- homiki.pl - http://homiki.pl -

Zapraszamy na manify!

Jak co roku w okolicach 8 marca w wielu polskich miastach odbędą się manify. Organizowane od 2000 r. przemarsze i demonstracje mają zwrócić uwagę na problematykę związaną z prawami kobiet. Często towarzyszą im również inne wydarzenia kulturalne. I też – jak co roku – redakcja Homików zaprasza do wsparcia sióstr walczących o emancypację.

Poniżej przedstawiamy krótki przegląd tegorocznych manif. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa!

Szczegółowy program imprez można znaleźć na ich stronach internetowych oraz profilach na Facebooku.

Warszawa

[1]

Manifa 2012 wyruszy 11 marca spod Pałacu Kultury i Nauki o 12 w południe.

Tegoroczne hasło to: „Przecinamy pępowinę!”. Jak wyjaśniają organizatorki, chodzi o przerwanie niezdrowej relacji między polityką a Kościołem. „Kobiety to połowa społeczeństwa i chcemy, by było to widać w budżecie! Mamy dość rządów rynkowo-konkordatowych! Na początek odetniemy wreszcie pępowinę, która łączy Sejm z Kościołem – przetnijmy ją razem!” – piszą.

Podobnie jak w latach ubiegłych Manifie towarzyszy trwający od lutego festiwal Rewolucje Kobiet. W jego ramach odbywają się m.in. warsztaty artystyczne, wystawy i pokazy filmowe.

Strona wydarzenia: http://manifa.org [2]; http://rewolucjekobiet.blogspot.com/ [3]
Facebook: http://www.facebook.com/#!/porozumieniekobiet8marca [4]

 

Kraków

[5]

Tegoroczna Manifa Krakowska ruszy spod Collegium Novum w niedzielę, 11 marca, o godz. 12.

Przejdzie przez miasto pod hasłem „Dość arogancji państwa wobec kobiet”. „8 marca nie chcemy świętować dnia kobiet – chcemy wyrazić swój gniew! Żądamy od państwa i władz samorządowych wzięcia współodpowiedzialności za los kobiet w Polsce! Domagamy się by państwo zaangażowało się we wsparcie naszych dążeń i aspiracji, a zaprzestało ingerencji w nasze życie prywatne i intymne!” – piszą organizatorki. Wśród postulatów wymieniają m.in. zrewidowanie przez rząd polityki rodzinnej, zwiększenie dostępności przedszkoli i żłobków oraz rozwiązanie problemu tzw. umów śmieciowych.

Strona wydarzenia: http://manifakrakow.blox.pl/html [6]
Facebook: https://www.facebook.com/pages/Krakowska-Manifa/181697261871447 [7]

 

Łódź

Łódzką Manifę zaplanowano, jak co roku, na 8 marca. Start w Pasażu Schillera o godz. 15.

Wydarzenie rozpocznie się od happeningu, po którym nastąpi przemarsz ul. Piotrkowską. Poza tym w programie m.in. spotkanie z pełnomocniczką ds. równego traktowania Bogną Stawicką i lokalnymi polityczkami (godz. 18 w świetlicy „Krytyki Politycznej”, ul. Piotrkowska 101), pokazy filmowe i dyskusje.

Facebook: https://www.facebook.com/events/285145534879090/ [8]

 

Toruń

[9]

Manifa! Toruń 2012 rozpocznie się 10 marca o godz. 12 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Tegorocznym hasłem jest sprzeciw wobec dyskryminacji kobiet w pracy. „Kobieta w pracy ma znacznie trudniej niż mężczyzna. Na porównywalnym stanowisku wciąż zarabia średnio 17 proc. mniej, ma większe problemy z uzyskaniem awansu. Coraz więcej Polek decyduje się na rezygnację z macierzyństwa, bo blokuje im to szansę na rozwój zawodowy, wiedzą, że nie będą w stanie utrzymać dziecka” – piszą organizatorzy. „Dlatego przyłącz się do nas! Powiedz NIE dyskryminacji kobiet na rynku pracy! Buduj z nami świat bez podziałów!” – apelują.

Facebook: https://www.facebook.com/events/239058606188328/ [10]

 

Olsztyn

Manifowy przemarsz wyruszy 11 marca o godz. 12 z Mostu Jana.

