Jarosław Gowin blokuje konwencję ws. przemocy wobec kobiet

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin sprzeciwił się podpisaniu przez Polskę nowej konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Jego zdaniem przyjęcie dokumentu „zobowiązywałoby Polskę do promowania postaw homoseksualnych i aktywnego zwalczania poglądu, że małżeństwo, to jest związek kobiety i mężczyzny”.

To konwencja służąca zwalczaniu tradycyjnego modelu rodziny i promowaniu związków homoseksualnych. Jest to ewidentnie sprzeczne z polską konstytucją, trudno więc, bym takie rozwiązania popierał powiedział Gowin w rozmowie z portalem Onet.pl.

Ratyfikacja przez Polskę konwencji wymogła by wprowadzenie do krajowego prawa zmian polegających m.in. na tym, że do ścigania sprawcy gwałtu nie byłby konieczny wniosek ofiary. Postępowania takie byłyby wszczynane z urzędu. To jednak nie ta część przepisów wzbudza sprzeciw ministra Gowina.

Sprzeciwia się on zapisom stwierdzającym, że strony konwencji mają stosować konieczne środki, aby promować zmiany w społecznych i kulturowych wzorcach zachowań kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji i wszelkich innych praktyk opartych na pojęciu niższości kobiet lub na stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn oraz promować niestereotypowe role płci. Politykowi nie podoba się też stosowany w dokumencie termin „gender” oznaczający definiowanie płci poprzez przypisywane jej role społeczne i kulturowe. Zdaniem Gowina zapisy te stoją w sprzeczności z art. 18 polskiej konstytucji, który chroni małżeństwo i podkreśla, że jest ono rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny.

Stanowisko Jarosława Gowina skrytykowała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Konwencja dotyczy przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Żaden z jej artykułów nie dotyczy związków homoseksualnych ani ich „promowania” – napisała w oświadczeniu. Według niej kwestionowane przez ministra sprawiedliwości zapisy dotyczą elementów tradycji, religii lub społecznych stereotypów, które nakazują lub pozwalają na akceptację przemocy, poniżenia czy zniewolenia kobiet. Jako przykłady takich praktyk wymieniła: kamieniowanie kobiet za rzeczywistą lub rzekomą zdradę męża, obrzezanie dziewczynek, rytualne gwałty i sankcjonowane przez tradycję morderstwa honorowe. Równość nie zagraża ani rodzinie, ani dzietności […] Konwencja w żaden sposób nie blokuje realizowania się kobiet w modelu tradycyjnym, gdzie nieodpłatna praca na rzecz rodziny jest zajęciem dominującym, a jedynie przeciwstawia się aktom przemocy wobec nich, w tym przemocy domowej – podkreśliła w oświadczeniu Kozłowska-Rajewicz.

We wtorek pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania spotkała się z Jarosławem Gowinem, aby przekonać go do zmiany stanowiska ws. konwencji. Po spotkaniu wyjaśniała, że sprzeciw resortu sprawiedliwości wobec konwencji jest wynikiem rozbieżności interpretacyjnych. Te różnice prowadzą do zupełnie innych wniosków jeśli chodzi o rozumienie całej konwencji. Pan minister pozostał przy swoim zdaniu – zagraża to rodzinie, dlatego treść tego artykułu powoduje, że cała konwencja jest sprzeczna z konstytucją mówiła Agnieszka Kozłowska-Rajewicz po rozmowie z Jarosławem Gowinem. Cała konwencja opiera się na założeniu, że stereotypy powodują, iż kobiety częściej padają ofiarą przemocy. Pan minister nie widzi tego związku wyjaśniła i zapowiedziała, że będzie prowadzić z Gowinem dalsze rozmowy.

Konwencja została przyjęta w maju 2011 r.w Stambule przez Komitet Ministrów Rady Europy. Dotychczas została podpisana przez 19 państw. Ratyfikowała ją jedynie Turcja. Z jej treścią można zapoznać się pod adresem http://www.europapraw.org/files/2011/10/konwencja_PL.pdf

[km, źródła: Onet.pl, Rownetraktowanie.gov.pl, PAP]

2 komentarzeJarosław Gowin blokuje konwencję ws. przemocy wobec kobiet

  • żarcik

    [Re: Jarosław Gowin blokuje konwencję ws. przemocy wobec kobiet]

    Nikt babie nie karze wychodzić za mąż, jak źle niech zostanie w celibacie.

  • d_biskupa

    [Re: Jarosław Gowin blokuje konwencję ws. przemocy wobec kobiet]

    W ogóle małżeństwo jest przereklamowane. Komu na nim zależy w dzisiejszych czasach? Katolom i działaczom LGBT.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa