- homiki.pl - http://homiki.pl -

InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne

Posted By Uschi On 1 kwietnia 2012 @ 18:12 In Kraj | 16 Comments

Z prawdziwą przyjemnością przedstawiamy nową inicjatywę LGBTQ – portal InnaHistoria.pl (http://innahistoria.pl/).

[1]
Jego celem jest stworzenie wirtualnego muzeum poświęconego historii osób nieheteroseksualnych. Co tydzień na portalu publikowane będą artykuły z zakresu historii LGBT napisane przez badaczy i badaczki, a w dziale Muzeum – eksponaty, na które składać się będą skany książek, artykułów, ilustracji, rękopisów a także varia (druki ulotne, inne trudne do sklasyfikowania). Uruchomiony zostaine – przy pomocy Lambdy Warszawa i Kampanii Przeciw Homofobii – program digitalizacji zbiorów pochodzących sprzed 1991 roku – już niebawem na portalu znajdziecie prasę gejowską, ulotki, materiały pierwszych organizacji i inne varia.

Premierowy artykuł – rozmowę z prof. Michałem Głowińskim – znaleźć można pod linkiem http://innahistoria.pl/artykuly/18-glowinski

Portal ma także na celu skupienie dotychczasowych rozproszonych działań Stowarzyszenia Otwarte Forum spod znaku HomoWarszawy w jednym miejscu. Przewodnik, który stał się przyczynkiem do wielu lokalnych inicjatyw opisywania miast w kontekście historii i teraźniejszości osób LGBT, został udostępniony za darmo w postaci ebooka. W najbliższym czasie zostanie również udostępniona anglojęzyczna wersja HomoWarszawy.

Ostatnim elementem portalu jest Audio-QueerStoria. Planowane jest zaangażowanie wolontariuszy do zbierania opowieści osób LGBT 50+ na temat ich życia. Stowarzyszenie będzie zbierać i udostępniać nagrania wyłącznie do celów badawczych, a na stronie publikowane będą fragmenty nagrań. Projekt wystartuje w drugiej połowie roku.

Strona będzie aktualizowana raz w tygodniu, wtedy też będzie się ukazywać Biuletyn InnejHistorii. Jego pierwszy numer znaleźć można pod adresem http://www.innahistoria.pl/biuletyn/biuletyn1.pdf

[2]
Stanowisko redaktora naczelnego portalu objął Wojtek Szot. Za stronę merytoryczną odpowiada Komitet Redakcyjny, w skład którego wchodzą oprócz niego dr Tomasz Basiuk, dr Tomasz Kaliściak i dr Wojciech Śmieja. Redakcja zachęca do nadsyłania propozycji artykułów, eksponatów do muzeum w postaci skanów lub rzeczywistych przedmiotów (zostaną przekazane wybranej bibliotece organizacji pozarządowej), a także do wsparcia – zbierane są fundusze na digitalizację zbiorów.

InnaHistoria współpracuje z bibliotekami Kampanii Przeciw Homofobii i Lambdy-Warszawa, ale wiele skanów zespół wykonuje we własnym zakresie w bibliotekach publicznych, na co Stowarzyszenie poszukuje funduszy.

[3]
21 kwietnia o godzinie 18:00 odbędzie się w siedzibie Lambdy-Warszawa (ul. Żurawia 24a/4) spotkanie na temat idei Muzeum oraz premiera wystawy „Obrazki Inwersji”.

Wydawca i zespół redakcyjny zachęcają do odwiedzin portalu, lektury zamieszczonych materiałów oraz wsparcia idei budowy – póki co – wirtualnego muzeum LGBT.

Profil InnejHistorii na Facebooku [4]


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2012/04/innahistoria-pl-nowy-projekt-ujrzal-swiatlo-dzienne/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2012/04/ih_logo.png

[2] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2012/04/biuletyn.jpg

[3] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2012/04/obrazki-inwersji.jpg

[4] Profil InnejHistorii na Facebooku: https://www.facebook.com/innahistoria

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.