„Uważasz, że: – zmiany w Ustawie Emerytalnej są niekorzystne dla kobiet?; -przemoc w rodzinie jest aktualnym problemem?; – każdy człowiek ma prawo do szacunku?; – każdy człowiek ma prawo do rzetelnej edukacji seksualnej?; – wszyscy jesteśmy równi? Przyjdź na Marsz Manifowy!” – zachęcają organizatorki.

W dniach 8-11 marca odbędzie się też szereg spotkań, warsztatów, dyskusji oraz pokazów filmowych związanych z tematyką feministyczną. Przewidziano również udzielanie bezpłatnych porad prawnych.

Strona wydarzenia: http://www.manifa.olsztyn.pl/ [11]
Facebook: https://www.facebook.com/manifaolsztyn [12]

 

Wrocław

[13]

Manifa rusza 11 marca o godz. 14 spod pomnika Fredry.

W tym roku przemarsz odbywa się pod hasłem „Chleba zamiast igrzysk!”. „Tegoroczna Manifa jest naszą odpowiedzią na brak współpracy władz miasta z jego mieszkankami i mieszkańcami, w szczególności na brak konsultacji społecznych w sprawie kluczowych wydatków z budżetu miasta […] Międzynarodowy Dzień Kobiet jest świętem solidarności społecznej i upominaniem się o sprawiedliwość dla wszystkich!” – piszą organizatorzy z inicjatywy 8 Marca.

Wśród wydarzeń towarzyszących Manifie wymieniają debatę o kryzysie edukacji, pokaz filmu „Strajk matek” połączony z dyskusją oraz wymianę ciuchów.

Strona wydarzenia: http://www.manifa.wroclaw.pl [14]
Facebook: https://www.facebook.com/pages/Manifa-2012/371352006228151 [15]

 

Szczecin

[16]

II Szczecińska Manifa Równości rozpocznie się 11 marca o godz. 11 na placu Grunwaldzkim. Uczestnicy przejdą pod Urząd Miasta. Tegorocznym hasłem manify jest „Wolność, Równość, Świeckość”. Gościem specjalnym będzie ks. Szymon Niemiec, działacz społeczności LGBTQ, pomysłodawca i wieloletni współorganizator warszawskich Parad Równości.

Facebook: https://www.facebook.com/pages/Manifa-Szczecin/247201358688135 [17]

 

Trójmiasto

[18]

Manifa Trójmiejska 2012 wyruszy spod Urzędu Miasta Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 52/54) 11 marca o godz. 12.

Przemarsz ulicą Świętojańską w kierunku Skweru Kościuszki poprzedzi odczytanie apelu do prezydentów Gdyni, Gdańska i Sopotu o zagwarantowanie równości kobiet i mężczyzn. Organizująca marsz Trójmiejska Akcja Kobieca chce skłonić władze do wprowadzenia w życie założeń Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn na Szczeblu Lokalnym. Tegoroczne hasło: „Też jesteśmy oburzone!”.

Strona wydarzenia: http://tak.blox.pl [19]
Facebook: https://www.facebook.com/events/192382827534072/ [20]

 

Poznań

Tegoroczna poznańska Manifa odbędzie się pod hasłem „Walcz z przemocą wobec kobiet”.

Przemoc domowa i przemoc wobec kobiet w Europie są nadal powszechne. Rada Europy szacuje, że około 25% kobiet doświadczyło przemocy fizycznej, a 10% doznało przemocy seksualnej z użyciem siły. W większości przypadków sprawcą była osoba z najbliższego otoczenia ofiary, najczęściej jej partner lub były partner. Również w Polsce przemoc domowa wobec kobiet jest nadal powszechna.

8.03.2012 o godzinie 18.30 wszyscy (obojga płci), którzy wspierają idee walki o prawa kobiet są zaproszeni na Manifę!

Przynieś ze sobą latarkę, świecę, lub lampę – czas, by rzucić światło na sprawę przemocy domowej!

 

Białystok

[21]

A tymczasem w Białymstoku – niemanifowy, ale kobiecy projekt „Dziew/czyny”:
http://projektdziewczyny.wordpress.com/