Kościół ”leczył” homoseksualizm kastracją

W prowadzonym przez holenderski Kościół Katolicki zakładzie psychiatrycznym kastrowano chłopców podejrzewanych o skłonności homoseksualne oraz ofiary księży-pedofilów – donosi dziennik „NRC Handelsblad”. Do tych odrażających praktyk dochodziło w latach 50. ubiegłego stulecia.

Dziennikarze gazety zebrali dowody kastracji jedenastu chłopców. Ten okaleczający zabieg stosowano jako metodę „leczenia” skłonności homoseksualnych. Choć nie tylko – jedną z ofiar jest Henk Heithuis, który w połowie lat 50. był molestowany przez księży. Gdy to ujawnił, został zamknięty w katolickiej klinice psychiatrycznej w miejscowości Boekel. Tam został poddany kastracji.

Przez ponad pół wieku sprawa była skrzętnie ukrywana przez kościelnych hierarchów. Ujrzała światło dzienne przy okazji skandalu, jaki wybuchł po ujawnieniu licznych przypadków pedofilii wśród katolickich duchownych. Jak podejrzewają holenderskie media, przestępstwa seksualne księży tuszowały nie tylko władze kościelne – w procederze tym mogli mieć udział również politycy prawicy.

Vic Marijnen, premier rządu Holandii w 1963 roku, jedna z kluczowych postaci katolickiej partii KVP (jej spadkobiercą jest dzisiejsza holenderska chadecja), nakłaniał prokuratorów, aby umarzali sprawy przeciwko księżom-pedofilom. Marijnen był ponadto do 1959 roku dyrektorem szkoły, w której Heithuis był molestowany seksualnie przez księży.

Jak obliczyła specjalna komisja, powołana przez episkopat holenderskiego KK, w latach 1950-1980 mogło dojść nawet do 20 tys. przypadków molestowania seksualnego dzieci przez duchownych.

/Jot/

Źródło: Gazeta Wyborcza, Queer.de

2 komentarzeKościół ”leczył” homoseksualizm kastracją

  • Soniasonia

    [Re: Kościół ”leczył” homoseksualizm kastracją]

    W pierwszej połowie dwudziestego wieku, a w niektórych stanach USA jeszcze dłużej, kastrację uważano za praktycznie uniwersalną metodę leczenia zaburzeń psychicznych u mężczyzn – od schizofrenii po nadmierne libido (które według współczesnych standardów nie zahaczałoby nawet o erotomanię) 🙁 Oczywiście, nie umniejsza to tragedii osób, o których mówi artykuł, wydaje mi się jednak, iż w takiej formie zawiera on sugestię, jakoby tylko przedstawiciele kościołów chrześcijańskich stosowali tak drastyczne metody. Przy okazji myślę, iż dobrze byłoby przypomnieć, iż kastracja jako metoda leczenia najdłużej utrzymała się w Korei Południowej i Japonii (stosowana jeszcze w latach 90.) oraz… krajach skandynawskich. W obu rejonach obejmowała ona także, a może nawet przede wszystkim, kobiety, a powody, by wyrokiem sądowym pozbawić kogoś płodności, bywały absurdalne – np. gdy niezamężna kobieta mieszkała w promieniu mili od jednostki wojskowej. W żadnym z tych krajów osoby wykastrowane nie dostały zadośćuczynienia, ani nawet przeprosin.

  • Oxy

    [Re: Kościół ”leczył” homoseksualizm kastracją]

    Homofobia i podefilia to firmowe cechy organizacji opierająsej swoje doktryny na kodksie moralnym pedofilskich pastuchów sprzed kilku tysięcy lat. Prosze sprawdzic obie,ze katechizm nic nie mówi o głebokich skłonnościach pedofila, ba nawet nie ma wzmianki krytykującej tą przypadłosc. Nie stanowi ona wg prawa kościelnego przesłanki uniemozliwiającej do zawaecia związku małżeńskiego.Co do afer toczących sie w kosciele katolickim,to mozna powiedziec, że niedaleko pada jablko od jabloni.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa