- homiki.pl - http://homiki.pl -

Słowenia: Homoadopcja przepadła w referendum

[1]Mieszkańcy Słowenii w ogólnokrajowym referendum opowiedzieli się przeciw rozwiązaniom prawnym umożliwiającym adopcję dziecka partnera przez jedną z osób pozostających w związku jednopłciowym.

Około 55 proc. głosujących opowiedziało się przeciw nowej ustawie regulującej prawo rodzinne – poinformowała słoweńska komisja wyborcza po przeliczeniu 98 proc. głosów. Frekwencja była dość niska i wyniosła 26 proc.

Nowe prawo zostało uchwalone w czerwcu ub. roku przez rządzącą wówczas centrolewicową koalicję. Jednak po wyborach frakcja konserwatywna związana z Kościołem katolickim wymogła przeprowadzenie referendum. Przepisy pozwalały, w przypadku związków partnerskich osób tej samej płci (ich legalne zawieranie jest możliwe w Słowenii od 2006 r.), na adopcję biologicznego dziecka jednej z nich przez drugą. Nie stwarzały natomiast możliwości wspólnej adopcji przez takie związki niespokrewnionego dziecka.

O przeprowadzeniu referendum zadecydowano po tym, jak ugrupowania konserwatywne zebrały 42 tys. podpisów pod wnioskiem o jego przeprowadzenie. O odrzucenie nowych przepisów jednogłośnie zaapelowała społeczność katolików, prawosławnych i muzułmanów, uznając że sprzeciwiają się one tradycyjnym wartościom rodzinnym.

Wynik referendum oznacza, że ustawa poszerzająca uprawnienia par jednopłciowych nie wejdzie w życie. Ponowna próba zmiany przepisów będzie mogła zostać podjęta dopiero po upływie roku.

[km, źródło: Gazeta.pl, PAP, AP]