- homiki.pl - http://homiki.pl -

Hokus Popus

Posted By Uschi On 11 marca 2012 @ 11:23 In Sjesta | 30 Comments

Sezon na trollowanie zaczął się na dobre. Korzystając z chwili, w której przygasły ostatnie wieści o aferach pedofilskich we własnej instytucji, papież tradycyjnie zajął się seksem homoseksualnym, a precyzyjniej ujmując jego potępianiem.

Benedykt XVI w przemówieniu skierowanym do grupy amerykańskich hierarchów składających wizytę w Watykanie zwrócił uwagę na „silne polityczne i kulturowe prądy dążące do zmiany prawnej definicji małżeństwa”- podaje gazeta.pl. „Sumienne wysiłki Kościoła, by oprzeć się tym naciskom, wymagają racjonalnej obrony małżeństwa jako naturalnej instytucji, polegającej na specyficznej wspólnocie osób, nade wszystko opartej na dopełnianiu się płci i zorientowanej na prokreację” – kontynuował papież.

W podobnym tonie wypowiadał się podwładny papieża, arcybiskup Keith O’Brien. Najbardziej wpływowy katolicki duchowny Szkocji powiedział, że związki partnerskie to „groteskowe łamanie powszechnie uznanych praw człowieka”. Arcybiskup prorokował, że zrównanie prawa do małżeństw dla par jednopłciowym doprowadzi do możliwości zawierania związków małżeńskich w trójkątach oraz będzie takim wsparciem dla równości jak legalizacja niewolnictwa. W kontekście planów rządu dotyczących umożliwienia zawierania małżeństw homoseksualnych w Zjednoczonym Królestwie w podobnym tonie wypowiadali się inni duchowni katoliccy na Wyspach Brytyjskich.

Jak często czytamy podobne wiadomości? Słyszeliśmy to już tyle razy, czy w ogólnikowej formie nudnawych przekazów z Watykanu, czy pieprznych, czasami chamskich komentarzy polskich hierarchów. Co mamy zrobić? Proponujemy trzy drogi.

Droga Pierwsza – to wytarzać się w popiole z wodą święconą i oddać w ciepłe, spocone i tłuste rączki kościoła katolickiego, który z nas wypędzi zło.

Druga Droga- zapałać świętym homiczym oburzeniem i dać się ponieść złości. Tutaj pytanie: czy aby nie o to naprawdę chodzi papieżowi i hierarchom? Wkurzyć, zepsuć, najlepiej w sobotni poranek. Czyż te wszystkie encykliki, homilie i pouczenia nie są zwykłym trollowaniem, tylko nie na łamach internetu, ale na łamach prasy i opinii społecznej? I tu drobne przypomnienie. Według Wikipedii „trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.” Wypisz, wymaluj – idealnie pasuje do papieskiej działalności.

Dlatego my proponujemy Trzecią Drogę - ignorować lub śmiać się w najlepsze. Niedorzeczne komentarze arcybiskupa Keitha O’Briena zostały wyśmiane przez felietonistę gazety „The Guardian”, który przypomniał, że instytucja małżeństwa tak agresywnie broniona przez hierarchów jest niezbyt popularna nawet w Biblii. Co można bowiem powiedzieć o królu Salomonie, który miał 700 żon i 300 kunkubentek? A postaci z Nowego Testamentu? Przecież to głównie single. Nawet Chrystus jedynie raz wsparł instytucję małżeństwa – pojawiając się na ślubie. Ha.

Z homofobiczności papieża i kościoła katolickiego śmieje się już internet na całym świecie – i nie tylko internet. Pamiętacie wizytę Benedykta XVI w Hiszpanii i jego „triumfalny” przejazd przez Barcelonę?

przejazd BXVI przez Barcelonę [1]
przejazd BXVI przez Barcelone 2 [2]
 

Może właśnie tak trzeba? Zło miłością zwyciężać?

Poprzez swoją ostrą retorykę papież stał się też elementem kultury masowej, trafiając do tzw. internetowych memów, satyrycznych zdjęć powielanych wielokrotnie, z różnymi hasłami.

Pope class seating [3]
tutaj – „Siedzenie w klasie papieskiej – z dodatkową przestrzenią na nogi”.
 

Sells you an idea of heaven [4]
„Sprzedaje ideę nieba – pancerny pojazd szyty na miarę po to, aby uniknąć nieba jak najdłużej”.

McKellen [5]
Czy legendarny Sir Ian Mc Kellen z przerobionym napisem na koszulce.

Na koniec dobra wiadomość, ku pokrzepieniu ducha. Otóż, w zeszłym tygodniu na dziekana anglikańskiej katedry świętego Pawła w Londynie – drugiej najważniejszej świątyni w Londynie – wybrano Wielebnego Davida Isona, słynnego orędownika sprawy homiczej. Duchowny nie marnował czasu i krótko po nominacji udzielił wywiadu dla dziennika „The Times” w którym powiedział: „Musimy potraktować poważnie chęć wiernych do współpracy i udostępnić dobro i cnoty związków małżeńskich dla osób homoseksualnych”. Ison powiedział też, że „nadal istnieje problem definicji małżeństwa z powodu historii i tradycji kościoła. Dlatego bardziej korzystne jest używanie określenia związek chrześcijański niż małżeństwo dla osób heteroseksualnych czy homoseksualnych. Jest to nadzieja dla homoseksualnych związków, które ze względu na uwarunkowania historyczne często były rozwiązłe. Związki homoseksualne powinny tez mieć możliwość adopcji dzieci, gdyż każdy kto może zapewnić kochający, stabilny, opiekuńczy dom powinien mieć takie prawo.” powiedział David Ison, dodając, że małżeństwo nie jest własnością kościoła. Dziekan Ison prowadził w swojej poprzedniej parafii nabożeństwa dla osób homoseksualnych, zapowiedział wprowadzenie takich obrzędów także w katedrze świętego Pawła. Zapraszamy do kościoła anglikańskiego? Nie tak daleko mu do katolickiego, w sumie.

Autorzy:


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2012/03/hokus-popus/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2012/03/protest1.jpg

[2] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2012/03/protest2.jpg

[3] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2012/03/pope-troll2.jpg

[4] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2012/03/pope-troll-3.jpg

[5] Image: http://homiki.pl/wp-content/uploads/2012/03/pope-troll4.jpg

[6] Antoni Kropka: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_361/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.