają narzędzia, z jakiego eksperckiego wsparcia mogą korzystać?
  • W jaki sposób mogą wspierać tworzenie szkoły jako przestrzeni wolnej od przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną?

Spotkanie będzie także okazją do zadania innych, nurtujących studentów i studentki pytań.

Prowadzenie spotkania: Agata Teutsch, Fundacja Autonomia – aktywistka feministyczna i lesbijska, certyfikowana trenerka (przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji), absolwentka Stosunków Międzynarodowych UW i Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Organizatorki: Agata Teutsch, Fundacja Autonomia we współpracy z Magdaleną Stoch, Uniwersytet Pedagogiczny

  – — – — – — – — – — – — – — –

17.00, Massolit Books & Cafe, ul. Felicjanek 4

„Queer a Islam” – spotkanie wokół książki

Dyskurs dotyczący ról płciowych w świecie islamu, choć rozbudowany i wszechobecny – zarówno w nauce, jak i w środkach masowego przekazu oraz w opinii publicznej – obejmuje niemal wyłącznie wzorzec heteroseksualny. Celem niniejszej publikacji jest jego przełamanie. Siedemnastu autorów/autorek ukazuje nieheteronormatywny świat islamu. Chociaż jego korzenie sięgają jeszcze czasów przedmuzułmańskich, to jednak dopiero w ostatnim dziesięcioleciu stał się obiecującym przedmiotem badań, co widać w stale powiększającej się zagranicznej literaturze przedmiotu. Badania dotyczą zarówno teologii – a zatem tworzenia islamu gay-friendly (i szerzej LGBTQ-friendly), historycznych i współczesnych form nieheteronormatywności w społeczeństwach muzułmańskich, jak również rozważań teoretycznych na styku queer studies, teorii postkolonialnych i ponowoczesnych.Perspektywa queer pozwala więc w nowy sposób spojrzeć na świat islamu – na jego różnorodność, wyrażającą się w formach nieheteronormatywnych, elastyczność, uwidaczniającą się w ich częściowej instytucjonalizacji, a także funkcjonowanie pomiędzy tradycją a nowoczesnością, pomiędzy tradycyjnymi formami nieheteronormatywnymi a współczesnym ruchem LGBTQ.
Poszerza zarazem perspektywę queer studies o pozaeuropejski świat z odmiennymi, niekiedy nieprzystającymi do zachodnich kategoriami płci i seksualności. W spotkaniu udział wezmą wydawczyni książki – Anna Świtajska ze Smaku Słowa, redaktorka  – Katarzyna Górka-Sosnowska oraz jedna z autorek tekstów.

W trakcie spotkania działał będzie także punkt informacyjny Grupy polskich chrześcijan LGBTQ Wiara i Tęcza. Zapraszamy!

  – — – — – — – — – — – — – — –

19.00, JCC Kraków, ul. Miodowa 24

Projekcja filmu „Trembling Before G-d” i dyskusja z Rabinem Tysonem Herbergerem

Projekcja nagradzanego filmu „Drżąc przed Bogiem” („Trembling before G-d”) dotyczącego życia gejów i lesbijek w ultraortodoksyjnej i chasydzkiej społeczności żydowskiej w USA i Izraelu. Po projekcji Rabin Tyson Herberger poprowadzi dyskusję dot. seksualności w halachicznym judaizmie.

Życie gejów i lesbijek w ortodoksyjnej społeczności żydowskiej jest ciągłą walką pomiędzy wiarą i seksualnością. Film i spotkanie z rabinem pozwolą na zastanowienie się nad modelami seksualności, o których mówi judaizm i na próbę zdiagnozowania sytuacji gejów i lesbijek wywodzących się z chasydzkiego środowiska.

Organizator: Jewish Community Centre/Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Krakow)

  – — – — – — – — – — – — – — –

21.30, Sibro, ul. Węgłowa 4

Prapremiera “Wielkiego Atlasu Ciot Polskich“

„Wielki Atlas Ciot Polskich”, czyli komiksowa adaptacja bestsellerowej powieści „LUBIEWO” Michała Witkowskiego (wyd. Korporacja Ha!art) – i wernisaż prac wizualnych zaczerpniętych z tych sensacyjnych opowieści. Choć utwór ten wszedł już do kanonu najnowszej polskiej literatury, celem niniejszej antologii nie było stworzenie „bryku z klasyka”, a raczej oddanie ducha pierwowzoru za pomocą możliwie szerokiej gamy środków, oferowanych przez medium opowieści graficznej.

Ekspozycja plansz z komiksu “Wielki Atlas Ciot Polskich” odbędzie się w lubiewnym Sibro – nowej kawiarni przy Węgłowej 4 w Krakowie zawdzięczającej nazwę miejscu opisanemu w książce – podczas imprezy finałowej festiwalu Queerowy Maj 2012. Prowadzenie: Tomasz Charnas

Autorzy i Autorki pokazywanych prac: Janek Koza, Daniel Chmielewski, Olga Wróbel, Katarzyna Janota, Agata Wawryniuk, Julian Tomaszuk, Ada Bucholc, Balbina Bruszewska, Sławomir Shuty, Kuba Woynarowski, Jacek Stefanowicz, Krzysztof Ostrowski, Maciej Sieńczyk, Agnieszka Piksa, Daniel Gutowski, Justyna Gryglewicz, Jakub Skoczek, Maciej Pałka, Karol Konwerski, Mikołaj Tkacz, Anna Czarnota, Ewa Juszczuk, Anna Helena Szymborska, Marcin Podolec, Wojciech Stefaniec, Beata Sosnowska

Organizator: Korporacja Ha!art

  – — – — – — – — – — – — – — –

Polecamy ponadto trwający w dniach 14-20 maja przegląd filmów o tematyce LGBTQ “O miłości między Innymi” w krakowskim Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27)
www.kinopodbaranami.pl

Zapraszamy!

Komitet Organizacyjny festiwalu Queerowy Maj i Marszu Równości w Krakowie

1 komentarz do: Jest już program Queerowego Maja

  • Walpurg

    Szkoda, że zamieniono świetną nazwę Festiwal Kultura dla Tolerancji na Queerowy Maj – przez to kompletnie żaden heteryk nie będzie wiedział o co chodzi a i wielu ludzi z naszego środowiska się nie domyśli.

    I najgorsza jest w tym swoista hipokryzja. Bo te wszystkie queerowania wcale nie służą mówieniu o „tym”, tylko ukrywaniu „tego”. W angielskim queer ma przewrotowy ładunek. My, wychowani w języku polskim, tego nie czujemy. Dla nas to po prostu ładnie i pozornie mądrze brzmiące słówko. Tylko że ono jest kompletnie zimne i puste.

    Otóż, gdyby naprawdę wszyscy queerowcy, chcieli być queerowi, to w naszych polskich warunkach impreza powinna nazywać się „Pedalski Maj”. To byłby queer. A tak to udajemy, że jesteśmy queerowi, wiedząc doskonale, że zaledwie jakiś promil Polaków będzie wiedział o co chodzi.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa