InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne

Z prawdziwą przyjemnością przedstawiamy nową inicjatywę LGBTQ – portal InnaHistoria.pl (http://innahistoria.pl/).

Jego celem jest stworzenie wirtualnego muzeum poświęconego historii osób nieheteroseksualnych. Co tydzień na portalu publikowane będą artykuły z zakresu historii LGBT napisane przez badaczy i badaczki, a w dziale Muzeum – eksponaty, na które składać się będą skany książek, artykułów, ilustracji, rękopisów a także varia (druki ulotne, inne trudne do sklasyfikowania). Uruchomiony zostaine – przy pomocy Lambdy Warszawa i Kampanii Przeciw Homofobii – program digitalizacji zbiorów pochodzących sprzed 1991 roku – już niebawem na portalu znajdziecie prasę gejowską, ulotki, materiały pierwszych organizacji i inne varia.

Premierowy artykuł – rozmowę z prof. Michałem Głowińskim – znaleźć można pod linkiem http://innahistoria.pl/artykuly/18-glowinski

Portal ma także na celu skupienie dotychczasowych rozproszonych działań Stowarzyszenia Otwarte Forum spod znaku HomoWarszawy w jednym miejscu. Przewodnik, który stał się przyczynkiem do wielu lokalnych inicjatyw opisywania miast w kontekście historii i teraźniejszości osób LGBT, został udostępniony za darmo w postaci ebooka. W najbliższym czasie zostanie również udostępniona anglojęzyczna wersja HomoWarszawy.

Ostatnim elementem portalu jest Audio-QueerStoria. Planowane jest zaangażowanie wolontariuszy do zbierania opowieści osób LGBT 50+ na temat ich życia. Stowarzyszenie będzie zbierać i udostępniać nagrania wyłącznie do celów badawczych, a na stronie publikowane będą fragmenty nagrań. Projekt wystartuje w drugiej połowie roku.

Strona będzie aktualizowana raz w tygodniu, wtedy też będzie się ukazywać Biuletyn InnejHistorii. Jego pierwszy numer znaleźć można pod adresem http://www.innahistoria.pl/biuletyn/biuletyn1.pdf

Stanowisko redaktora naczelnego portalu objął Wojtek Szot. Za stronę merytoryczną odpowiada Komitet Redakcyjny, w skład którego wchodzą oprócz niego dr Tomasz Basiuk, dr Tomasz Kaliściak i dr Wojciech Śmieja. Redakcja zachęca do nadsyłania propozycji artykułów, eksponatów do muzeum w postaci skanów lub rzeczywistych przedmiotów (zostaną przekazane wybranej bibliotece organizacji pozarządowej), a także do wsparcia – zbierane są fundusze na digitalizację zbiorów.

InnaHistoria współpracuje z bibliotekami Kampanii Przeciw Homofobii i Lambdy-Warszawa, ale wiele skanów zespół wykonuje we własnym zakresie w bibliotekach publicznych, na co Stowarzyszenie poszukuje funduszy.

21 kwietnia o godzinie 18:00 odbędzie się w siedzibie Lambdy-Warszawa (ul. Żurawia 24a/4) spotkanie na temat idei Muzeum oraz premiera wystawy „Obrazki Inwersji”.

Wydawca i zespół redakcyjny zachęcają do odwiedzin portalu, lektury zamieszczonych materiałów oraz wsparcia idei budowy – póki co – wirtualnego muzeum LGBT.

Profil InnejHistorii na Facebooku

16 komentarzyInnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne

 • d_biskupa

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  A te niemalże 10 000 zeta, które wam zostało z zeszłorocznej zbiórki na plakaty MNW, Szot już przepił, że znowu chcecie, żeby wam wpłacać kasę? I czy otwarcie nowego „portalu” oznacza, że w końcu zamkniecie i tak już zaniedbane homiki, czy przeciwnie: będziecie otwierać kolejne strony, żeby każdy członek Stowarzyszenia Otwarte Forum mógł zostać redaktorem naczelnym jakiejś?

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  A krakersy i wodę butelkowaną to za darmo rozdają?

 • Abiekt

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  Pieniądze na MNW są wydawane na MNW, nie na InnąHistorię.

 • Peter Pan

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  @ dupa

  Ty jesteś chyba albo byłym Szota, albo byłym Uschi:)) Tak się tu na nich wyżywasz … .

 • homcio

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  Jakiś taki mało interesujący ten portal jest. Miały być fajerwerki, a tu nuda panie…

 • d_biskupa

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  Abiekt, problem polega na tym, że właśnie nie są wydawane. Przecież wisi (chyba że już nie?) w internecie wasze sprawozdanie finansowe, z którego jasno wynika, że od jakiegoś roku nic nie robicie w ramach MNW (choć zbiórki nie zaprzestaliście). Co więcej, sam od jakiegoś czasu przyznajesz, że nudzi cię już ta zabawa. Dlatego ja gorąco namawiam internautów, żeby się mocno zastanowili, zanim zdecydują się wesprzeć finansowo twoje kolejne hobby. Kto wie, czy bieganie po bibliotekach nie znudzi ci się za pół roku? A tobie, jeśli potrzebujesz kasy na skany i kserówki, radzę uszczknąć z tych 10 patyków. Przecież i tak wszystkie darowizny idą po prostu na konto Stowarzyszenia, więc co za różnica?

  Peter, jesteś niesmaczny! Poza tym sam się nad nimi w kółko pastwisz, zarzucając w niewybrednych słowach głupotę i niewiedzę. Ja im tylko wytykam bylejakość, która ujdzie w tłoku przy prowadzeniu strony internetowej, ale niekoniecznie przy prowadzeniu publicznej zbiórki.

 • Peter Pan

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  Dupa, jeśli chodzi o Uschi to zarzucam jej jedynie nadmierną gorliwość w wycinaniu postów oraz wiktoriańskie kryteria, jakimi się przy tym posługuje.
  Abiekt natomiast nie jest głupi i nigdy tego nie powiedziałem. Uważam go jedynie za dyletanta.
  Ale muszę też przyznać, że ostatnio pisząc o różnych Ziutach-lesbach i Felkach-gejach, których nazwiska nie pamięta nikt i którzy od stu lat wąchają kwiatki od spodu, bardzo się poprawił i zaczął dość dobrze składać zdania.
  Także kibicuję tej jego InnejHistorii, aczkolwiek kaski bym na to nie dał. Historia rzecz ważna, sam chętnie przeczytałem u Tomasika, że Konopnicka lubiła szparę. Ale żeby płacić kaskę, by Abiekt mógł odkryć, że w roku 1902 jakiś Staszek Kowalski, ówczesny bywalec salonów, ciągnął druta panu Jarkowi, pewnemu wiarusowi po balu w operze, to jak dla mnie rzeczywiście przeginka. Chyba mogę żyć bez takich informacji 😉

 • Abiekt

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  Rozliczenie MNW zostanie zaktualizowane niedługo, jednocześnie nie rozumiem – czy MNW beze mnie nie ma prawa dalej istnieć i zbierać funduszy?

  I proszę nie zapominać, że w tych działaniach nie jestem sam.

  „Przecież i tak wszystkie darowizny idą po prostu na konto Stowarzyszenia, więc co za różnica?” – taka, że obiecaliśmy, że to pójdzie na inne działanie. To się chyba nazywa etyka.

 • d_biskupa

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  Obiecaliście też na bieżąco się rozliczać, ale dobra — kończę ten wątek, bo zaraz Peter powie, że się w tobie zakochałam. Zresztą ukonstytuowało się jakieś nowe kierownictwo, a ty się zmywasz, więc sprawa zamknięta. Szkoda tylko, że tak nagle w zeszłym roku przerwaliście akcję oplakatowywania małych miasteczek. Była świetna.

 • Erico

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  to co, Homikoteka juz jest nie ptorzebna?
  http://homiki.pl/modules.php?name=News&file=categories&op=newindex&catid=7
  Dziwne, ze zamiast zjednoczyc sily w ramach jednego projektu, tworzy sie nowe, ale oczywiscie wzgledy personalne najwazniejsze. Bo to Moje Mojsze Najmojsze.

 • Uschi

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  @Erico
  Gwoli informacji – Homikoteka jest projektem w ramach portalu homiki.pl, zaś InnaHistoria projektem niezależnym od nas. Projekty te mają też nieco inny charakter, czy choćby formę.

  A zupełnie prywatnie – nie sądzę, by konieczny był monopol na zajmowanie się jakąś tematyką. Im więcej różnych podejść i perspektyw, tym lepiej – różnorodność zawsze popłaca.

 • d_biskupa

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  Różnorodność?? Niezależne??? Wydawca jest ten sam, red.nacz. jednej strony jest prezesem, a red.nacz. drugiej strony skarbnikiem. No, ludzie…

  Przerzućcie skany do Szota. Tam ewidentnie pasują bardziej niż na homiki. Na homikach i tak nikt ich nie czyta, bo wyłączacie koemntarze.

 • d_biskupa

  [Re: InnaHistoria.pl – nowy projekt ujrzał światło dzienne]

  Red.nacz. Szot jest taki skromny, że to ja muszę zareklamować eksponat z jego muzeum. Na InnejHistorii znalazłam skan artykułu opisującego praktyki seksualne więźniów-recydywistów. Stopień szczegółowości, z jaką artykuł opisuje konkretne przypadki gwałtów więziennych, powinien zaspokoić najbardziej nawet wymagających wielbicieli BDSM. Panie Redaktorze, drogi Kustoszu, co jeszcze Pan dla nas szykuje? Wspomnienia młodych ministrantów z zakrystii? Seks rolnika z kozłem? Z historią LGBT miałyby te tematy równie wiele wspólnego.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa